Weterani Lekkiej Atletyki w Toruniu

Weterani Lekkiej Atletyki w Toruniu

Po Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów i Seniorów nadszedł czas na Mistrzostwa Polski  Weteranów Lekkiej Atletyki. 25 lutego 2017 r. zapraszamy na Arenę Toruń. Początek godz. 9:30.

Weterani, trzeci raz z rzędu spotkają się w Toruniu.  Będą to mistrzostwa wyjątkowe, dwa lata po zakończonych wielkim sukcesem Mistrzostwach Europy i dwa lata przed Mistrzostwami Świata, które właśnie odbędą się w Toruniu.

Organizatorzy zakładają, że będzie to pierwszy etap przygotowań do zbudowania tysiąc osobowej reprezentacji Polski, która powinna powalczyć o zwycięstwo w klasyfikacji medalowej. Wyzwanie ogromne, ale możliwe do zrealizowania. Zawody odbędą się w 13 konkurencjach i  13 kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn.

Najstarsza kobieta zgłoszona do mistrzostw ukończyła 80 lat, a mężczyzna 90. Niestety, w tym roku (z powodów rodzinnych) nie przyjedzie na mistrzostwa nasz najstarszy zawodnik, prawie 107 letni, Stanisław Kowalski. Do zawodów natomiast zgłosiła się rekordowa liczba zawodniczek 84 i zawodników  346, razem 430. Jest to absolutny rekord w letnich i halowych mistrzostwach. W ubiegłym roku wystartowało w halowych mistrzostwach  331 osób, a w letnich niewiele więcej.

Wiadomość o organizacji Mistrzostw Świata w Toruniu w 2019 roku spowodowała znaczny wzrost liczby startujących, a bardzo pozytywne opinie o Mistrzostwach Europy w 2015 roku zainteresowanie zawodników zagranicznych. Organizatorzy wyrazili zgodę na ich start. Dlatego też w Toruniu zobaczymy sporą grupę zawodników z Białorusi, ale będą też Niemcy, Grecy, Anglicy, a także reprezentanci Belgii, Finlandii, Francji i Turcji. Wśród startujących będzie kilkudziesięcioosobowa grupa  medalistów mistrzostw Europy i świata, a także byli wielokrotni reprezentanci Polski, rekordziści i byli olimpijczycy. Swój start potwierdziły byłe olimpijki: Ludwika Chewińska,  Urszula Kielan, Genowefa Patla oraz  olimpijczycy: Ryszard Szparak i Janusz Trzepizur. 

Warto dodać, że toruńskie mistrzostwa patronatem honorowym objęli Panowie: Witold Bańka – Minister Sportu i Turystyki, Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko Pomorskiego i Michał Zaleski – Prezydent Miasta Torunia.

Mistrzostwa odbędą się w Arenie Toruń, w najbliższą sobotę 25 lutego. Ich rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 9:30. Zawody potrwają do godziny 17:00. Zapraszamy.

Data publikacji: 2017-02-21