Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 czerwca 2016
Autor: Małgorzata Litwin
Zdjęcie do artykułu: Weekend w Toruniu

Piernikowa Aleja Gwiazd, Świętojańska Noc Zakupów i wieczorny spektakl na Wiśle, zawody strażackie, koncerty na rynku oraz Festiwal Kolorów i piknik retro z okazji Święta Miasta na bulwarze. Bawmy się i świętujmy Dni Torunia oraz początek wakacji! 

PIĄTEK 24 czerwca

godz.8:00-20:00 VIII Międzynarodowe Mistrzostwa Strażackie FCC i TFA, Rynek Nowomiejski
300 strażaków z całego świata rywalizuje w Toruniu w zawodach sprawnościowych "Firefighter Combat Challenge" i "Thoughest Firefighter Alive Poland”. Uczestnicy mierzą się indywidualnie i drużynowo w niezwykle trudnych konkurencjach, w których trzeba się wykazać siłą, szybkością, odwagą i wytrwałością. Program 

godz. 9:00-19:30 Mistrzostwa Europy w Szermierce, Arena Toruń, ul. Bema
18:00 finały - szpada mężczyzn drużynowo floret kobiet drużynowo, 19:30 ceremonia medalowa
Bilety wstępu: godz. 9:00-16:00 - wstęp wolny, po godz. 16:00 (walki finałowe) – 3 zł

godz. 16:00-18:00 Warsztaty plecenia wianków (Dom Muz) oraz warsztaty artystyczne dla dzieci, Rynek Staromiejski

godz. 16:00-20:00 3…2…1… Start Wakacje z Młynem Wiedzy, okolice Młyna Wiedzy
Dla dzieci rozpoczynających wakacje przygotowano kilka naukowych stanowisk i atrakcji, m.in. mecz w Atomowy Bubble Soccer, wodną siatkówkę, francuskie bule, naukowe podchody, stanowisko „artystycznie chaotycznie”, grę planszową „Młynomania”, „Mash Machine”, bańki mydlane.

godz. 17:00 Etiopia - różnorodność etniczna doliny Omo, do 11.09., Muzeum Podróżników
Wernisaż i spotkanie z podróżniczką i darczyńcą zbiorów - Elżbietą Dzikowską. Po jej podróżach do Etiopii do zbiorów muzealnych trafiły przedmioty codziennego użytku kilku plemion zamieszkujących południowe krańce tego kraju. Wystawa jest okazją do prezentacji tego cennego daru.

godz. 18:00 Zoom na Toruń – Konkurs plastyczny, MDK
Z okazji Święta Miasta po raz piąty organizowany jest „Konkurs plastyczny – detal w architekturze”. Uroczyste wręczenie nagród i wernisaż wystawy.

godz. 17:00 koncert: Big Band MDK, Rynek Staromiejski

godz. 18:00 Msza św. w intencji miasta, katedra św. Janów
Tradycyjne nabożeństwo z okazji Święta Miasta, odprawiane w dniu patrona Torunia św. Jana, w intencji pomyślności miasta i jego mieszkańców.

godz. 20:00 Piernikowa Aleja Gwiazd: uroczyste odsłonięcie katarzynek, Rynek Staromiejski
Mosiężne tablice przed Dworem Artusa odsłonią aktorka Olga Bołądź i prezes Fundacji Tumult, szef festiwalu Camerimage Marek Żydowicz.

godz. 20:30 Inauguracja XX Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura": Blues Symfonicznie, koncert TOS, Rynek Staromiejski
Marzena Ugorna - wokal, Kamil Barański - instrumenty klawiszowe, Tomasz Ragaboy Osiecki - gitara elektryczna, Bartosz Mielczarek - gitara basowa, Maciek Gołyźniak – perkusja, Marta Dryll, Beata Orbik, Małgorzta Auron – chórki, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Tomasz Filipczak – dyrygent. W programie: autorski projekt artystki. Nawiązując do lat 70., czasu świetności polskiego bluesa, artystka przypomina sylwetki największych frontmanów, którzy niezmiennie stanowią jej muzyczny wzorzec - Tadeusza Nalepy, Miry Kubasińskiej, Martyny Jakubowicz, Czesława Niemena, Janis Joplin. Repertuar składa się z trzynastu wyselekcjonowanych utworów. Wstęp wolny

 

do godz. 22:00 Świętojańska Noc Zakupów, Stare Miasto
Pierwsza edycja wydarzenia organizowanego przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta i partnerów - placówki handlowe. W aż 77 punktach handlowych z zespołu staromiejskiego tego dnia zrobimy zakupy do godz. 22.00, a w niektórych miejscach nawet dłużej. Wielu uczestników akcji przygotowało na ten dzień specjalne promocje.

godz. 22:00 4 żywioły między mostami, Bulwar Filadelfijski
Spektakl na wodzie z udziałem oświetlonych flyboardzistów i motoparalotni odpalających pirotechnikę w powietrzu, połączony z koncertem muzyki elektronicznej w wykonaniu motoparalotniarza Darka Bugdala. Na koniec pokaz teatru ognia "Gremlins".

SOBOTA 25 czerwca

godz.8:00-18:00 VIII Międzynarodowe Mistrzostwa Strażackie FCC i TFA, Rynek Nowomiejski
300 strażaków z całego świata rywalizuje w Toruniu w zawodach sprawnościowych "Firefighter Combat Challenge" i "Thoughest Firefighter Alive Poland”. Uczestnicy mierzą się indywidualnie i drużynowo w niezwykle trudnych konkurencjach, w których trzeba się wykazać siłą, szybkością, odwagą i wytrwałością. Program

 

godz. 9:00 – 19:30 Mistrzostwa Europy w Szermierce, Arena Toruń, ul. Bema
Szpada kobiet i mężczyzn drużynowo, o godz. 18:00 finały, o godz.19:30 ceremonia medalowa. Bilety wstępu: godz. 9:00-16:00 - wstęp wolny, po godz. 16:00 (walki finałowe) – 3 zł

godz. 9:00-16:00 V Festiwal Malarstwa i Rzeźby Figurkowej, także 26.06., Szkoła Podstawowa nr 1
Celem imprezy jest propagowanie malarstwa i rzeźby figurkowej jako alternatywnej formy sztuki. Impreza w formie otwartej, bez podziału wiekowego. Opłata startowa - 20 zł. Aby klasa startowa została rozegrana, musi liczyć minimum 5 prac 3 różnych zawodników. Program: godz. 9:00-13:00 przyjmowanie prac, godz. 14:00-16:00 ocena sędziowska, godz. 20:00 spotkanie integracyjne

godz. 11:00 Piknik sztuki na rozpoczęcie lata, Dom Muz, ul. Poznańska
W trakcie imprezy będziemy mieli okazję uczestniczenia w licznych warsztatach m. in. zdobniczych, ceramicznych, batiku i malowania na ceramice. Współorganizator: Fundacja na rzecz osób niepełnosprawnych Arkadia. Wstęp wolny

godz. 12:00-16:00 Turniej Średniowieczny IX Toruńskie Medievalia, Zamek Krzyżacki
W fosie zamku krzyżackiego wyrośnie jak zawsze średniowieczne obozowisko z namiotami, w którym przez cały dzień można będzie zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie w czasach średniowiecznych. Program: godz. 12:00-13:30 I część turnieju, godz. 14:00-14:30 Inscenizacja Chrztu Polski, godz. 14:30-16:00 II część turnieju, wstęp wolny.

godz. 12:00-15:00 Piknik Młyna Wiedzy, Rynek Staromiejski
Na starówce będzie można wziąć udział w naukowej grze planszowej, skonstruować maszynę Rube-Goldberga, a także bawić się bańkami. Centrum nauki będzie również obecne na pikniku w ramach „Święta Miasta” na Bulwarze. W godz. 15:00-22:00 dla uczestników będą dostępne klocki z pracowni kreatywnej „przeBUDOWA”, eksponat „Mash Machine” oraz bańki mydlane.

godz. 15:00-22:00 Bawmy się jak dzieci - festyn rodzinny, Błonia Nadwiślańskie
Rodzinny piknik retro. Będzie to prawdziwa podróż w czasie. Skakanka, gra w kapsle, klasy, palanta, gumę, rozmaite zabawy sportowe i komputerowe. Przez cały czas odbywać będą się animacje z opiekunami dla starszych i młodszych dzieci. Na wszystkich czekać będzie wielki tort. Do dyspozycji uczestników imprezy będzie również strefa gastronomiczna z możliwością wspólnego oglądania meczów piłkarskich. Niesamowity czar dawnych lat przywrócą też piękne retro samochody Automobilklubu Toruńskiego. Szaloną podróż do czasów dzieciństwa zakończymy Wielką Potańcówką z najlepszymi i najbardziej lubianymi przebojami lat minionych. O dobór muzyki nie ma się co martwić, bowiem zadba o to sam Marek Sierocki, który poprowadzi wieczorną zabawę.

godz. 16:00-21:00 Festiwal Kolorów, Bulwar Filadelfijski
Widowiskowa zabawa, polegająca na wyrzucaniu w górę przez tysiące ludzi różnokolorowych proszków.

godz. 16:00 Modra szlejifa. Kociewskie popołudnie z zespołem Błękitna Wstęga, Muzeum Etnograficzne
Spotkanie z kulturą ludową Kociewia. W programie: zwiedzanie czasowej ekspozycji w chacie ze Skorzenna, pogadanka na temat kociewskich zwyczajów związanych z nocą świętojańską, występ Zespołu Folklorystycznego Błękitna wstęga z Gniewu. Współorganizator: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego. Bilety: 5 zł

godz. 17:00-24:00 Sobóteczka mała nocka - impreza rodzinna, Szkoła Leśna Na Barbarce
Impreza rodzinna dla mieszkańców Torunia i turystów, związana z pielęgnowaniem tradycji ludowych obchodzenia Nocy Świętojańskiej. Scenariusz na podstawie dostępnych źródeł, głównie prac znanych etnologów (tradycyjne śpiewy ludowe oraz tańce i zabawy). Program wydarzenia obejmuje m.in.: wspólny spacer po lesie i zbieranie ziół i kwiatów, wyplatanie wianków, zabawy dla dzieci, ognisko z kiełbaskami, zabawę taneczną z kapelami grającymi na żywo oraz widowisko poetyckie na kanwie tańca i śpiewu tradycyjnego, podczas którego panny będą puszczały wianki na wodę. Wstęp wolny.

godz. 18:00 Magdalena Uchman - This is my movie - grafika, do 23.07., Dom Muz, ul. Podmurna
Grafiki wykonane w technikach druku płaskiego: litografia, druk z płyty offsetowej, serigrafia. Artystka stosuje również wklęsłodruk oraz wykorzystuje możliwości monotypii. Dr Magdalena Uchman (ur. 1981) absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od roku 2012 pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Grafiki Warsztatowej i Projektowej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Laureatka licznych nagród i wyróżnień.

godz. 18:00 Koncert wokalny "Jak nie my to kto?", MDK
Prezentacje wokalne zespołów "Let’s sing", "ErZetWu" i "Pauza". Międzypokoleniowy repertuar. Zapraszamy rodziny z dziećmi.

godz. 18:00-24:00 III Toruńska Noc Muzealna z okazji Święta Miasta, oddziały Muzeum Okręgowego
"Toruń znany i nieznany" - pod takim hasłem odbędzie się III Toruńska Noc Muzealna. Zapraszamy do wszystkich oddziałów. Wśród atrakcji m.in. oprowadzania kuratorskie, gra edukacyjna, warsztaty wypieku pierników, kiermasz wydawnictw oraz nocne wejście na wieżę ratuszową. Wstęp na wydarzenie bezpłatny! Szczegółowy program

 

Olga Bołądź w CSW

  • godz. 18:30 projekcja filmu "Kochaj" (bilet w cenie 12/14 zł do nabycia w kasie kina)
  • godz. 20:00 spotkanie z Olgą Bołądź (wstęp wolny)

Olga Bołądź, urodzona w Toruniu aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Absolwentka PWST w Krakowie oraz Stella Adler Academy of Acting and Theatre w Los Angeles. Popularność i uznanie zdobyła ekranowymi rolami w takich filmach jak: „Skrzydlate świnie”, „Nad życie”, „Służby specjalne” czy „Słaba płeć”. 24 czerwcu odsłania swoją katarzynkę w Piernikowej Alei Gwiazd w Toruniu.

godz.19:00 Start regat ósemek wioślarskich o puchar Prezydenta Torunia, Bulwar Filadelfijski

godz.19:00 Turniej hokeja na trawie kobiet i mężczyzn, stadion przy Sz. Chełmińskiej 75
Inauguracja turnieju rozgrywanego w ramach XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich.

Urodziny Stand-up Toruń: Kacper Ruciński, Dwa Światy
Gościem urodzinowej edycji będzie jeden z czołowych polskich stand-up'erów.

NIEDZIELA 26 czerwca

godz. 9:00-15:00 V Festiwal Malarstwa i Rzeźby Figurkowej, Szkoła Podstawowa nr 1

  • godz. 9:00-13:30 Wystawa prac
  • godz. 14:00 uroczyste zakończenie oraz ogłoszenie wyników

godz. 10:00 – 18:00 22. Bella Cup, korty tenisowe MOSiR na Skarpie
Międzynarodowy Turniej Tenisowy Kobiet. Aktualną listę zawodniczek turnieju głównego otwiera, sklasyfikowana na 175 miejscu rankingowym, Bułgarka Isabella Shinikova. Ze znanych Polek zobaczymy takie zawodniczki, jak: Magdalena Fręch, Katarzyna Kawa, Maja Chwalińska i Marcelina Podlińska. Do turnieju eliminacyjnego dodatkowe przepustki otrzymały tenisistki pochodzące z regionu kujawsko-pomorskiego: Julia Oczachowska i Natalia Komar. Wstęp dla kibiców wolny. Program

 

godz. 12:00 Spacer Literacki, CSW
Położona w sąsiedztwie CSW dzielnica Bydgoskie Przedmieście była na przestrzeni minionych lat miejscem zamieszkania bardzo znanych postaci bezpośrednio związanych z polską literaturą i filozofią. Mieszkali tu: Zbigniew Herbert, Roman Ingarden, Stanisław Przybyszewski, bywał Witkacy. Proponujemy spacer, zgodnie z tak wytyczoną mapą dzielnicy. Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

godz. 13:00-14:00 Przedstawienie Baja Pomorskiego „Historia Calineczki”, Rynek Staromiejski

godz. 14:00 Spacer fotograficzny po starówce, start: Rynek Staromiejski

godz. 14:30-16:00 Rytmiczne wakacje – audycja muzyczna, Rynek Staromiejski

godz. 15:00-18:00 Zamkowy Festyn Integracyjny, Zamek Krzyżacki
Impreza, do udziału w której zostały zaproszone toruńskie stowarzyszenia niosące pomoc innym, m.in. Fundacja Feniks, Arkadia, Brata Alberta, Flandria i Ducha. Podopieczni wraz z rodzinami wezmą udział w średniowiecznych grach i zabawach plebejskich: strzelaniu z łuku, rzucie oszczepem i toporem, rzucie podkową do celu, przeciąganiu liny oraz konkurencjach zręcznościowych. Dla najmłodszych zostanie zorganizowany konkurs plastyczny. W programie festynu będzie również zwiedzanie lochów z przewodnikiem zamkowym, pokaz walk rycerskich oraz grill z kiełbaskami.

godz. 16:30-18:30 Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje, Rynek Staromiejski

godz. 19:00 Świętojański Festiwal Organowy, katedra św. Janów
W programie recital prof. Romana Peruckiego z Gdańska na organach barokowych i romantycznych. Wstęp wolny

godz.19:00 KS Get Well Toruń – Unia Leszno, Motoarena

godz. 20:00 Akustyczna Radiostacja – koncert plenerowy na Rynku Staromiejskim
Na zakończenie Dni Torunia wystąpią niezwykli muzycy. Zespół Akustyczna Radiostacja, którego filarami są Natalia Braciszewska-Kijak - wokal, piano, skrzypce i Aleksander Schmidt - wokal, gitara, harmonijka, zaprezentuje podczas koncertu znane światowe przeboje, w których kobieca wrażliwość przenika się z męskimi frazami saksofonu i gitary. Wstęp wolny.

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.