Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 maja 2016
Autor: Małgorzata Litwin
Zdjęcie do artykułu: Weekend w Toruni

Piknik, regaty i mistrzostwa motorowodne nad Wisłą, imprezy plenerowe na Rynku Staromiejskim, a w sobotę nocne widowisko na Jordankach. A nasze świętujące swój dzień Mamy koniecznie zabieramy w ten weekend na koncert, na kawę albo na spacer!

PIĄTEK 27 maja

godz.17:00 Festyn Wiślany, Bulwar Filadelfijski koło przystani AZS
W programie: pokazy łodzi motorowodnych, stoisko roku Wisły, repliki łodzi wiślanych Bat, warsztaty żeglarskie, stoiska sponsorów, konkursy z nagrodami i stoisko gastronomiczne restauracji Waliza. Po oficjalnym otwarciu 51. Długodystansowych Regat Związku Miast Nadwiślańskich i Motorowodnych Mistrzostw Europy i Mistrzostw Polski nastąpi część artystyczna: występ zespołu Keja 71 oraz około godz. 21:30 Fire Show – pokazy artystyczne przy użyciu ognia.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt, impreza biletowana

  • godz. 17:30 Od Nowa: (Santiago/Chile) Roberto Farías, Pablo Larraín „Dostęp”, reż. Pablo Larraín. 28.05. o godz. 12.00, CKK Jordanki film „Klub” (El Club) Pablo Larraína
  • godz. 19:30 Teatr Horzycy: Teatr Miejski (Rejkiawik/Islandia), Anton Czechow „Mewa”, reż. Yana Ros

godz. 19:00 "Zdrowa Woda", Rynek Staromiejski
Na scenie plenerowej wystąpi legenda polskiej muzyki blues-rockowej - w ramach Majowego Weekendu Rodzinnego, organizowanego przez Toruńską Agendę Kulturalną. Program Rodzinnej Majówki

godz. 21:00 Koncert Spontaneous Chamber Music, Kulturhauz
Istotą tego projektu jest improwizacja. Otwarta, niczym nieskrępowana. Muzycy tworzący trio mają za sobą różne doświadczenia: występowali na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce (i kilku na świecie), grali z orkiestrami symfonicznymi - czasem nawet swoje własne utwory. Komponowali i wykonywali muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Prowadzili warsztaty i lekcje mistrzowskie. Wstęp wolny

SOBOTA 28 maja

godz. 11:00 51. Regaty Długodystansowe ZMN, przystań AZS, ul. ks. Jerzego Popiełuszki
Żeglarze popłyną z Torunia do Solca Kujawskiego. Zawody zostaną przeprowadzone zgodnie z przepisami Polskiego Związku Żeglarskiego w klasach jednostek: windsurfing - klasa otwarta, jachty otwartopokładowe, omega, puck, wolna, jachty turystyczne kabinowe, klasa T1 ; T2 ; T3, orion, samorządowa puck, pozostałe jednostki pływające (kajaki, łodzie motorowe, łodzie wiosłowe). W każdej klasie potrzeba minimum trzy jednostki do jej rozegrania. Startującym załogom asystować będą zawodnicy Toruńskiego Klubu Żeglarskiego oraz zawodnicy UKŻ Wiking. Organizatorem imprezy jest Toruński Okręgowy Związek Żeglarski.

godz.9:00 Motorowodne Mistrzostwa Europy i Międzynarodowe Motorowodne Mistrzostwa Polski, Wisła między mostami
Treningi od godz. 9:00, pokazy i biegi w godzinach popołudniowych. Zawodnicy pokonywać będą trasę 1500 m między mostami - im. Józefa Piłsudskiego i kolejowym, oznaczoną 4 bojami. W ramach imprezy zostaną rozegrane: mistrzostwa Europy klasy GT30, zawody międzynarodowe klas GT15, F4, OSY400 oraz klasa narodowa N (S550,T-550). Dla wszystkich kibiców na Bulwarze Filadelfijskim ustawiony zostanie telebim transmitujący zawody (szczególnie przybliżenie momentu startu). Oficjalne zakończenie Motorowodnych Mistrzostw odbędzie się w niedzielę, 29 maja 2016 r. na bulwarze przy przystani sportów wodnych AZS około godziny 16:30-17:00.

godz. 12:00 Wystawa sekcji plastycznej Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, WOAK
Wstęp wolny

godz.12:00-16:00 Święto ul. Szczytnej i Szewskiej
W programie: warsztaty w pracowni witraży, stoisko fryzjerskie, warsztaty robienia piernika starotoruńskiego, pokaz motocykli, porady weterynaryjne, stoisko pucybuta, tajniki robienia hamburgerów, warsztaty i animacje dla dzieci, konkursy z nagrodami, gry, zabawy i zagadki. W wydarzenie, koordynowane przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta, włączyli się praktycznie wszyscy przedsiębiorcy z tych ulic. 

godz. 12:00 Dyskusja wokół książki Wojciecha Nowackiego "Odbicie", CSW
Eseje Wojciecha Nowickiego dotyczą uniwersalnego narzędzia, fotografii, która - bywa - zawodzi albo z upływem czasu zmienia znaczenie, lecz przez to staje się bardziej dotkliwa. Jednak nie o samych obrazach tu mowa, ale i o bohaterach zdjęć, tych znanych i tych bezimiennych, a także o autorach, artystach, rzemieślnikach, dokumentalistach. To swoista kontynuacja Dna oka. Esejów o fotografii, tym razem skupiona na portrecie: w jej centrum jest człowiek, obnażony, odbity w lustrze, wydany na pastwę spojrzenia. Spotkanie otwarte.

godz. 15:00-18:00 Dzień Matki – festyn rodzinny, Zamek Krzyżacki, wstęp wolny

  • godz. 15:00-18:00 Festyn rodzinny: turniej konny, pokazy sprawnościowe, turnieje dla mieszkańców i turystów – strzelanie z łuku, rzut nożem, rzut toporem.
  • godz. 10:00-18:00 Jarmark regionalny zdrowej żywności – wystawcy regionalni

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt, impreza biletowana
godz. 18:00 CKK Jordanki: Peeping Tom (Holandia/Belgia) „Ojciec”, reż. Franck Chartier. 

godz. 20:00 Przeboje U2 – Exigo Band, Rynek Staromiejski
Na scenie plenerowej na Rynku Staromiejskim usłyszymy największe przeboje legendarnego irlandzkiego zespołu U2. Z ich repertuarem zmierzy się formacja Exigo, która już od 16 lat z pasją wykonuje ich utwory. Wstęp wolny

godz. 22:00 Laudato Si - widowisko plenerowe, przed salą na Jordankach
Spektakl „Laudato Si - Święto Stworzenia” to próba opowiedzenia o przerastającym nas cudzie powstania Świata. Trud tej opowieści podjęło sześćdziesięciu młodych aktorów z całej Polski. Z Pomorza, z Torunia, Bydgoszczy, Wronek, Olsztyna, Poznania, Krakowa, Warszawy zjedzie się młodzież w różnym wieku, z Pakości i Nowego Miasta Lubawskiego przyjadą młode teatry ognia, natomiast z Wrocławia mamy pracowników MiserArt – organizacji zajmującej się pomocą osobom bezdomnym i wciąganiem ich w przestrzeń kultury. Przepiękna stalowa scenografia tworzona jest przez Pracownię Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych, wspieraną przez młodych toruńskich plastyków. Mamy specjalnie dla nas napisaną muzykę, pracownicy z MiserArt i Żywej Pracowni z Krakowa właśnie spawają wielki wóz dla Trójcy Świętej i konstrukcje stalowe będące głównymi elementami scenografii.

NIEDZIELA 29 maja

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt, impreza biletowana
godz. 18.00 CKK Jordanki: Peeping Tom (Holandia/Belgia) „Ojciec”, reż. Franck Chartier

godz. 19:00 Kawa z niebem – wieczór poetycko-muzyczny, Dom Muz, ul. Podmurna
Spotkanie autorskie z kapłanem i poetą ks. Markiem Chrzanowskim. Refleksji nad usłyszanymi wierszami towarzyszyć będą muzyczne aranżacje poezji. Ks. Marek wydał 9 tomików, a także płyt z wierszami w interpretacji znanych aktorów, m. in. Małgorzaty Kożuchowskiej, Pawła Królikowskiego, Anny Czartoryskiej, czy Olgi Frycz. Wstęp: 5 zł

godz. 20:00 Wieczór z iluzją: David Olesh, Klub Dwa Światy
Młody iluzjonista po raz kolejny wprowadzi nas do świata magii. Wstęp 5 zł

godz.19:00 Koncert zespołu Biesiada Lwowska, Rynek Staromiejski
Na Rynku Staromiejskim zaśpiewa zespół muzyczny prezentujący folklor miejski Lwowa i kresów. Piosenki i skecze charakterystyczne dla kapel podwórkowych z całą pewnością zagwarantują wszystkim przybyłym świetną muzyczną zabawę.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.