Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 27 marca 2015
Autor: Bartłomiej Oleszek

Przedświąteczny weekend w Toruniu obfituje w wydarzenia sportowe. Dobiegają końca Mistrzostwa Europy Weteranów Lekkiej Atletyki a żużlowy sezon zainaugurują na MotoArenie zawody Speedway Best Pairs Cup.

Trwa także ogólnopolska akcja z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca. To tydzień na osobistą przygodę z teatrem, czas na spotkania z ludźmi teatru, warsztaty, zaglądanie za kulisy, podglądanie teatralnego rzemiosła. >>Dotknij Teatru<<

Od 27 marca pisanki, kolorowe palmy, stroiki, staropolskie wędliny, regionalne sery i wiele innych rzeczy będzie można kupić na corocznym Jarmarku Wielkanocnym, który na Rynku Staromiejskim zagości do 4 kwietnia.

 

PIĄTEK, 27 MARCA

Będzie to już 11. edycja Jarmarku Wielkanocnego. Pojawią się na niej kupcy z całej Polski oferujący w swoim asortymencie ozdoby świąteczne, pisanki, stroiki, wędliny staropolskie, sękacze, rękodzieło drewniane, biżuterię ręcznie robioną, ceramikę ozdobną i użytkową, wyroby skórzane, przyprawy z całego świata, miody i wyroby pasieczne, domki dla ptaków, makramę, witraże, rękodzieło ze szkła, świece, wiklinę, patchwork.

2400 zawodników, 44 państwa, 20 olimpijczyków, 21 konkurencji, 4900 osobostartów i prawie 440 dekoracji medalowych. X Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów Lekkiej Atletyki. Wielkie sportowe emocje rozpoczną się w poniedziałek 23 marca. O godzinie 9:00 w toruńskiej arenie swą rywalizację rozpoczną pierwsi lekkoatleci. W zawodach udział weźmie około 2400 zawodników, reprezentujących następujące państwa: Austrię, Azerbejdżan, Belgię, Białoruś, Bułgarię, Chorwację, Czarnogórę, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Gruzję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Islandię, Izrael, Litwę, Luxemburg, Łotwę, Maltę, Monako, Niemcy, Norwegię, Polskę, Portugalię, Rosję, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię, Szwajcarię, Szwecję, Turcję, Ukrainę, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy oraz gościnnie Argentynę, Australię, Kanadę i USA.

  • Kajko i Kokosz, Nastoletni ilustratorzy, do 25.04., Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, wstęp wolny

Wystawa „Kajko i Kokosz” ma przypomnieć i przybliżyć nie tylko miłośnikom komiksu bohaterów rysunkowych opowieści stworzonej przez zmarłego przed siedmiu laty Janusza Christę. Na wystawie obejrzymy oryginalne prace artysty pochodzące z kolekcji prywatnych, m. in. Dr Tomasza Marciniaka, Pauliny Christy, Wojciecha Łowickiego. Ich wybór podyktowany został tematem ekspozycji, przeniesiemy się zatem w czasie w dość odległą przeszłość, kiedy słowiańską krainę pokrywała nieprzenikniona puszcza pełna dzikiego zwierza a na jej obrzeżach żyli mieszkańcy grodu rządzonego przez Kasztelana Mirmiła, strzeżonego przez dwóch dzielnych wojów, Kajka i Kokosza. „Nastoletni ilustratorzy” - Każda z pokazanych na wystawie prac mogłaby dopełniać, objaśniać albo zdobić tekst pisany, książkę, artykuł, hasło encyklopedyczne. Autorami tych rysowanych, malowanych trawionych w metalu, wycinanych w linoleum opowieści są kilkunastoletni „artyści” z dwudziestu krajów Europy i Azji. Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów własnych Galerii.

  • Kulturalni-e! – wykłady, WOAK

Wykłady Dominika Pokornowskiego „Rola instytucji w sieciowej kulturze nowych mediów” oraz Artura Jabłońskiego „Młodzieżowe portale społecznościowe” inaugurujące program Kulturalni-e! Cykl warsztatów dla kadry kultury.

  • Hokejowe Mistrzostwa Polski Oldbojów, Lodowisko Tor-Tor, ul. Bema 23-29

26-28 Marca 2015 XXIII Mistrzostwach Polski OLD BOY’S w Hokeju na lodzie. Mecze odbywać się będą na lodowisku Tor-Tor w Toruniu. W zawodach udział wezmą drużyny: Podhale Nowy Targ Zagłębie Sosnowiec Stoczniowiec Gdańsk KH Sanok Polonia Bytom Cracovia Kraków GKS Tychy Unia Oświęcim GKS Katowice Pomorzanin Toruń. Harmonogram spotkań >>link<<

  • godz. 10.00 Wierszoklepka – Finał konkursu, MDK
  • godz. 17.00 Do – wystawa zbroi japońskich, do 6.09. , Kamienica pod Gwiazdą

Ekspozycja ta jest kolejną prezentacją japońskich militariów. Zbroja japońska oprócz walorów czysto ochronnych miała także walory psychologiczne. Samuraj przedstawiał sobą widok niesamowicie widowiskowy i ekspresyjny. Rogate hełmy czy wykrzywione strasznym grymasem maski miały odstraszyć wrogów. Samo zakładanie zbroi miało charakter wręcz rytualny. Japońscy artyści często prezentowali ów zwyczaj, czy to w formie książkowej, czy to drzeworytu. Japoński wojownik przedstawiany jest najczęściej w pełnym rynsztunku. Mimo licznych ewolucji cechą charakterystyczną zbroi jest kultywowany przez wieki tradycjonalizm sposobów wyrobu. Rzemieślnicy w wieku XIX stosowali te same techniki co ich poprzednicy przed bitwą nad rzeką Uji (1180 r.). Obiekty pochodzą z Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy oraz kolekcji prywatnych. Wystawa została  przygotowana we współpracy z Polską Sekcją Miecza Japońskiego, działającą przy Stowarzyszeniu Miłośników Dawnej Broni i Barwy.

  • godz. 18.00 Aleksander Wydorski – uczeń Stanisława Borysowskiego, do 18.04., Dom Muz, ul. Podmurna

Aleksander Wydorski (1940-1998) skończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni S. Borysowskiego. Od 1971 roku pracował w Wojewódzkim Domu Kultury w Olsztynie. W zorganizowanym przez siebie Klubie Plastyka Amatora w Olsztynie i Ostródzie prowadził zajęcia z kompozycji i podstaw wiedzy o sztuce.
 Artysta pozostawił około stu obrazów olejnych oraz tekę rysunków. Wiele z nich znajduje się w muzeach i kolekcjach prywatnych. Na swoich obrazach uwieczniał dzieci, staromiejskie uliczki, martwe natury z kwiatami, sceny rodzajowe, pozostając pod wpływem malarstwa Tymona Niesiołowskiego. Dzięki uprzejmości pana Andrzeja Lubawego, toruńskiego kolekcjonera dzieł sztuki, na wystawie zobaczymy także pace mistrza Wydorskiego - Stanisława Borysowskiego.

  • godz. 18.30 Czas aquokalipsy – spotkanie z Moniką Kuźniewską, Dom Muz, ul. Podmurna 1/3, wstęp wolny

Komitet Obrony Zwierząt i Edukacji Ekologicznej. O przemyśle rybnym mówi się niewiele. Funkcjonuje z dala od nas, więc rzadko mamy okazję zobaczyć jaką drogą ryby muszą przebyć, żeby trafić na nasze talerze. W czasie spotkania przyjrzymy się współczesnym hodowlom ryb. Po wykładzie zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji i zapraszamy także na stoisko informacyjne z książkami i bezpłatnym materiałem informacyjnym i petycjami. Monika Kuźniewska - doktorantka w Katedrze Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego, zajmuje się środowiskowym i społecznym kosztem chowu przemysłowego zwierząt; interesuje się metodami produkcji żywności odzwierzęcej i zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem żywnościowym.

  • godz. 19.00 Nowa Scena Muzyczna: Spektakl muzyczny „Namiętności”, MDK

Spektakl muzyczny „Namiętności” z muzyką E. Stachury, słowa M. Hłasko w wykonaniu Teatru R Bezimienni

  • godz. 19.00 Działaj albo giń! Gustav Metzger – retrospektywa, do 15.09., CSW

Przegląd siedmiu dekad działalności legendarnego artysty i aktywisty. Prace odzwierciedlają jego całkowite zaangażowanie w lewicową politykę i ekologię, a także reprezentują kreatywne i destrukcyjne siły oddziaływania zindustrializowanych społeczeństw XX i XXI wieku. Jest to największa dotychczasowa prezentacja twórczości Metzgera nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wszystkie aspekty twórczości Metzgera nie tylko zostaną zaprezentowane w ramach wystaw w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz w Kunstnernes Hus i Kunsthall Oslo w Norwegii, ale także będą tematem dyskusji podczas seminarium / internetowego panelu „Destrukcja w sztuce / Wymieranie na świecie” w Toruniu (21–22.05.2015), w którym uczestniczyć będą znawcy twórczości artysty. Wernisaż – wstęp wolny, potem płatny.

  • godz. 19.00 Jazz w Artusie: Grzech Piotrowski One World, Dwór Artusa, bilety: 35 zł,  30 zł ulgowy

Po premierach dwóch płyt World Orchestry artysta wybrał się w podróż po świecie w poszukiwaniu muzycznych inspiracji. Efektem jest nowy album One World będący niezwykłym połączeniem muzyki świata z jazzem z najwyższej półki. Materiał z tejże płyty artysta zaprezentuje w Dworze Artusa. Towarzyszyć mu będą Sebastian Wypych (kontrabas) oraz Grzegorz Lulek „Ghostman” - wokalista i saksofonista tworzący muzykę na żywo przy pomocy loopera i efektów gitarowych. Już teraz warto przygotować się na niebywałe wydarzenie etnojazzowe. Minimalistyczny, solowy saksofon i muzyka z wnętrza duszy. Po prostu One World.

  • godz. 20.00 Dwa Sławy w Toruniu, Klub NRD

Albumem „Ludzie sztosy” zachwycają się zarówno krytycy, jak i słuchacze w całym kraju. Łodzianie zaprezentują utwory zarówno z tej, jak i ze swoich poprzednich płyt.

  • godz. 21.00 7 dancingów na 70-lecie UMK – dancing w stylu lat 60, Od Nowa

Taneczna podróż przez kolejne dziesięciolecia istnienia Uczelni. Impreza przebierana, uprasza się o zachowanie odpowiedniego sznytu i zgodności z epoką. Wstęp wolny dla studentów, absolwentów i pracowników UMK. Bezpłatne zaproszenia: Od Nowa, Radio Sfera, Centrum Promocji i Informacji UMK, Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici, Samorząd Studencki UMK


SOBOTA, 28 MARCA

2400 zawodników, 44 państwa, 20 olimpijczyków, 21 konkurencji, 4900 osobostartów i prawie 440 dekoracji medalowych. X Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów Lekkiej Atletyki. Wielkie sportowe emocje rozpoczną się w poniedziałek 23 marca. O godzinie 9:00 w toruńskiej arenie swą rywalizację rozpoczną pierwsi lekkoatleci. W zawodach udział weźmie około 2400 zawodników, reprezentujących następujące państwa: Austrię, Azerbejdżan, Belgię, Białoruś, Bułgarię, Chorwację, Czarnogórę, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Gruzję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Islandię, Izrael, Litwę, Luxemburg, Łotwę, Maltę, Monako, Niemcy, Norwegię, Polskę, Portugalię, Rosję, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię, Szwajcarię, Szwecję, Turcję, Ukrainę, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy oraz gościnnie Argentynę, Australię, Kanadę i USA.

Będzie to już 11. edycja Jarmarku Wielkanocnego. Pojawią się na niej kupcy z całej Polski oferujący w swoim asortymencie ozdoby świąteczne, pisanki, stroiki, wędliny staropolskie, sękacze, rękodzieło drewniane, biżuterię ręcznie robioną, ceramikę ozdobną i użytkową, wyroby skórzane, przyprawy z całego świata, miody i wyroby pasieczne, domki dla ptaków, makramę, witraże, rękodzieło ze szkła, świece, wiklinę, patchwork.

  • Hokejowe Mistrzostwa Polski Oldbojów, Lodowisko Tor-Tor, ul. Bema 23-29

26-28 Marca 2015 XXIII Mistrzostwach Polski OLD BOY’S w Hokeju na lodzie. Mecze odbywać się będą na lodowisku Tor-Tor w Toruniu. W zawodach udział wezmą drużyny: Podhale Nowy Targ Zagłębie Sosnowiec Stoczniowiec Gdańsk KH Sanok Polonia Bytom Cracovia Kraków GKS Tychy Unia Oświęcim GKS Katowice Pomorzanin Toruń. Harmonogram spotkań >>link<<

  • godz. 12.00 Międzypokoleniowe spacery historyczne po Podgórzu, Dom Muz, wstęp wolny

Otwarte spacery z przewodnikiem po historycznym Podgórzu. Wydarzenie w ramach projektu „Podgórz – widmo”.

  • godz. 15.00 FC Toruń - Unikat Osiek, Uniwersyteckie Centrum Sportowe, wstęp wolny

Spotkanie 16. kolejki sezonu 2014/2015 I Ligi Futsalu:  FC Toruń - Unikat Osiek.

  • godz. 15:00 Pomorzanin Toruń - Mustang Ostaszewo, Stadion przy ul. Szosa Chełmińska 75

Spotkanie 18. kolejki sezonu 2014/2015 Klasy okręgowej, grupy kujawsko-pomorskiej I: Pomorzanin Toruń -  Mustang Ostaszewo.

  • godz. 16.00 i 17.00 Czas Dla Nas – koncerty rodzinne, Dwór Artusa, bilety: dziecko 10 zł, dorosły 20 zł

„Walc czekolady z migdałem” czyli spotkanie z kuchenną muzyką. Czasem o muzyce można powiedzieć, że jest wysmakowana. Czasem tez muzyka jest świetną przyprawą do uczty. Czasem sama muzyka opowiada o smacznych potrawach.   O różnych smakach muzycznych opowiedzą muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.  Zabrzmi tytułowy „Walc czekolady z migdałem” - kompozycja Eryka Satie, kantata „O kawie” J. S. Bacha, „Bułka z masłem” Mozarta  oraz inne „kuchenne” utwory. Smacznego!

  • godz. 11.00-13.00 „Pisanki, kraszanki, święcone”, warsztaty wielkanocne w Urzędzie Marszałkowskim

W programie imprezy warsztaty tworzenia stroików i ozdób wielkanocnych, wykonywanie palm wielkanocnych z kolorowej krepy, dekorowanie pysznych mazurków oraz zdobienie pisanek metodą batik. Dodatkowo naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaprezentują pokazy doświadczalne, w których głównym tematem będzie wiosna.

  • godz. 17.00 Spektakl „Roma i Julian”, Aula UMK

Bilety dostępne w: Sklep z Pamiątkami przy Flisaku na Rynku Staromiejskim, Biuro Podróży Veolia Dworzec PKS, ul. Dąbrowskiego, MZK kasy biletowe, Księgarnia ul. Małe Garbary. Rezerwacja tel. 501-754-011. Internet: biletyna, biletynakabarety, kabaretowebilety, kulturairozrywka

  • godz. 18.00 Młodzi wirtuozi z TOS, Sala koncertowa ZSM

Andżelika  Gmińska, Sylwia Salamońska, Daria  Barszczyk (śpiew), Aleksandra  Perfikowska, Klaudia  Marzec (wiolonczela), Paulina  Burczyńska (skrzypce), Natalia  Kujawska (flet), Karol  Lisiński (saksofon), Rafał Kłoczko (dyrygent), Toruńska Orkiestra Symfoniczna, W programie: J. Offenbach, G. Bizet, F. Lehar, Fr. Schubert, G. Faure, J. Haydn, P. Sarasate, V. Blodek, A. Głazunow, Miejsce: Sala koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych

  • godz. 18.30 Speedway Best Pairs Cup, Motoarena

28 marca na toruńskiej Motoarenie rozpocznie się rywalizacja w ramach Speedway Best Pairs Cup! Na torze zobaczymy 7 reprezentacji w najmocniejszych składach! Wystąpią m.in. Antonio Lindbaeck, Greg Hancock, Emil Sajfutdinow, Chris Holder oraz Polacy: Krzysztof Kasprzak, Jarosław Hampel i Piotr Pawlicki. Bilety do nabycia za pośrednictwem strony www.eventim.pl i punktach sprzedaży Eventim w całej Polsce (m.in. salony Empik, Media Markt, Saturn) oraz, od 18 marca br. w kasach Motoareny.

  • godz. 19.00 Enej i Poparzeni Kawą 3, Od Nowa

Tym razem widowisko będzie jeszcze bardziej energetyczne i żywiołowe, jednocześnie częściej odwołujące się do słowiańskiej liryki. Enej na koncertach zaprezentuje zupełnie nowy materiał nie zapominając o starych przebojach. Bilety: 40 zł, 50 zł w dniu koncertu

  • godz. 19.00 M. Wierzchowski „Kansas” - prapremiera, Teatr Horzycy, bilety: 25 zł, ulgowy 18 zł, szkolny 16 zł

Akcja spektaklu rozpoczyna się na trzy dni przed… No, właśnie, przed czym? Wszyscy wiedzą, że wkrótce nastąpi COŚ, co na zawsze odmieni ich życie. Mówią o tym media, sami bohaterowie, ich sny. W obliczu sytuacji, w jakiej się znaleźli, każdemu z bohaterów przyjdzie zweryfikować cały swój system wartości. Główną inspiracją dla „Kansas” jest „Czarnoksiężnik z Kariny Oz” Lymana Franka Bauma. Podobnie jak tam, główna bohaterka ma na imię Dorotka. W Kansas, które być może – jeśli dać wiarę dziewczynce – było kiedyś ostoją ludzkiej solidarności, pracowitości, pobożności i odważnego dążenia do sprawiedliwości, coś poszło nie tak. Dorotka postanawia więc wyruszyć w podróż do być może jedynego człowieka, który byłby w stanie przywrócić Kansas utracony ład, ludziom w nim mieszkającym dom, a życiu sens. Jej wyprawa jest też – a może przede wszystkim – wyzwaniem rzuconym ogarniającemu ją zwątpieniu w to, że człowiek jest z natury dobry.

  • godz. 19.00 Made In Toruń - koncert: Jesień + Ser Charles, Dwa Światy

Klub Dwa Światy oraz Fundacja YouHaveIt mają przyjemność zaprosić na niecodzienne wydarzenie. MADE IN TORUŃ to wydarzenie kulturalne, w którym zaprezentowane będą dwie różne dziedziny sztuki: muzyka oraz fotografia.

  • godz. 21.00 Hałas x Drum Division x Cthulhu b-day x Break.E b-day x MC Mystic b-day, wstęp 10 zł

Hałas łączy siły razem z drum and bass’owym klasykiem – Drum Division Attack! Razem będziemy świętować urodziny reprezentującego obie ekipy Cthulhu.


NIEDZIELA, 29 MARCA

Będzie to już 11. edycja Jarmarku Wielkanocnego. Pojawią się na niej kupcy z całej Polski oferujący w swoim asortymencie ozdoby świąteczne, pisanki, stroiki, wędliny staropolskie, sękacze, rękodzieło drewniane, biżuterię ręcznie robioną, ceramikę ozdobną i użytkową, wyroby skórzane, przyprawy z całego świata, miody i wyroby pasieczne, domki dla ptaków, makramę, witraże, rękodzieło ze szkła, świece, wiklinę, patchwork.

  • godz. 16.00 Muzyka. Finał przeglądu w ramach Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu, Od Nowa, wstęp wolny
  • godz. 17.00 Salonik Artystyczny: Koncert muzyki cerkiewnej dawnej, liturgicznej i paraliturgicznej, Fort IV, bilety: 30 zł

Zespół Muzyki Cerkiewnej Dawnej IKOS (Michał Hajduczenia, Łukasz Hajduczenia), Slavic Voices (Magdalena Cysewska, Natalia Sycz, Michał Hajduczenia). W pierwszej części koncertu usłyszymy fragmenty z muzyki cerkiewnej dawnej. Repertuar pochodzi z kręgu muzyki bizantyjskiej oraz wczesnej muzyki słowiańskiej (do XVII wieku włącznie). Pieśni paraliturgiczne są częścią muzyki cerkiewnej bezpośrednio związaną z twórczością ludu. Nie zmienia to faktu, że przekazują przede wszystkim głębokie treści teologiczne. Zwyczajowo formy są nieco prostsze niż przy tradycyjnej cerkiewnej muzyce liturgicznej. Ta cecha nadaje im jednak charakterystyczną, mocną siłę przekazu. Ściśle obowiązuje tu zasada śpiewu a’capella., w cenie biletu słodki deser; pakiet z obiadem: 48 zł: bilet na koncert + dwudaniowy obiad + możliwość bezpłatnego zwiedzania Fortu Rezerwacje: 56 655-82-36, biuro@fort.torun.pl

  • godz. 18.00 i 20.00 Specjalne pokazy filmu Sen o Warszawie, Kino Centrum

Pierwszy pełnometrażowy film biograficzny o Czesławie Niemenie, piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty. W filmie wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na życie Niemena. Opowiadają o nim barwnie członkowie jego rodziny, zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy, dziennikarze muzyczni – w sumie ponad 50 osób – a wszystko to na tle meandrów polityki kulturalnej PRL-u, odpowiedzialnej za zmienne losy jego kariery i recepcji jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki.

  • godz. 12.00 Pomorzanin Toruń - Grunwald Poznań, stadion przy ul. Szosa Chełmińska

W niedzielę laskarze Pomorzanina zainaugurują rundę wiosenną w ekstraklasie. Pierwszym przeciwnikiem mistrzów Polski będzie Grunwald Poznań. Początek meczu o godzinie 12:00. Dzień wcześniej drugi zespół Pomorzanina zmierzy się o godzinie 17:00 ze Stellą Gniezno, która zdecydowanie przewodzi w rozgrywkach drugoligowych.

  • godz. 20.00 Łąki Łan, Lizard King Toruń, bilety: 35, 38, 40 zł

Bilety: 35 zł - bar klubu codziennie w g. 18:00-23:00; 38 zł - sieć ticketpro.pl, salony Empik, Media Markt; 40 zł - w dniu koncertu od g. 18:00.

  • godz. 20.00 Stand-up Toruń i goście, Dwa Światy, bilety: 10zł zapisani na fb / 15zł pozostali

Niedzielę palmową spędzimy po bożemu - na stand-upie. Bo czemu nie. Na osiołku przez miejską bramę wjedzie do nas przedstawiciel Stand-up Polska - Sebastian Rejent. Mamy nadzieję, że w kolejnym tygodniu nie będzie miał takiej lipy, jak bohater paralelnej historii. Chociaż pewnie nawet na krzyżu opowiadałby dowcipy, mimo że byłby nieco przybity.


 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.