Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 listopada 2014
Autor: Bartłomiej Oleszek

W przedostatni listopadowy weekend w Toruniu odbędą się dwa festiwale: 29. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora oraz XXV Toruń Blues Meeting.

Ponadto w Toruniu: wystawy „Dawne komputery i gry” w Domu Muz, „Świat zmysłów” w Młynie Wiedzy, TEDx Toruń oraz mecze: FC Toruń - KS Gniezno, Energa Katarzynki Toruń - Widzew Łódź i Polski Cukier Toruń - AZS Koszalin.

PIĄTEK, 21 LISTOPADA

  • "Świat zmysłów", nowa wystawa czasowa, Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy"

Od 21 listopada goście Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą mogli przekonać się, jak działają ich zmysły na nowej czasowej wystawie „Świat zmysłów”. Ekspozycja będzie dostępna do końca lutego 2015 roku. Nowa wystawa czasowa będzie składała się z trzech części tematycznych. W pierwszej – nazwanej „Receptory” – zwiedzający zobaczą, jak zbudowane są poszczególne organy ludzkiego ciała. W drugiej części ekspozycji – „Mono czy stereo” – goście centrum zobaczą i sprawdzą modele prezentujące, jak bodźcie płynące do mózgu z dwóch źródeł – dwojga oczu i dwojga uszu – zwiększają jego możliwości odbiorcze. W ostatniej części, nazwanej „Iluzje” na zwiedzających czekają triki optyczne. Będzie można sprawdzić swój refleks i poczucie równowagi, a także poddać się bodźcom powodującym złudzeniom słuchowym.

  • godz. 9.00 VIII Jesienny przegląd piosenki, MDK
  • godz. 17.00 Grzybobranie - wystawa, Społeczny Dom Kultury Bydgoskie Przedmieście

Wystawa podsumowująca działalność Domukultury! na Bydgoskim Przedmieściu. Zapraszamy na transdyscyplinarną wystawę podsumowującą działalność Domukultury! na Bydgoskim Przedmieściu. Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego projekt oficjalnie kończy się w listopadzie 2014 roku.

  • 29. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora,  Teatr Baj Pomorski, biletowana
    • godz. 18.00 Olgierd Łukaszewicz „A kaz tyz ta Polska, a kaz ta?”, monodram wg Stanisława Wyspiańskiego
    • godz. 20.00 Mateusz Nowak „Od przodu i od tyłu”, reż. Stanisław Miedziewski

  • godz. 19.00 Karol Radziszewski - The Prince and Queens. Ciało jako archiwum, do 25.01., CSW

The Prince and Queens (Książę i królowe) jest najobszerniejszą jak dotąd wystawą poświęconą prowokacyjnym pracom Karola Radziszewskiego. Ma ona na celu zaprezentowanie jego wieloaspektowych i lekceważących ustalone hierarchie poszukiwań, a także charakterystycznej, bazującej na pracy z archiwum metodologii artysty,  w której przecinają się różne kulturowe, historyczne, religijne, społeczne  i genderowe odniesienia. Tytuł wystawy ironicznie określa trzy obszary graniczne tego projektu, opierającego się na pracach Jerzego Grotowskiego, Natalii LL i grupy artystycznej General Idea – postaciach wybranych przez artystę w celu przeanalizowania koncepcji związanych z ciałem i tożsamością: tematami centralnymi w twórczości Radziszewskiego.

Karol Radziszewski jest artystą eklektycznym, który w swojej praktyce wykorzystuje szereg różnych mediów: od fotografii po wideo, od malarstwa po rysunek, od filmu po performans. Odwołując się do różnorodnych źródeł, przeplata osobiste historie ze społecznymi napięciami, historię sztuki i podejście queerowe, wschodnioeuropejską i amerykańską popkulturę. Zamysłem wystawy jest uwydatnienie podejścia widocznego w pracach Karola Radziszewskiego – wzbogacona o zdjęcia i materiały archiwalne, ekspozycja koncentruje się na dominujących narracjach i ich sprzecznościach, na ich wizjach i związanych z nimi represjach. Karol Radziszewski (ur. 1980) mieszka i pracuje w Warszawie, gdzie w 2004 roku uzyskał tytuł magistra na Akademii Sztuk Pięknych. Od 2005 roku jest wydawcą i redaktorem naczelnym DIK Fagazine. W 2009 roku otrzymał Paszport Polityki jako jeden z najbardziej obiecujących talentów artystycznych w Polsce.

  • godz. 19.00 Brodway, Hollywood – koncert TOS, Dwór Artusa, bilety: 40/30 zł

Podczas koncertu „BROADWAY, HOLLYWOOD” zabrzmią znane piosenki, przeboje musicalowe i filmowe m.in. z My Fair Lady, Moon River, Jamesa Bonda oraz filmu Casablanca. Zabrzmią też wiązanki melodii Henry’ego Manciniego, wybitnego twórcy muzyki filmowej, autora ponad 90 albumów płytowych, kompozycje Johna Williamsa - znanego z oskarowych produkcji (Superman, Szczęki, Gwiezdne Wojny, E.T.), melodie Franza Grothego (robiącego karierę w Hollywood w epoce pierwszych filmów dźwiękowych, współpracującego m.in. ze śpiewaczką Martą Eggerth, żoną Jana Kiepury), a także Petera Kreudera (kompozytora, którego piosenki śpiewały Zarah Leander, Marika Rökk oraz Marlena Dietrich). Katarzyna Dondalska (sopran), Stefan Johannes Walter (dyrygent), Toruńska Orkiestra Symfoniczna, W programie: znane piosenki, przeboje filmowe i musicalowe m.in. Loewe, Mancini, Bernstein, Williams, Dębski,

  • godz. 19.00 XXV Toruń Blues Meeting, Od Nowa

Sugar Blue (USA), Robert Lenert & L.A., Why Ducky?, Acustic, The Real Deal (Est),  Jo & Lazy Fellow – jam session.

  • godz. 21:00 We Love Beats: U Know Me Rec., Kixnare, Buszkers, Sonar Soul, Invent, Piechu (5:55), bilety: 10 zł

U Know Me Records to młodsza siostra założonego w 2002 roku labelu JuNouMi Rec. JuNouMi Crew to kolektyw skupiający DJ-ów, producentów, wydawców i grafików. W szeregach wytwórni znajdziecie takich mistrzów brzmienia jak: Kixnare, XXANAXX, Daniel Drumz, Roux Spana, Envee, Eltron John, mr Krime, Night Marks Electric Trio, Galus, Sonar Soul, Teielte czy EN2AK.


SOBOTA, 22 LISTOPADA

  • Dawne komputery i gry, w Domu Muz, przy ul. Okólnej 169. Impreza odbędzie się 22 i 23 listopada 2014 roku, wstęp jest wolny

Commodore 64, Amiga 500, ZX Spectrum, Nintendo NES… 22 i 23 listopada Toruń będzie krajową stolicą retroinformatyki. Stanie się tak za sprawą wydarzenia pod tytułem "Dawne Komputery i Gry". W tych dniach będziemy mogli odbyć nostalgiczną podróż w przeszłość - do czasów, gdy w domach obecne były takie maszyny jak Commodore 64, Amiga 500, ZX Spectrum, czy też Nintendo NES. W ramach ekspozycji będzie można podziwiać prawie 20 stanowisk - wszystkie w pełni sprawne i przygotowane do korzystania (oraz oczywiście grania). Prócz oglądania nietypowej ekspozycji, można będzie także zmierzyć się w turniejach: przewidziane są rozgrywki między innymi w takie klasyki jak Mario Kart 64 czy też Dyna Blaster.

  • od godz. 10.30 "Spór o prawa kobiet", Colloquia Torunensia w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego

Do dyskusji zaproszeni zostali: prof. Magdalena Środa - filozofka i etyczka (Uniwersytet Warszawski), ks. prof. Paweł Bortkiewicz - teolog moralny (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu), dr hab. Aleksandra Derra - filozofka (UMK), dr Aneta Gawkowska - socjolog feminizmu (Uniwersytet Warszawski), dr Marcin Kilanowski - filozof i prawnik (UMK) oraz ks. prof. Marian Machinek - teolog moralny (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie). Debatę poprowadzi filozof z UMK, prof. Ryszard Wiśniewski.

  • godz. 11.00 Poranek teatralny, Dom Muz, ul. Poznańska

„Niespodzianka” - spektakl w wykonaniu Grupy T. Po spektaklu zostaną przeprowadzone warsztaty plastyczne dla dzieci. Tym razem będziemy malować na dużych powierzchniach… Prowadzenie: Agnieszka Dąbrowska. Wstęp 9 zł

  • Spotkanie z tangiem, Kawiarnia Wejściówka
    • godz. 11.00-12.00 Lekcja otwarta tanga. Spotkanie z tangiem dla tych, którzy marzą o tangu, których tango już zafascynowało, ale także tych, którzy się nie zetknęli z tangiem i będzie to ich pierwsze spotkanie. Troszkę o historii, ale przede wszystkim o ideach a nie o krokach, o radości i zdrowotnych walorach tańca. Brak partnera nie jest przeszkodą. Lekcję poprowadzi toruński tanguero Osito Marino wraz z partnerką.
    • Wstęp wolny, konieczna rejestracja poprzez stronę www.cotango.pl
    • godz. 12.30-14.00 Na tych, którzy po lekcji otwartej uznają, że tango jest dla nich, czeka pierwsza lekcja, a na niej podstawy emisji ruchu, świadomości ciała, równowagi, kontaktu z partnerem i to, czym jest objęcie. Także na tych zajęciach nie jest wymagany partner. Wstęp: 20 zł
    • godz. 21.00-01.00 Milonga tanga, wstęp: 15 zł

  • godz. 13.00-20.00 TEDx Toruń, Dwór Artusa, wstęp płatny, konieczna rejestracja na stronie www

TEDx to cykl globalnych konferencji organizowanych na licencji amerykańskiej konferencji z 25-letnią historią: TED. To całodniowe spotkania, w trakcie której najlepsi mówcy ze świata technologii, kultury, sztuki czy biznesu dzielą się swoimi osobistymi historiami, doświadczeniami, inspirują słuchaczy. TED i TEDx to globalne, niezwykle rozpoznawalne marki. Większość konferencji TEDx ma motyw przewodni, który łączy wszystkie wystąpienia. Na wielu konferencjach TEDx mówi się przede wszystkim o doświadczeniach jednostki. Organizatorzy chcieliby skupić się na zbiorowości, na tym, co pojedynczy ludzie lub instytucje zrobili dla innych, ale i na tym, co społeczności zrobiły dla indywidualnych osób. Te kwestie przedstawią świetni prelegenci, m.in: Julia Izmałkowa, która zrewolucjonizowała badania etnograficzne, Marcin Galicki, którego portal pozwala ludziom zbierać pieniądze na realizowanie swoich projektów – w tym artystycznych. Rafał Moczkodan, który opowie o kreatywności i jak szkoła może się zmienić, by uczyć bycia kreatywnym, Agnieszka Kaluga opowie o życiu wolontariusza hospicjum, Paulina Braun o swoim projekcie dancingu międzypokoleniowego, gdzie integruje starsze osoby z domów starców z… warszawskimi klubowiczami, zabierając ich na dyskoteki.

  • godz. 16:00 FC Toruń - KS Gniezno, Hala UCS UMK, ul. Św. Józefa 17

Spotkanie 8. kolejki sezonu 2014/2015 I Ligi Futsalu:  FC Toruń - KS Gniezno.

  • 29. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora,  Teatr Baj Pomorski, biletowana
    • godz. 16.00 Popołudnie z Bohumilem Hrabalem w 100. rocznicę urodzin:
    • wystąpienia Petera Janyska (dyrektor Czeskiego Centrum) i dr. Adama Koli (UMK w Toruniu); otwarcie wystawy „Magiczny świat Bohumila Hrabala”; występ aktorów Teatru Baj Pomorski
    • godz. 18.00 Jacek Zawadzki „Hantio” na podstawie tekstów Bohumila Hrabala, Rainera Marii Rilkego i Fernando Pessoi
    • godz. 19.00 Karolina Dąbrowska „Moda” na podstawie „Postrzyżyn” Bohumila Hrabala, reż. Jan Zdziarski
    • godz. 20.00 Zdzisław Kuźniar „Ja, Feuerbach” Tankreda Dorsta, reż. Zdzisław Kuźniar
    • godz. 21.00 Teatr Polskiego Radia - słuchowisko „Olga. Eine charmante Frau” w wykonaniu Joanny Trzepiecińskiej, reżyseria: Henryk Rozen.

  • XXV Toruń Blues Meeting, Od Nowa, bilety: 50 zł piątek/sobota, 60 zł w dniu koncertu, karnety: 80 zł, 100 zł w dniu koncertu

Dżem, Pierluigi Petricca (I), Tortilla & Wojtek Karolak, Slidin’ PK & The Junkyard Orchestra (Pl, USA, Irl, GB), After Blues, Jo & Lazy Fellow – jam session.

  • Koncert: Romantycy Lekkich Obyczajów, Administratorr Electro, Klub Dwa Światy, bilety 15/20 zł

Romantycy Lekkich Obyczajów to alternatywny duet z wytwórni S.P. Records, który powstał w marcu 2011 roku. Tworzą go Damian Lange i Adam Miller. Muzycy mieszkają i nagrywają w Olsztynie. Skład koncertowy RLO dodatkowo wspiera dwóch muzyków: Kuba Staniak (klawisz) i Paweł Łach (perkusja). 6. września tego roku zespół Romantycy Lekkich Obyczajów wydał teledysk do piosenki "Urodziny". Jednocześnie jesienna trasa zespołu odbywa się właśnie pod tym szyldem.

 
  • godz. 18:00 Energa Katarzynki Toruń - Widzew Łódź, hala sportowo-widowiskowa ul. Bema 73-89

Mecz 8. kolejki rundy zasadniczej Turon Basket Ligi Kobiet: Energa Katarzynki Toruń - Widzew Łódź.

  • godz. 19:00 Budowlani Toruń - Muks Joker Świecie, hala sportowo-widowiskowa ul. Bema 73-89
Mecz 7. kolejki siatkarskiej I Ligi Kobiet : Budowlani Toruń - Muks Joker Świecie
 




  • godz. 21.00 Audiobar Showcase, Klub NRD

Pierwszy toruński Audiobar Showcase zaprezentują znani członkowie płockiej sceny klubowej którzy w tym roku otwierali jedna ze scen festiwalu Audioriver w Płocku. Zagrają: Erdal Mauff, Delaplaya, Dante Deets, Dj Bajo, Dj Sto i Dj P.M. Bar stage: Dj Kruszytop, Dj El-Greek-Tric


NIEDZIELA, 23 LISTOPADA

  • Dawne komputery i gry, w Domu Muz, przy ul. Okólnej 169. Impreza odbędzie się 22 i 23 listopada 2014 roku, wstęp jest wolny

Commodore 64, Amiga 500, ZX Spectrum, Nintendo NES… 22 i 23 listopada Toruń będzie krajową stolicą retroinformatyki. Stanie się tak za sprawą wydarzenia pod tytułem "Dawne Komputery i Gry". W tych dniach będziemy mogli odbyć nostalgiczną podróż w przeszłość - do czasów, gdy w domach obecne były takie maszyny jak Commodore 64, Amiga 500, ZX Spectrum, czy też Nintendo NES. W ramach ekspozycji będzie można podziwiać prawie 20 stanowisk - wszystkie w pełni sprawne i przygotowane do korzystania (oraz oczywiście grania). Prócz oglądania nietypowej ekspozycji, można będzie także zmierzyć się w turniejach: przewidziane są rozgrywki między innymi w takie klasyki jak Mario Kart 64 czy też Dyna Blaster.

  • Spotkanie z tangiem, Kawiarnia Wejściówka, wstęp: tylko pakiet na dwie lekcje: 60 zł za osobę
    • godz. 11.00-12.30 technika dla pań i panów, technika w parze (zajęcia open)
    • godz. 13.00-14.30 muzykalność – różnice pomiędzy tango de salon, tango-walc i milongą (zajęcia open)

Warsztaty poprowadzą Justyna Jędrzejewska i Andrzej Bernaś. Jest to para młodych, dynamicznych, o ugruntowanej pozycji nauczycieli, na co dzień prowadzących regularne zajęcia tanga w Warszawie. Justyna i Andrzej dają pokazy, organizują milongi a także często występują, jako DJ, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

  • 29. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora,  Teatr Baj Pomorski, biletowana
    • godz. 15.00 Maja Wolska „Chodzenie po linie”, reż. Ewa Czapik-Kowalewska
    • godz. 15.45 Teresa Stępień-Nowicka „Elizabeth Watson – cichociemna”, reż. Teresa Stępień-Nowicka
    • godz. 17.00 Bogusław Kierc „Manatki” spektakl autorski
    • godz. 18.00 spotkanie autorskie z Tomaszem Miłkowskim i promocja książki „Zakochany pielgrzym. Samogry Bogusława Kierca”
    • godz. 18.30 Wioleta Komar „Diva”, reż. Stanisław Miedziewski
    • godz. 20.00 Agnieszka Przepiórska „Tato nie wraca”, autor: Piotr Rowicki, reż.: Piotr Ratajczak

  • godz. 19.00 XX Toruński Festiwal Książki: Spotkanie z Katarzyną Bondą, Dwór Artusa, wstęp wolny

Toruń odwiedzi autorka trylogii o Hubercie Meyerze - Katarzyna Bonda. Kiedyś reporterka sądowa, obecnie swoje doświadczenie z udziału w procesach przekłada na literaturę. Jak sama twierdzi, jej powieści zawsze mają źródło w prawdziwych wydarzeniach, które potem wypełnia fikcją literacką. W tym roku ukazał się „Pochłaniacz”, pierwsza część jej tetralogii o profilerce Saszy Załuskiej.

  • Salonik Artystyczny: Recital Piosenki Francuskiej, Fort IV, biletowana

W programie: wieczór piosenki francuskiej, podczas którego odbędzie się degustacja wina Beaujolais. Dodatkowe atrakcje to prezentacja o tradycji i kulturze picia wina i turniej francuskiej gry pétanque. Recital w wykonaniu Joanny Czajkowskiej-Zoń (śpiew) i Igora Nowickiego (piano). Toruńska wokalistka jest laureatką wielu festiwali, m.in 40. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Tego wieczoru w wykonaniu duetu usłyszymy przeboje m.in. Edith Piaf, Jacquesa Brela, Charlesa Aznavoura w języku oryginalnym oraz w wybitnych tłumaczeniach polskich poetów. W repertuarze także nowsze piosenki francuskie w wyjątkowych, jazzujących aranżacjach.

  • godz. 20:00 Polski Cukier Toruń - AZS Koszalin, hala sportowo-widowiskowa ul. Bema 73-89

Mecz 8. kolejki rundy zasadniczej Turon Basket Ligi : Polski Cukier Toruń - AZS Koszalin.

  • godz. 20.00 Odwilż w NRD: Kari Amirian, Klub NRD, bilety: 20/30 zł w dniu koncertu

KARI - polska artystka, producentka i singer-songwriter'ka uznana przez dziennikarzy za objawienie i nadzieję polskiej sceny alternatywnej. Po dwóch latach od sukcesu debiutanckiej płyty “Daddy Says I’m Special”, którą wydała jako Kari Amirian, artystka powróciła z nowym albumem “Wounds And Bruises” (oba wyd. NEXTPOP).

  • godz. 20.00 Stand-up Toruń przedstawia: Wiolka Walaszczyk & Olka Szczęśniak, Klub Dwa Światy

Dekoracje świąteczne w sklepach, kierowcy zmieniają opony na zimowe, rośnie liczba samobójstw spowodowanych niesprzyjającą aurą. Czas na listopadową edycję imprezy Stand-up Toruń Przedstawia! Wystąpią przed Wami cztery osoby, dwóch lokalnych komików z ekipy Stand-up Toruń oraz goście. I to jacy! Po raz pierwszy przyjadą do nas kobiety!


 

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...