W sobotę zgaśmy światło | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W sobotę zgaśmy światło

Miasto
Data publikacji: 27 marca 2015
Autor: Małgorzata Litwin

28 marca o 20.30 wybije Godzina dla Ziemi WWF. Jak co roku Toruń włącza się w akcję.

To już ósma w Polsce, a dziewiąta na świecie edycja akcji ekologicznej, która zachęca mieszkańców świata do podejmowania wyborów przyjaznych przyrodzie i działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. To taki rozwój, który nie narusza równowagi biologicznej i nie niszczy naturalnych zasobów ziemi.

Jednym z symbolicznych gestów Godziny dla Ziemi jest zgaszenie tego dnia światła na godzinę dla oszczędzania nieodnawialnych źródeł energii.  W Toruniu planowane jest tego dnia wyłączenie o godz. 20.30 oświetlenia kilku obiektów publicznych: estakady Żółkiewskiego, murów obronnych wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego, fosy zamkowej, fosy wschodniej i zamku krzyżackiego oraz budynku Urzędu Miasta Torunia przy Wałach gen. Sikorskiego. Zachęcamy też mieszkańców Torunia, by tego dnia wyłączyli na godzinę światło i ograniczyli użycie odbiorników energii w swoich domach.

W 2014 r. roku w Godzinie dla Ziemi WWF wzięło udział 7000 miast i miejscowości ze 162 państw, w tym 73 miasta z Polski. Na całym świecie podjęto również konkretne działania na rzecz ochrony przyrody i cennych obszarów, takich jak Wielka Rafa Koralowa w Australii, czy las amazoński w Kolumbii. W Chinach skupiono się na działaniach promujących czystsze powietrze i walkę ze smogiem, a w Singapurze rozpoczęto kampanię przeciwko kłusownictwu.

W Polsce w 2015 roku w ramach akcji Godzina dla Ziemi WWF prowadzona jest kampania na rzecz ochrony ginącego gatunku ssaka – morświna bałtyckiego. Przez cały marzec wolontariusze WWF podróżowali po Polsce z naturalnej wielkości makietą ssaka, opowiadając mieszkańcom o tym gatunku i powodach jego zagrożenia. 17 marca byli w Toruniu. Finał podróży morświna i symboliczny powrót do Bałtyku – 28 marca w Gdyni. Apel w sprawie ochrony morświna można podpisać na stronie internetowej akcji

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.