W rocznicę niepodległości

Budżet partycypacyjny 2018 - głosowanie

Uroczysty przemarsz, złożenie kwiatów pod pomnikami bohaterów roku 1920 oraz projekcje filmu o gen. Hallerze – tak 18 stycznia świętowaliśmy w Toruniu 97. rocznicę odzyskania przez miasto niepodległości 18 stycznia 1920 r.

Delegacja samorządu złożyła tego dnia kwiaty na grobie pierwszego komisarycznego prezydenta Torunia dra Ottona Steinborna oraz pod pomnikami wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego i gen. Józefa Hallera. Po godz.16:00 rozpoczął się uroczysty przemarsz historyczną trasą wojska polskiego wkraczającego do miasta w 1920 r. – z Dworca Toruń Miasto ulicą Królowej Jadwigi i Szeroką na Rynek Staromiejski.

U stóp Ratusza Staromiejskiego, pod balkonem pamiętnym wystąpieniem gen. Hallera w 1920 r., odbyła się uroczystość cywilno-wojskowa z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli władz miasta i województwa. Uświetnił ją wystrzał armatni w wykonaniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu oraz występ toruńskiego zespołu "Mała Rewia". W rolę gen. Hallera wcielił się, już po raz kolejny, aktor Baja Pomorskiego Jacek Pietruski.

Filmowa migawka z uroczystości 18 stycznia 2017 r.

Z zainteresowaniem spotkała się też projekcja filmu dokumentalnego o gen. Józefie Hallerze „Błękitny Generał zaślubił Polskę z Bałtykiem”. Dokument autorstwa Jana Butowskiego przypomina najważniejsze etapy życia, działalności wojskowej i politycznej, a także rolę, jaką odegrał generał w historii zmagań o niepodległość Rzeczypospolitej. Film wyświetlany w kilku miejscach Torunia (w ratuszu, CSW i Dworze Artusa) obejrzało tego dnia prawie 460 osób.

Data publikacji: 2017-01-19