W bezpiecznej strefie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W bezpiecznej strefie

Miasto
Data publikacji: 30 czerwca 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Więcej patroli w rejonie starówki, rowerowe i wodne służby oraz punkt informacji i pomocy – jak co roku w sezonie letnim w Toruniu działa Bezpieczna Strefa Turystyczna.

Już od lat w sezonie turystycznym policja i Toruńska Straż Miejska zwiększa liczbę patroli w rejonie Zespołu Staromiejskiego. Wzmożone działania rozpoczynają się na początku maja i trwają do października. Szczególną uwagę funkcjonariusze  zwracają na osoby zachowujące się w podejrzany sposób - na potencjalnych sprawców kradzieży, rozbojów oraz zakłócających ład i porządek publiczny oraz na nietrzeźwych.

W ramach Bezpiecznej Strefy Turystycznej Straż Miejska prowadzi także wspólne działania z Biurem Toruńskiego Centrum Miasta. Patrole mają polsko- i obcojęzyczne ulotki dla turystów, które mają pomagają poruszać się bezpiecznie po naszym mieście. Informacje na ulotce podane są w języku polskim, angielskim i niemieckim. Jest też na niej mapka Zespołu Staromiejskiego z zaznaczonymi parkingami, w tym miejscami dla niepełnosprawnych, strefą wyłączoną z ruchu kołowego oraz obiektami użyteczności publicznej.  Podano także kilka rad, jak strzec się przed złodziejami oraz ważne telefony alarmowe oraz do Informacji Turystycznej.

Tak jak w ubiegłym roku, na Rynku Staromiejskim stoi budka Straży Miejskiej. Jest opatrzona informacjami w języku polskim i angielskim oraz międzynarodowymi numerami pomocy dla turystów. W budce czuwa Strażnik Miejski znający doskonale język angielski oraz przeszkolony w zakresie informacji turystycznej. W razie potrzeby można u niego nie tylko szukać u niego pomocy, ale także porady, co i gdzie warto zwiedzić, gdzie znaleźć nocleg itp.   

Punkt pomocy i informacji jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach od 1000 do 1800 , w soboty od 10.00 do 19.00, a w niedzielę w godzinach od 1000 do 1500 . Będzie działał do 30 września br.

Nowością jest wyposażenie budki z alkotest. – W ubiegłym roku wiele osób pytało, czy może sprawdzić swoją trzeźwość. To dobry nawyk, zanim po spożyciu alkoholu wsiądzie się za kierownicę, więc wyszliśmy potrzebie naprzeciw. Trzeźwość można sprawdzić w godzinach pracy strażnika. Potem, kiedy w budce jest tylko ochrona, już niemówi rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Toruniu Jarosław Paralusz.

Poza patrolami pieszymi nad bezpieczeństwem torunian i turystów czuwają także partole rowerowe. Jeden z nich to patrol ratowniczy. Tworzą go strażnicy miejscy przeszkoleni z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, posiadający tytuł ratownika. Funkcjonariusze są wyposażeni w profesjonalne urządzenia ratownicze: m.in. sprzęt do resuscytacji krążeniowo–oddechowej i defibrylator oraz komplet środków opatrunkowych.

Strażnicy strzegą nas nie tylko z lądu, ale i z wody. Jest to wspólny wodny patrol funkcjonariuszy straży miejskiej i policyjnego ogniwa wodnego. Działa na podstawie corocznie podpisywanego porozumienia o zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa w strefie turystycznej. Patrol wyspecjalizowanych ratowników wodnych monitoruje Wisłę i jej nabrzeże w granicach administracyjnych miasta z motorówki. Zasadniczo patrol wodny pływa w godzinach od 8.00 do 22.00, ale modyfikuje harmonogram pracy w zależności od potrzeb. W czasie, na przykład, święta miasta czy innych imprez masowych, czuwa dłużej.

Strażnicy - ratownicy wyposażeni są m.in. w lornetki, dzięki którym mogą obserwować brzeg i koryto rzeki oraz megafon, który używany jest podczas podejmowania interwencji w stosunku do osób przebywających na lądzie. Od strony lądu wspiera ich patrol rowerowy. Ten kontroluje nabrzeże. Obie jednostki: wodna i lądowa mają ze sobą stałą łączność, co pozwala im szybko reagować w sytuacjach niebezpiecznych.

Wspólne wodne patrole monitorują Wisłę i nabrzeże w sezonie turystycznym - od maja do połowy października.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.