„U progu Camino” po angielsku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

„U progu Camino” po angielsku

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 stycznia 2016
Autor: Magdalena Stremplewska
Droga i św. Jakub

Na rynku jest już angielska wersja książki „U progu Camino”. Pierwotny materiał został nie tylko przetłumaczony, ale również zaktualizowany oraz wzbogacony o dodatkowe fotografie.

Szlak św. Jakuba (hiszp. Camino de Santiago) to przecinająca całą Europę sieć dróg prowadzących do grobu św. Jakuba Apostoła, znajdującego się w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Obok Rzymu i Jerozolimy jest to najpopularniejsze miejsce pielgrzymek wszystkich chrześcijan. Rocznie Santiago de Compostela odwiedza około 200 tys. osób. Ta niezwykła droga wiedzie również przez województwo kujawsko-pomorskie – od Iławy przez Toruń aż do Trzemeszna. W 2012 roku nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazała się książka „U progu Camino. Przewodnik po kujawsko-pomorskim odcinku Szlaku św. Jakuba” autorstwa Tomasz Bielickiego i Piotra Roszaka. Publikacja była zaproszeniem do odkrycia historii regionu i rozpoczęcia swojego pielgrzymowania właśnie na tych ziemiach.

„U progu Camino” był pierwszym tak kompleksowo opracowanym przewodnikiem po Camino Polaco zawierającym nie tylko szczegółowy opis regionalnego - 250-kilometrowego kujawsko-pomorskiego odcinka, ale również mapy poszczególnych tras, ciekawostki na temat mijanych miejscowości oraz bogaty materiał zdjęciowy. Książka cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród turystów i pielgrzymów. Od kilku lat jest jedną z najlepiej sprzedających się książek Wydawnictwa UMK. Warto wspomnieć, że przewodnikiem zainteresowały się nie tylko polskie, ale również zagraniczne media. Można było o nim przeczytać m.in. w hiszpańskim "La Voz de Galicia".

W październiku 2015 roku Wydawnictwo UMK pod tytułem „On the Threshold of the Camino. A Tourist Guide to the Way of St. James in Kuyavian-Pomeranian Province” wypuściło na rynek angielską wersję książki.

Anglojęzyczna wersja przewodnika powstała z myślą o wciąż rosnącej liczbie zagranicznych turystów, zainteresowanych tematem Camino, którzy podróżują po naszym regionie i odwiedzają Toruńmówią autorzy.To doskonała promocja województwa poza granicami kraju i szansa, aby spojrzeć na Kujawy i Pomorze z zupełnie innej strony. Jest to również pierwszy przewodnik po polskim Camino, który ukazał się w języku angielskim. Do tej pory zagraniczny turyści podróżując po Szlaku św. Jakuba w Polsce mogli sięgać jedynie po kilkustronicowe anglojęzyczne foldery.

Co ważne, tekst zawiera nie tylko szczegółowe wytyczne trasy. Wskazuje i opisuje najciekawsze obiekty, które leżą w pobliżu pokonywanego szlaku, a także oferuje spis miejsc noclegowych. Pełno w nim historycznych i literackich ciekawostek, których lektura z pewnością rozbudzi również apetyt na samodzielne zgłębiania kulturowej spuścizny odwiedzanego regionu. Przy każdej z opisywanych miejscowości umieszczono też dane, które mogą okazać się przydatne posiadaczom nadajników GPS.

Gdzie w regionie swoje zagadki rozwiązywał słynny Pan Samochodzik? Co wspólnego ma wieża w Kruszwicy ze św. Graalem? Ślady jakich świętych możemy odnaleźć na Camino? Jakie imię nosił kujawsko-pomorski Robin Hood? O tym wszystkim można przeczytać w książce Tomasz Bielickiego i Piotra Roszaka.

Warto wspomnieć, że wydanie obu książek wsparły władze Torunia.

Tomasz Bielicki - dziennikarz toruńskiego dziennika „Nowości” specjalizujący się w tematyce kulturalnej; korespondent w Hiszpanii. Pod adresem www.tomaszbielicki.blogspot.com prowadzi autorski blog muzyczny.

Ks dr hab. Piotr Roszak - kapłan diecezji toruńskiej; uzyskał doktorat na Uniwersytecie Nawarry, a habilitację na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Realizuje prace badawcze w międzynarodowych zespołach teologicznych (np. Thomistica) oraz koordynując wymianę naukową między Polską a Nawarrą, w tym w sposób szczególny między UMK a UN. Laureat nagrody Europa przyznawanej przez Centrum Studiów Europejskich Uniwersytetu Nawarry w Pamplonie. Współtworzy Pracownię Szlaku św. Jakuba przy Wydziale Teologicznym UMK.

Najczęściej czytane aktualności

  • Mur odwzorowany w nawierzchni jezdni
    Drogi, Miasto
    Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
  • Odpowiedź ZPMT na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
    Miasto
    Odpowiedź Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewa Fiderewicza na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. podjęcia aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa położonych w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 1.
  • Na zdjęciu: zawodnicy - urzędnicy w niebieskich koszulkach stoją na boisku siatkarskim
    Miasto, Sport
    Od 11 do 14 kwietnia 2024 r. w Redzie odbywały się XXVI Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej, w których udział wzięła reprezentacja Urzędu Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    22. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będzie przyświecało hasło OTWARTOŚĆ. To właśnie wokół niego przygotowano bogaty, różnorodny i atrakcyjny program Festiwalu, formy imprez i rozwiązania organizacyjne.
  • MZK
    Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
  • Brązowy medal ME w boksie
    Miasto, Sport
    Sandra Van Der Zanden, zawodniczka klubu MKSW Pomorzanin Toruń, została brązową medalistką Mistrzostw Europy Juniorek w boksie w kategorii +81 kg. Zawody odbyły się w dniach 02-15 kwietnia chorwackim Porecu.
  • Stowarzyszenie Pozytywnie Mocni rozpoczyna realizację programów rekomendowanych "Spójrz Inaczej" dla uczniów klas 1-3 oraz 4-6!
  • Koncert gitarowy Janusza Strobla i wręczenie "Thorunium" Annie Broniewicz uczciły 12 kwietnia 2024 r. jubileusz 30-lecia Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń".
  • W 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 81. rocznicę ujawnienia zbrodni na Placu 4 Czerwca otwarta została wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”. Wydarzenie miało miejsce 12 kwietnia 2024 r.
  • Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia.
  • Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
  • Na Bulwarze Filadelfijskim zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych, które już przeszły rejsy testowe na Wiśle.
  • Wiosna zachwyca rozkwitającą przyrodą, a jeśli ktoś chce wpuścić zieleń do swojego domu, zachęcamy do udziału w dwudniowym Festiwalu Roślin w Arenie Toruń. Przed nami w ten weekend także koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty, np. w ramach wystaw w CSW.
  • 11 kwietnia 2024 roku w Hotelu Filmar odbyła się uroczysta inauguracja nowej Grupy BNI Premium w Toruniu – jednej z największych inicjatyw biznesowych w północnej Polsce. Celem Grupy BNI Premium jest połączenie właścicieli dużych firm, by dzięki synergii i współpracy poszerzać działalność o nowe rynki zbytu, optymalizować procesy w firmach,...