Dwór Artusa

Okazały gmach toruńskiego Dworu Artusa wzniesiono w końcu XIX w. w miejscu, w którym aż do 1802 roku znajdował się budynek noszący tę samą nazwę.

Zbudowany w stylu gotyckim w końcu XIV w. i kilkakrotnie modernizowany, był siedzibą kupieckich bractw zrzeszających najzamożniejszych mieszczan w Toruniu. W obszernych i bogato zdobionych wnętrzach dawnego Dworu Artusa w 1466 roku podpisano drugi pokój toruński, który zatwierdził przyłączenie Torunia do Polski. Tu również zbierały się ogólnopolskie i prowincjonalne sejmy.

Na co dzień w budynku funkcjonowała gospoda, chętnie odwiedzana przez bogatych kupców a nawet przebywających w mieście królów. W XVIII wieku wspaniale udekorowany, ale i niszczejący już Dwór Artusa pełnił przez pewien czas funkcję ewangelickiej świątyni i prawosławnej cerkwi. Zły stan zachowania budynku spowodował w końcu jego rozbiórkę. Na miejscu poprzedniego zbudowano kolejny, mniej okazały dom, w którym działał miejski teatr. Dopiero po jego wyburzeniu wzniesiono w tym samym miejscu zachowany do dzisiaj Dwór Artusa, który otwarto w 1891 roku. Bogato dekorowane wnętrza są od lat miejscem organizowania najważniejszych uroczystości w życiu miasta, imprez kulturalnych, wystaw i koncertów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na monumentalną fasadę Dworu Artusa, ale również na sąsiadujący z nią chodnik. Znajdują się w nim płaskorzeźbione tabliczki w kształcie toruńskich pierników - "Katarzynek", na których widnieją podpisy znanych osób silnie związanych z Toruniem. Ta Piernikowa Aleja Gwiazd powiększa się co roku w czasie czerwcowych obchodów święta miasta o kolejne dwie Katarzynki, odsłaniane osobiście przez przebywające w Toruniu gwiazdy i sławy. Swoje podpisy umieścili tu już między innymi: ekonomista Leszek Balcerowicz, aktorzy Małgorzata Kożuchowska i Bogusław Linda, oraz odkrywca pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego, profesor Aleksander Wolszczan.