Ulica Rabiańska | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Ulica Rabiańska

Kamienice przy ul. Rabiańskiej 6 i 8

Kamienice przy ul. Rabiańskiej 6 i 8

Należą do wielkich spichlerzodomów Torunia. Szerokość domów od strony ulicy wynosi ponad 10 m, a ich wysokość dochodzi do 20 m. Kamienica nr 6 reprezentuje styl renesansowy z dekoracją okuciową w górnej części. Obecnie mieści się w niej prywatna firma. Pod nr 8 wznosi się natomiast okazała kamienica gotycka z bogato rozczłonkowanym szczytem. W średniowieczu był to spichlerz, który po generalnej przebudowie w XIX w. zamieniony został na dom mieszkalny. W ostatnich latach przeprowadzono regotyzację tego cennego zabytku, nadając mu dawny charakter kamienicy gotyckiej. Przy budowie podobnych domów zużywano około 75 tysięcy cegieł. Obecnie w kamienicy tej mieści się Centrum Astronomiczne Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk.


Barokowe spichrze przy ul. Rabiańskiej 1 i 3

Barokowe spichrze przy ul. Rabiańskiej 1 i 3

Pod nr 1 i 3 przy ul. Rabiańskiej zachowały się dwa niewielkie barokowe spichrze. Zgodnie z przekazami historycznymi i długoletnią tradycją mieściła się w nich stacja pocztowa, tzw. "posthalternia", której tradycje sięgają początku XVIII w. Ze źródeł wynika, że Rada Miejska opłacała stałego gońca do usług pocztowych. Toruńska stacja pocztowa została w XVII w. włączona do sieci poczty królewskiej. Najbardziej znaną postacią związaną z toruńską pocztą był Jakub Kazimierz Rubinkowski - burgrabia i poczmistrz, który swe urzędy sprawował w XVIII w. Obecnie w kamienicy pod nr 1 mieści się Dom Filatelisty, a na małym placyku przed wejściem ustawiona została rzeźba przedstawiająca głowę Rubinkowskiego. Natomiast dwa połączone w jedną całość barokowe spichlerze pod nr 3 reprezentują styl barokowy i należą do mniejszych tego typu w Toruniu, różnią się jedynie zwieńczeniem szczytów - trójkątnym i półkolistym.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.