Trasa Średnicowa Północna z imieniem Raczkiewicza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Trasa Średnicowa Północna z imieniem Raczkiewicza

Drogi, Miasto
Data publikacji: 12 października 2017
Autor: Maria Wesoła

Trasa Średnicowa Północna w Toruniu będzie nosić imię Prezydenta Władysława Raczkiewicza. Decyzję podjęli radni podczas 42. sesji Rady Miasta Torunia.

Imię zostało nadane dla Trasy Średnicowej Północnej w Toruniu, przebiegającej od Szosy Chełmińskiej do ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.

Skutki finansowe związane z podjęciem uchwały przez Radę Miasta Torunia ograniczone są do kosztów wykonania i usytuowania tabliczek z nazwą trasy.

Władysław Raczkiewicz rzed I wojną światową pracował jako adwokat w Mińsku. Zmobilizowany w 1914 roku służył w armii rosyjskiej. Po wybuchu rewolucji lutowej w 1917 roku organizował polskie jednostki w Rosji. Pełnił funkcję Ministra Spraw Wewnętrznych w rządzie Wincentego Witosa. Następnie, do sierpnia 1924 roku, był wojewodą nowogrodzkim. Po przewrocie majowym, od maja 1926 roku do grudnia 1930 roku, był wojewodą wileńskim. W listopadzie 1930 roku został wybrany senatorem, z listy Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. W grudniu 1930 roku został marszałkiem Senatu. Od października 1935 roku do czerwca 1936 roku ponownie zasiadał w rządzie, kolejny raz sprawując funkcję Ministra Spraw Wewnętrznych.

Od lipca 1936 roku, do czasu emigracji w 1939 roku, był wojewodą pomorskim. Stolicą ówczesnego województwa był Toruń. Jedną z najważniejszych inicjatyw Raczkiewicza jako wojewody pomorskiego było dążenie do zmiany granic administracyjnych, co udało mu się zrealizować 1 kwietnia 1938 roku.

Po wybuchu II Wojny Światowej, 30 września 1939 roku, na podstawie art. 13 i 14 Konstytucji kwietniowej z 1935 roku, został mianowany następcą, internowanego w Rumunii, prezydenta Ignacego Mościckiego.




Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
    Miasto
    17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Mapa pokrycia Torunia planami miejscowymi.
    Miasto
    Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.