Toruńskie Nowe Miasto | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńskie Nowe Miasto

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Pełny tytuł: Toruńskie Nowe Miasto – 750 lat lokacji

Toruńskie Nowe Miasto lokowano na podstawie dokumentu wystawionego przez mistrza krajowego Ludwika von Baldersheima dnia 13 lipca 1264 roku. Przyczyn lokacji w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta należy szukać w bardzo dynamicznym rozwoju tego ostatniego. Nowy ośrodek miał być zapleczem produkcyjnym dla bogatego kupieckiego Starego Miasta. Układ przestrzenny miasta opierał się na ciągu ważnego traktu handlowego do Dobrzynia nad Wisłą. W związku z tym Nowe Miasto odsunięto od brzegu Wisły. Nowy ośrodek miał charakter rzemieślniczy, dominowały w nim cechy sukienników oraz cechy garbarskie. W pierwszej połowie XV w. miasto, istniejąc w cieniu znacznie bogatszego Starego Miasta, przeżywało kryzys. Rada staromiejska dążyła do zniesienia odrębności samorządowej i ekonomicznej słabszego ośrodka i połączenia obu organizmów miejskich. Nastąpiło to w 1454 roku podczas eskalacji konfliktu z Krzyżakami. Rada Miejska Nowego Miasta sprzyjała zakonowi, ale pospólstwo przejęło władzę, pomogło zdobyć zamek krzyżacki i zwróciło się do Rady starotoruńskiej o przyłączenie do Starego Miasta. Oba miasta zostały połączone w jeden organizm miejski na zasadach i pod władzą Rady starotoruńskiej. Zostało to potwierdzone przez Kazimierza Jagiellończyka w wydanych w 1457 roku tzw. przywilejach kazimierzowskich dla Torunia.
Na wystawie pokażemy Nowe Miasto na obrazach, grafikach, starych fotografiach oraz pocztówkach, ze szczególnym uwzględnieniem takich obiektów jak: kościół parafialny pw. św. Jakuba, nieistniejący już kościół Dominikanów i budynek ratusza (w późniejszym okresie zburzony, a na jego miejscu wybudowano zbór ewangelicki). Zaprezentujemy kopie dokumentów z XIII-XV wieku z Archiwum Państwowego w Toruniu wraz z planszami informacyjnymi na temat historii Nowego Miasta. (Robert Żytkowicz)

Data: 
13.08.2014 17:00 — 30.11.2014 00:00
Miejsce: 
Ratusz Staromiejski
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.