Toruńska kultura ze stypendiami

Budżet partycypacyjny 2018 - głosowanie

Trzynaścioro młodych torunian zrealizuje swoje projekty kulturalne lub będzie się kształcić artystycznie w 2017 r. z pomocą miasta Torunia.

9 stycznia 2017 r. w Dworze Artusa odbyło się uroczyste wręczenie aktów przyznania Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2017. Odebrało je z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego trzynaście osób - zgodnie z uchwałą są to toruńscy twórcy i animatorzy kultury, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Uroczystość wręczenia stypendiów uświetnili swoimi występami zespół Half Light oraz najmłodszy tegoroczny stypendysta, Dawid Deja.

- Państwa artystyczne zamierzenia potraktowaliśmy jako kreatywne inicjatywy, które, poza zaspokojeniem osobistych aspiracji i marzeń, potwierdzą markę Torunia jako miasta kultury: młodej, odkrywczej i inspirującej. Aby ten potencjał został właściwie wykorzystany, zostanie on objęty kulturalnym mecenatem miasta - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Warto przypomnieć, że do Wydziału Kultury komisji wpłynęło w wymaganym terminie (do 30 września 2016 r.) 29 wniosków o stypendium, w tym 24 o stypendium całoroczne na rok 2017 oraz 5 o stypendium półroczne na I półrocze 2017 roku. W budżecie miasta na fundusz stypendialny przewidziano w tym roku 150 tys. zł. Wnioski oceniła powołana przez Prezydenta Miasta Torunia komisja w składzie: Bartłomiej Jóźwiak, Zbigniew Derkowski, Magdalena Kujawa, Aleksandra Łukomska - Smulska, Teresa Stępień – Nowicka i Jan Ząbik. Po zapoznaniu się z jej opinią prezydent postanowił, że Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury otrzymają (w kolejności alfabetycznej):

Stypendia całoroczne na 2017 r.:

Karina Bonowicz – mgr filologii polskiej. Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Współpracownik Teatru im. W. Horzycy. Od 2015 r. pracuje dla portalu polonijnego www.DobraPolskaSzkola.com w Nowym Yorku. Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości kwocie 9 600 zł brutto z przeznaczeniem na wydanie książkowej wersji przewodnika pt. „Co ma piernik do Torunia, czyli subiektywny przewodnik po mieście (nie tylko) Kopernika dla (nie tylko) nowojorczyka”

Rafał Cendrowski – członek grupy cyrkowej działającej przy WOAK, aktor Teatru Wiczy, właściciel Klubokawiarni Cyrkowej i Cyrkowa Events. Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 9 600 zł brutto z przeznaczeniem na opracowanie i realizację spektaklu cyrkowego wzbogaconego o warsztaty cyrkowe dla dzieci i jego prezentację mieszkańcom Torunia w obrębie Rynku Staromiejskiego oraz w przedszkolach Gminy Miasta Toruń.

Damian Droszcz - pedagog, moderator, aktor. Prowadzi cykliczne warsztaty teatralne w Stowarzyszeniu „Jestem” oraz zajęcia teatralne w Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Edukacja, aktor Kujawsko-Pomorskiego Teatru Impresaryjnego. Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 9 600 zł brutto z przeznaczeniem na realizację monodramu pt. „W tym domu się nie krzyczy”.

Paulina Dudek - plastyk, muzyk, kompozytor, wokalistka, autorka tekstów. Stworzyła autorski, jednoosobowy projekt The Pau, w ramach którego zagrała ponad 150 koncertów w całej Polsce. Brała udział w trasach koncertowych zespołów Organek oraz T.Love. Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 9 000 zł brutto z przeznaczeniem na wydanie debiutanckiej płyty The Pau pod tytułem „Ku”.

Karolina Fordońska – mgr filmoznawstwa UMK w Toruniu oraz sztuki filmowej na Uniwersytecie w Rzymie. Tworzeniem filmów zajmuje się od 10 lat. Instruktorka WOAK w Toruniu. Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 9 600 zł brutto z przeznaczeniem na produkcję filmu pt. „Pędząc konie”.

Krzysztof Marciniak - gitarzysta zespołu Half Light, który powstał w 2009 r. Tworzą go Krzysztof Janiszewski – wokal, Piotr Skrzypczak – klawisze, Krzysztof Marciniak – gitara. Dwukrotny laureat plebiscytu Toruńskie Gwiazdy: Najlepszy Album w roku 2013 oraz Wykonawca Roku 2016. Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 9 600 zł brutto z przeznaczeniem na nagranie materiału muzycznego na nową płytę zespołu Half Light oraz wydanie kompozycji na albumie w wersji analogowej.

Agata Przyżycka - mgr sztuki w zakresie malarstwa. Odbywa studia doktoranckie na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prezentowała swe prace na wystawach zbiorowych oraz indywidualnej. Finalistka konkursów plastycznych. Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 9 100 zł brutto z przeznaczeniem na przygotowanie wystawy wirtualnej pn. „Ekspozycja Odrealniona”

Krzysztof Rogalski - współzałożyciel zespołu Pchełki, który działa od 2006 r. Zespół tworzą: Paweł Rychert, Marta Rogalska, Damian Kowalski oraz Krzysztof Rogalski. Animator kultury, dyrektor artystycznego klubu Fado. Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 9 000 zł brutto z przeznaczeniem na wydanie płyty zespołu „Pchełki” pt. „Słonko”.

Alicja Wieczorek - magister sztuki (malarstwo), uczestniczka studiów doktoranckich na WSP UMK w Toruniu. Członek ZPAP w Okręgu Toruńskim. Ma w swym dorobku wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest autorką warsztatów plastycznych. Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 9 600 zł brutto z przeznaczeniem na realizację projektu artystyczno – edukacyjno – społecznego pn. „Aquapresja”.

Natalia Wiśniewska - absolwentka grafiki warsztatowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Uczestniczka studiów doktoranckich w zakresie sztuk wizualnych na UMK w Toruniu. Autorka instalacji, obiektów, działań site-specific. Współzałożycielka i kuratorka Galerii Miłość w Toruniu. Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 8 000 zł brutto z przeznaczeniem na kontynuację projektu i realizację wystawy pod tytułem „Olbrzymka” w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu.

Stypendium na I półrocze 2017 r.:

Dawid Deja – uczeń Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu w klasie akordeonu. Ma w swym dorobku nagrody w wielu konkursach akordeonowych. Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 4 800 zł brutto z przeznaczeniem na udział w czterech konkursach akordeonowych w kraju i zagranicą.

Mikołaj Niezgoda – gitarzysta, kompozytor, harmonijkarz. Współtwórca zespołu „Nietrzask”, w skład którego wchodzą: Grzegorz Bojanowski – bas, Łukasz Trzaska – perkusja, klarnet, Mikołaj Niezgoda – gitara, Andrzej Kilanowski – grafik, autor tekstów. Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 3 000 zł brutto z przeznaczeniem na wydanie debiutanckiej płyty zespołu „Nietrzask” pn. „Piątek wieczór w średniej wielkości mieście”

Marta Pańka – absolwentka choreografii i technik tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz pedagogiki na UMK w Toruniu. Tancerka Teatru Tańca Akro od 2000 r. Koordynatorka Festiwalu Tańca Współczesnego „Sfera Ruchu_Toruń”. Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 4 000 zł brutto z przeznaczeniem na przygotowanie spektaklu tanecznego pt. „Mijanie” wraz z Joanną Miś – Fudali.

Data publikacji: 2017-01-10