Torunianka w filmie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Torunianka w filmie

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 października 2014
Autor: Małgorzata Litwin

Film o Krystynie Kucie -  toruńskiej działaczce opozycji i jej losach w wolnej Polsce 23 października 2014 r. na festiwalu Tofifest.

Co robił 4 czerwca 2014 roku Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama? Jak ten dzień spędził Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski? Wiemy, bo warszawskie wydarzenia tego dnia relacjonowały wszystkie media na świecie. Niewielu jednak wie, jak ten dzień spędziła Krystyna Kuta – jedna z wielu bohaterów wydarzeń, które doprowadziły do tego, że 4 czerwca 2014 roku stał się ogólnoświatowym świętem wolności. „Krystyny Kuty 25 lat wolności” to filmowa opowieść o przeszłości działaczki opozycji i jej teraźniejszości. Film został zgłoszony do konkursu Tofifest Film Festival. Jego pokaz odbędzie się w czwartek, 23 października 2014 r. o godzinie 13.30 w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Film wyreżyserował i zrealizował Mirosław Rogalski, autorem zdjęć jest Piotr Kwaśniok, za montaż i postprodukcję odpowiada Tomasz Trochonowicz, a kierownikiem produkcji jest Agnieszka Sobkowiak.

Krystyna Kuta to legendarna działaczka toruńskiej opozycji – wielokrotnie więziona oraz internowana za aktywność na rzecz niepodległej Polski. Jacek Kuroń mówił o niej „królowa rewolucji”. Poetka, studentka filologii polskiej UMK w Toruniu, wobec represji i niemożności podjęcia pracy w swoim zawodzie, jeszcze w latach 80-tych podjęła pracę sprzątaczki. Po 25 latach, które minęły od odzyskania wolności, zarabia na skromne życie sprzątając domy, biura i klatki schodowe. Prowadzi własną działalność gospodarczą i uczciwie płaci podatki. Żyje więcej, niż skromnie, na uboczu, ale nie ma pretensji do nikogo, że jej życie w wolnej Polsce tak się potoczyło.

- Film „Krystyny Kuty 25 lat wolności” to dokument, w którym widzowie spotkają się ze znaną wielu torunianom bohaterką, którą pokazujemy w dniu obchodów wielkiego święta wolności – 4 czerwca 2014 roku. Mam jednak nadzieję, że ostatecznym efektem tego dokumentu będzie zwrócenie uwagi na los ludzi, którzy walczyli o przemiany demokratyczne w Polsce, a ich życie w wolnej Polsce okazało się materialnie bardzo trudnemówi autor dokumentu Mirosław Rogalski.

Krystyna Kuta, ur. 22 XII 1956 w Szczecinie. 1976-1981 studentka filologii polskiej na UMK. Od roku 1980 w NZS. Redaktor naczelna pisma „Sprawy” i „Zjazdowego Serwisu Informacyjnego”; współredaktorka „Serwisu Toruńskiej Agencji Solidarności”, autorka w pismach niezależnych, m.in. „Bratniak”, „Immunitet”, „Wolne Słowo”. Kolporterka prasy i wydawnictw niezależnych. 13 XII 1981 internowana w Ośrodku Odosobnienia w Bydgoszczy-Fordonie, następnie - w Gołdapi. 1987-1988 redaktor naczelna pisma „Nadwiślanin”. Dziennikarka, autorka w pismach podziemnych, m.in. „Toruński Informator Solidarności”, „KAT”, „Solidarność Walcząca”. Od 1995 właścicielka 1-osobowej firmy Clearum. Poetka – w podziemnym wydawnictwie Kwadrat ukazały się 2 tomiki jej wierszy: Wiersze (1984), Piąta pora roku (1985). Wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2000), odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

Zdjęcie pochodzi ze strony festiwalu Tofifest.

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.