Toruń z nagrodami marszałka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń z nagrodami marszałka

Miasto
Data publikacji: 23 czerwca 2016
Autor: Małgorzata Litwin
Zdjęcie do artykułu: Toruń z nagrodami marszałka

Za Jordanki, Muzeum Toruńskiego Piernika i projekty BiT City - Gmina Miasta Toruń wśród laureatów szesnastej edycji Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Najbardziej prestiżowe wyróżnienia marszałka, przyznawane za wartościowe dokonania w różnych obszarach działalności publicznej i społecznej, zostały w tym roku wręczone w 13 kategoriach. Uroczysta gala odbyła się 22 czerwca 2016 r. w CKK Jordanki w Toruniu. Wśród laureatów znalazło się 38 zasłużonych osób, zespołów i instytucji z regionu. Wręczono także 29 wyróżnień oraz jedno wyróżnienie specjalne. Dodatkowo nagrodę za całokształt działalności i liczne osiągnięcia w dziedzinie sztuk muzycznych oraz działalności pedagogicznej odebrała profesor Katarzyna Popowa-Zydroń.

Gmina Miasta Toruń została nagrodzona w kategorii Fundusze Unijne za budowę Muzeum Toruńskiego Piernika – największej w Polsce placówki muzealnej poświęconej historii korzennego ciastka. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu powstał w zaadaptowanym na ten cel budynku przedwojennej fabryki pierników przy ulicy Strumykowej. Multimedialna ekspozycja prezentuje tradycje europejskiego piernikarstwa - od składników, przez sposoby wypieku, aż po dystrybucję pierników na przestrzeni dziejów. W muzeum można nie tylko poznać historię piernika, ale samodzielnie go upiec lub ozdobić na warsztatach. Wyjątkowa placówka powstała dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Gminy Miasta Toruń, ze środków Unii Europejskiej, w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Torunia. Twórcą pomysłu aranżacji wnętrz było Muzeum Okręgowe w Toruniu przy wsparciu Fabryki Cukierniczej Kopernik, która przekazała m.in. zabytkowe formy piernikarskie i piece. Muzeum cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów i mieszkańców.

W kategorii: Innowacyjne metody stosowane w zakresie rozwoju i promocji miast i obszarów wiejskich doceniono BiT City - wspólny, regionalny projekt komunikacyjny z udziałem gmin Toruń, Bydgoszcz, Solec Kujawski, Wielka Nieszawka oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Sześć niezależnych przedsięwzięć wchodzących w skład projektu uzyskało dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Skala finansowa projektu – ponad miliard złotych i liczba zaangażowanych partnerów czynią przedsięwzięcie pionierskim i unikatowym w skali kraju. Za wartość zadania uznano jego wpływ na szybki rozwój regionu i stworzenie spójnego systemu powiązań Bydgoszczy i Torunia przy uwzględnieniu każdej formy przemieszczania się – kolei, tramwaju, autobusu i transportu indywidualnego. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przy zachowaniu najnowszych rozwiązań z zakresu ekologii, komfortu i bezpieczeństwa podróży oraz redukcji barier dla osób z problemami w poruszaniu się.

Wyróżnienie specjalne Gmina Miasta Toruń otrzymała za budowę Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Salę zaprojektowała hiszpańska pracownia Menis Arquitectos, która w 2009 r. wygrała ogłoszony przez Miasto Toruń konkurs architektoniczny. W jej wizji rzeźbiarska bryła sali, zatopiona w zieleni, nawiązuje fakturami i kolorystyką do gotyckiej zabudowy Torunia. Obiekt ma charakter wielofunkcyjny: mieści sale koncertowe i siedzibę Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz umożliwia wystawianie sztuk teatralnych, operowych i musicali, emisję seansów filmowych i organizację kongresów i konferencji. Wielofunkcyjność i modularność obiektu umożliwia organizowanie nawet najśmielszych wydarzeń. Dzięki wykorzystaniu mobilnych widowni w obu salach mogą odbywać się imprezy na płaskiej podłodze oraz w konfiguracji teatralnej. Akustyka sali koncertowej może być modyfikowana dzięki użyciu mobilnych sufitów, zaś sala kameralna jest wyposażona w system kinowy 3D. Ponadto centrum posiada trzy modularne sale konferencyjne, restaurację, profesjonalny press room, studio nagrań i podziemny parking dla 185 samochodów. Budynek został wyróżniony prestiżowym tytułem Bryła Roku 2015.

Gala odbyła się w wyróżnionym przez marszłaka województwa obiekcie CKK Jordanki

Wyróżnienie marszałka w kategorii Ochrona środowiska otrzymały też Toruńskie Wodociągi Sp. z o.o. – za realizację programu „Zintegrowany Ekologiczny System Przeróbki Osadów Pościekowych w Centrali Oczyszczania Ścieków w Toruniu”.

Relacja z uroczystości zostanie wyemitowana na antenie TVP Bydgoszcz w sobotę, 25 czerwca o godzinie 20.00 oraz we wtorek, 28 czerwca o godzinie 19.00.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Mapa pokrycia Torunia planami miejscowymi.
    Miasto
    Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
  • Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
    Miasto
    17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.