Toruń uczcił 18 stycznia 1920 r. | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń uczcił 18 stycznia 1920 r.

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 stycznia 2015
Autor: Małgorzata Litwin

W niedzielę świętowaliśmy 95. rocznicę wyzwolenia Torunia spod zaboru pruskiego. 18 stycznia 1920 r. Toruń, po przeszło stu latach zaboru pruskiego, znowu stał się miastem polskim.

Obchody rocznicy tego wydarzenia rozpoczęły się już w piątek, 16 stycznia 2015 r. od złożenia kwiatów na grobie pierwszego, komisarycznego prezydenta wyzwolonego Torunia - dra Ottona Steinborna oraz pod pomnikami wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego i gen. Józefa Hallera, dowódcy polskiej armii, która wkroczyła do Torunia w styczniu 1920 r., realizując postanowienia traktatu wersalskiego.

W niedzielę, 18 stycznia na Rynku Staromiejskim odbyły się uroczystości z udziałem wojska. Dla mieszkańców Torunia zaśpiewała „Mała Rewia”, a z balkonu ratusza rozległy się pamiętne słowa gen. Józefa Hallera „Serdeczne dzięki wam od wojska polskiego za świetne powitanie, które wskazuje, że tu była, jest i będzie tylko Polska, że jesteście gotowi do spełnienia wszystkich obowiązków narodowych i do ofiar dla dobra odrodzonej Polski”. Po przemówieniach prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przedstawiciela marszałka województwa Bractwo Kurkowe wystrzeliło na wiwat z armatki, a orkiestra wojskowa dała krótki koncert melodii wojskowych. Dziesiątki widzów zgromadziła wystawa dokumentów, fotografii i innych pamiątek z „Torunia roku 1920” przygotowana przez toruńskie Muzeum Historyczno-Wojskowe. Niepodległościowy wieczór w Dworze Artusa zakończył się brawurowym recitalem Edyty Geppert, która przypomniała m.in. wspaniałe teksty autorów międzywojennych.

95 lat temu, 18 stycznia 1920 r. około godziny 15.00 do Torunia weszły jednostki wojska polskiego, realizujące postanowienia traktatu wersalskiego. W rocznicę tych wydarzeń jak co roku w Toruniu odbywają się uroczystości, których bohaterami są: płk. Stanisław Skrzyński, dowódca Dywizji Pomorskiej, która jako pierwsza wkroczyła do Torunia od strony Podgórza, dr Otton Steinborn - prezes Polskiej Rady Ludowej i komisaryczny prezydent Torunia, który powitał polskie wojsko na placu przez Dworcem Miejskim (dziś plac 18 Stycznia), wojewoda pomorski Stefan Łaszewski, który 20 stycznia 1920 r. przyjechał do Torunia wraz z ministrem byłej Dzielnicy Pruskiej Władysławem Seydą i starostą krajowym pomorskim Józefem Wybickim, a także dowódca Frontu Pomorskiego, generał Józef Haller, który przybył do Torunia 21 stycznia 1920 r. i wygłosił przemówienie z balkonu Ratusza Staromiejskiego.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Miasto
    - W nocy od godz. 21:00 18 kwietnia do godz. 8:00 19 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do -1°C, przy gruncie do -4°C, lokalnie do -3°C i przy gruncie do -6°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • MZK
    Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.