Toruń stawia na rozwój i zgodę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń stawia na rozwój i zgodę

Miasto
Data publikacji: 30 lipca 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Toruń ze spokojem przyjął projekt Ustawy o związkach metropolitalnych. Rzecz dotyczy propozycji wprowadzenia do dokumentu zapisu, który mówi, że jeśli w danym województwie, na obszarze którego ma zostać utworzony związek metropolitalny, siedziby wojewody i sejmiku są w różnych miastach na prawach powiatu,  związek ów może zostać utworzony, jeśli w jego skład wejdą oba miasta.

- Dla mnie jest to oczywiste, inaczej być nie może, gdyż w naszym regionie tego typu rozwiązanie zapewni  jego dynamiczny, efektywny rozwój i administracyjną stabilność. Oznacza ona, że województwo kujawsko-pomorskie, niezależnie od zmian na mapie kraju, pozostanie tym województwem – stwierdza prezydent Torunia Michał Zaleski. - Rozwiązanie zaproponowane w projekcie ustawy jest zgodne z dokumentami nadrzędnymi, strategicznymi - Koncepcją Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do roku 2030 oraz Krajową Strategią Rozwoju Regionalnego.

U podstaw koncepcji powiatu metropolitalnego stały doświadczenia współpracy dużych miast, m.in. z województwa śląskiego, które ze względu na stopień rozwoju oraz bliskość terytorialną nie mogły pozwolić sobie na prowadzenie całkowicie niezależnej polityki w wielu obszarach. Stąd narodziła się idea powołania odrębnej jednostki samorządu terytorialnego – powiatu metropolitalnego i powierzenia mu realizacji zadań z zakresu: kształtowania ładu przestrzennego, publicznego transportu zbiorowego, ustalania przebiegu dróg, zarządzania gospodarką odpadami oraz współpracy ze społecznościami innych państw.

Zmian w projekcie ustawy o powiecie metropolitalnym nie można rozpatrywać w oderwaniu od warunku zarysowanego już w pierwotnej wersji dokumentu, dotyczącego wymaganej liczebności populacji przyszłej metropolii – co najmniej 500 tys. mieszkańców. Wprowadzony niedawno dodatkowy wymóg objęcia tworzoną metropolią obu miast-siedzib sejmiku województwa i wojewody, wzmacnia preferencje wobec silnych ośrodków.

Istotę zapisu odwołującego się do dwurdzeniowości niektórych z województw należy postrzegać nie jako „przymuszanie” do powstania instytucjonalnego związku metropolitalnego, co bez zgody obydwu samorządów byłoby i tak niemożliwe, lecz jako odzwierciedlenie rzeczywistych uwarunkowań, zgodnie z którymi nierealny jest rozwój obszaru metropolitalnego bez udziału dysponujących największym potencjałem miast regionu. W przeciwnym razie mogłoby dojść do zaprzepaszczenia wieloletniego dorobku tych ośrodków miejskich, co w warunkach zaostrzającej się konkurencji regionów byłoby stratą nie do powetowania.

- My nie zabiegaliśmy o specjalne rozwiązania, to twórcy przepisów strategicznych kilka lat temu zaproponowali powstanie metropolii dualnej w naszym regionie i te rozwiązania są akceptowane. W związku z tym pozostaniemy przy potwierdzaniu woli współpracy i współdziałania z Bydgoszczą po to, aby nasz region tworzył coraz więcej miejsc pracy, był coraz bardziej atrakcyjny inwestycyjnie. Przykład Europy wskazuje, że jedynie takie silne „lokomotywy” są w stanie kształtować rozwój gospodarczy, kulturalny i społeczny kraju. Tworzenie metropolii małych czy słabych, niewykorzystujących sąsiedzkiego potencjału miast do uzupełniania swoich atutów, jest pozbawione sensu i prowadzi jedynie do deprecjacji takich ośrodków – mówi prezydent Zaleski.

Powstanie związków metropolitalnych obarczone jest wielką niepewnością, a sam projekt ustawy – krytykowany z wielu stron. Niestety, istotne jego elementy, jak zasady finansowania, mogą budzić obawy co do samodzielności tego rodzaju samorządu. Finansowanie takich obligatoryjnych zadań publicznych, jak np. budowa i utrzymanie kluczowych dróg czy publiczny transport zbiorowy w ramach przyszłego zespołu jest kosztowne i wymaga znacznych nakładów. To w tych kierunkach powinny przebiegać intensywne prace nad projektem ustawy, aby mógł stać się rzeczywistym instrumentem realizacji zamierzeń pomysłodawców.

Podkreślić należy, że obecnie w zakresie współpracy metropolitalnej w regionie na pierwszy plan wysuwa się kwestia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Ten instrument rozwoju ponadlokalnego może stać się pierwszym polem nawiązania głębszej współpracy między dużymi samorządami miejskimi. Już pierwsze doświadczenia wskazują na wysoką gotowość obu miast na wzajemne zrozumienie i ustępstwa, nawet w sprawach trudnych i skomplikowanych. Zapewnione finansowanie w perspektywie 2014-2020 oraz realne korzyści, jakie mogą odczuć mieszkańcy bydgosko-toruńskiego obszaru funkcjonalnego, mogą zachęcać do pogłębiania dalszej współpracy, także w kierunku trwałych form instytucjonalnych.

- W stanowisku bydgoskich radnych bardzo zmartwiło mnie stwierdzenie, że ZIT jest traktowany jedynie jako narzędzie do przejęcia środków unijnych, a nie faktyczna płaszczyzna współpracy między samorządami. To nie jest perspektywiczny zamiar. To trywialne podejście do tego, co się dzieje w krajach Unii Europejskiej, gdzie rola regionu i metropolii to działanie nie tylko konsolidacyjne, ale mające na celu spójny rozwójkwituje prezydent Zaleski.

Projekt ustawy przewiduje, że związki mogą powstać tylko i wyłącznie, jeśli zdobęda pozytywne opinie samorządów. W przypadku miast na prawach powiatu musi to być 70%.

 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.