Toruń czeka na Polonię

29 lipca – 6 sierpnia 2017 r. w Toruniu odbędą się XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne.

To największa impreza sportowa na świecie, adresowana do Polaków mieszkających za granicą. Igrzyska są dla nich okazją do rywalizacji sportowej i spotkania z rodakami z różnych stron świata, ale przede wszystkim do odwiedzenia rodzinnego kraju i poznania jego walorów turystycznych. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Miasto Toruń. Impreza odbędzie się pod auspicjami Senatu RP oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki RP. Ceremonia rozpoczęcia i zakończenia igrzysk będzie transmitowana przez TVP Polonia.

- Przed nami bardzo ważne wydarzenie, jakim są XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne. Już niebawem, na przełomie lipca i sierpnia Toruń ponownie stanie się ich gospodarzem – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Już dziś zapraszam wszystkich do Torunia. Organizacyjnie będziemy do tego wydarzenia na pewno dobrze przygotowani.

Rywalizacja sportowa odbywać się będzie w 25 dyscyplinach, jak m.in.: piłka nożna, futsal, siatkówka, siatkówka plażowa, koszykówka, piłka ręczna, pływanie, tenis ziemny, tenis stołowy, badminton, brydż, szachy, golf, MTB, bowling, strzelectwo, nordic walking, ringo, żeglarstwo, ergometry, lekkoatletyka – konkurencje techniczne, lekkoatletyka – konkurencje biegowe, bieg na 5 km, turniej rodzinny, turniej dziecięcy.

W Toruniu Igrzyska Polonijne odbyły się po raz pierwszy w 2009 r. Od tego czasu miasto znacznie rozbudowało swoja bazę sportową, kulturalną i turystyczną – powstały m.in. hala widowiskowo-sportowa przy ul. Bema, sala koncertowa na Jordankach, Młyn Wiedzy i Muzeum Toruńskiego Piernika.

W tegorocznych zawodach jest spodziewany udział ponad tysiąca osób z kilkudziesięciu krajów świata (zapisy trwają do 20 kwietnia na stronie wydarzenia. Wraz z zawodnikami przybywają ich rodziny i przyjaciele, zatem na przełomie lipca i sierpnia 2017 r. możemy się spodziewać w Toruniu wzmożonego ruchu na starówce, w hotelach, restauracjach i w rejonie obiektów sportowych.

Strona internetowa wydarzenia

Terminarz dyscyplin