Toruń atrakcyjny inwestycyjnie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń atrakcyjny inwestycyjnie

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 28 listopada 2012
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Toruń atrakcyjnie inwestycyjną gminą województwa kujawsko-pomorskiego według „Raportu atrakcyjności inwestycyjnej województw 2012”. Raport został wykonany pod kierunkiem prof. dr hab. Hanny Godlewskiej-Majkowskiej przez Centrum Analiz Regionalnych i Lokalnych ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Toruń uzyskał klasę A w kategorii potencjalnej atrakcyjności inwestycyjnej dla wszystkich sekcji gospodarki narodowej oraz wybranych sekcji. Pod uwagę brano sekcje: przemysłu, handlu, hotele i restauracje, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Kolejne za Toruniem miejsca wśród kujawsko-pomorskich gmin zajęły Inowrocław, Grudziądz, Bydgoszcz i Chełmża.

Na tle województwa wypadamy bardzo dobrze. Według raportu województwo kujawsko-pomorskie charakteryzuje się niską ogólną atrakcyjnością inwestycyjną, o czym świadczy przyznanie województwu klasy E wg wskaźnika potencjalnej atrakcyjności inwestycyjnej. Nieco wyższa jest jego ocena dla inwestycji w przemysł pracochłonny - klasa D. Natomiast ponadprzeciętnie atrakcyjne jest województwo dla inwestycji handlu i napraw (klasa C), co należy wiązać z walorami położenia geograficznego.

Atrakcyjność inwestycyjną można także określić na podstawie wskaźników rzeczywistej atrakcyjności inwestycyjnej, opartych na mikroklimatach takich jak: produktywność majątku trwałego, produktywność pracy, gospodarka finansowa JST oraz nakłady inwestycyjne. Region wyróżnia się pod tym względem biorąc pod uwagę efekty inwestycji w przemysł przetwórczy (klasa C) oraz w handel i naprawy (klasa C).

Według raportu wizytówką kujawsko-pomorskiego jest bardzo dobrze rozwinięte rolnictwo, które stało się podstawą rozwoju inwestycji w przemysł spożywczy. Ponadto z uwagi na tradycje przemysłowe i dostosowane do jego potrzeb szkolnictwo region jest atrakcyjnym miejscem lokalizacji inwestycji przemysłowych. Wśród atutów województwa wymienionych w raporcie znalazło się bogactwo kulturowe z licznymi zabytkami, wśród których na wyróżnienie zasługuje zespół staromiejski Torunia wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mowa jest również o obecności ośrodków wspierających przepływ nowoczesnych rozwiązań z nauki do przemysłu np. Centrum Transferu Technologii w Toruniu.

„Raport atrakcyjności inwestycyjnej województw - 2012”jestwynikiem badań naukowych prowadzonych od 2002 roku pod kierunkiem prof. SGH dr hab. H. Godlewskiej-Majkowskiej w Szkole Głównej Handlowej, w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, w Instytucie Przedsiębiorstwa.

Przy ocenie atrakcyjności regionu brane były pod uwagę takie czynniki jak: zasoby kapitału ludzkiego, pomoc dla inwestorów, infrastruktura techniczna(drogi, koleje, lotniska), infrastruktura społeczna (żłobki, przedszkola, szkoły), mikroklimat rynkowy (szanse powodzenia inwestycji) oraz mikroklimat administracyjny (stosunek władz lokalnych i samorządowych do inwestycji i rozwoju). Analizy przeprowadzone zostały na poziome wojewódzkim, podregionalnym, powiatowym oraz gminnym.

Przypomnijmy, Toruń należy do grupy najszybciej rozwijających się w Polsce miast, o czym świadczy systematyczny wzrost inwestorów. Do najważniejszych atutów miasta należą: korzystne położenie geograficzne, wysoka jakość rynku pracy, dobra infrastruktura techniczna i co ważne sprzyjający inwestowaniu klimat społeczny niezależnie od kraju, z którego pochodzi kapitał.

Toruń charakteryzuje się jednym z najwyższych wskaźników poziomu inwestycji. W 2011 r. – zajęliśmy III miejsca w rankingu miesięcznika Forbes „Miasta atrakcyjne dla Biznesu” wśród miast od 150 do 300 tysięcy mieszkańców. Natomiast rok wcześniej, w 2010 roku zwyciężyliśmy w tym samym rankingu. W 2009 r. – Toruń zajął pierwsze miejsce w rankingu Dziennika Gazety Prawnej „Europejska Gmina –Europejskie Miasto”. W 2008 r. Gminie Miasto Toruń przyznano prestiżowe i szeroko rozpoznawalne godło promocyjne „Teraz Polska”. W uznaniu faktu, że Toruń jest miastem przyjaznym dla inwestorów, miasto uzyskało tytuł „Gmina Fair Play 2008 – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji” podczas siódmej edycji konkursu organizowanego przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym. 2007 r. –Laureat Złotej „16” w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Grunt na Medal”. Od 25 października 2006 r. miasto znajduje się również w strefie Zielone Płuca Polski. Jest to dowód dobrej jakości środowiska naturalnego oraz realizacji zasady zrównoważonego rozwoju.

>>>Zobacz Godlewska-Majkowska H., Komor A., Zarębski P., Typa M., Ranking Atrakcyjność Inwestycyjna Regionów 2012. Województwo kujawsko-pomorskie, Warszawa 2012, Centrum Analiz Regionalnych i Lokalnych.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.