Thorunium na dzień teatru

Budżet partycypacyjny 2018 - głosowanie

Emilia Betlejewska z medalem Torunium. Najwyższe odznaczenie Prezydenta Miasta Torunia otrzmała 26 marca 2017 r. podczas toruńskich obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest 27 marca na całym świecie od 1961 roku. Tegoroczną uroczystość w Toruniu zaplanowano dzień wcześniej, w niedzielę, 26 marca. Widzowie zgromadzeni w teatrze Baj Pomorski obejrzeli spektakl „Wschód i zachód słonia” w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego. Przedstawienie jest subtelną, wzruszającą opowieścią o matczynej miłości, która pomaga otworzyć się na świat, o przyjaźni, wrażliwości na innych, poświęceniu.

Podczas uroczystości Medal Honorowy Prezydenta Miasta Torunia „Thorunium” otrzymała w 40-lecie pracy zawodowej Emilia Betlejewska. Odznaczenie odebrała z rąk zastepcy prezydenta Andrzeja Rakowicza. Znana toruńska reżyserka, scenarzystka i pedagog od 1990 r. prowadzi teatr Teatr Lalek „Zaczarowany Świat”, przekazany jej oficjalnie przez Janinę Awgulową (od 1992 r. jest to teatr prywatny, z siedzibą przy Szosie Chełmińskiej 226a). Emilia Betlejewska zaczynała jako aktorka, powoli rozszerzając zakres swoich działań artystycznych o scenopisarstwo, projekty scenografii i reżyserię.  W jej dorobku jest 76 scenariuszy teatralnych, 98 wyreżyserowanych spektakli, 83 opracowanych scenografii. Do dziś wykonuje samodzielnie lalki i dekoracje. Techniki, do jakich sięga teatr, to lalki klasyczne, zapomniane w dzisiejszych czasach, takie jak: kukła, jawajka, teatr cieni czy teatr fluorescencyjny.

Emilia Betlejewska jest również założycielką i prezesem Fundacji Pro Theatro. Organizacja powstała w 2002 r. i zajmuje się szeroko rozumianą edukacją teatralną dzieci, młodzieży i dorosłych w odniesieniu do kultury regionalnej, narodowej i europejskiej. Przez swoją działalność kształtuje tolerancję wobec innych kultur i pokazuje, iż teatr może stać się płaszczyzną, na której znajdą porozumienie różne środowiska i różne pokolenia.

Data publikacji: 2017-03-27