Thorunium dla historyka

Budżet partycypacyjny 2018 - głosowanie

Prof. Janusz Małłek, wybitny historyk związany z UMK, został odznaczony Thorunium - Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia. Michał Zaleski wręczył  to szczególne wyróżnienie 5 czerwca 2017 r. w siedzibie Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

Osiemdziesiąte urodziny prof. Janusza Małłka, wybitnego historyka związanego z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, stały się okazją do uroczystego spotkania w siedzibie toruńskiego Towarzystwa Naukowego. Jubileusz ten zgromadził grono wybitnych historyków, jak również osób związanych z miastem oraz najbliższych Profesora.

Z okazji jubileuszu prof. Janusz Małłek został uhonorowany Medalem Thorunium, który przyznawany jest szczególnie zasłużonym dla miasta osobom oraz instytucjom, firmom, organizacjom i stowarzyszeniom. Medal  wręczył profesorowi prezydent miasta Michał Zaleski. 

- Wszyscy w Państwa szacownym gronie znają zapewne uznaną sentencję, iż naród, który traci pamięć, przestaje być narodem. Dlatego przeżywając jubileusz 80-lecia pana profesora Janusza Małłka, z przejęciem i wdzięcznością stajemy wobec wielkiego wysiłku historycznego, któremu zawdzięczamy ocalenie znaczącej cząstki naszej pamięci, a więc także w jakimś sensie udział w ocaleniu polskiej wspólnoty  – powiedział prezydent.

Prof. Janusz Małłek w 1960 roku ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracę magisterską pt. „Dzieje sejmu Prus Książęcych z 1566” napisał pod kierunkiem prof. Karola Górskiego. Swoją pracę naukową związał z toruńskim uniwersytetem. Jest wybitny znawcą m.in. historii Prus Królewskich i Książęcych, reformacji w Polsce i w Europie, historii Polski w XVI i XVII wieku oraz dziejów krajów skandynawskich.

Więcej o laureacie Thorunium

Data publikacji: 2017-06-05