Sztuka w przestrzeni starówki

Budżet partycypacyjny 2018 - głosowanie

Dzięki współpracy Biura Toruńskiego Centrum Miasta, Żabka Polska sp. z o.o. oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu witryny sklepu Żabka przy ul. Szerokiej 13/15 zmieniły się w plenerową galerię sztuki współczesnej. Idea jest prosta: chodzi o to, by zagospodarować puste niekiedy witryny staromiejskich kamienic i prezentować w nich ten rodzaj sztuki.

- Dotychczasowa wizytówką kreatywności Torunia było m.in. Centrum Sztuki Współczesnej. Teraz sztuka współczesna wchodzi w przestrzeń publiczną starówkimówi zastępca prezydenta Torunia Andrzej Rakowicz.

- Cieszymy się, że możemy przyłączyć się do tej idei, która łączy sztukę z biznesem i samorządemdodaje Sebastian Bielawski, Dyrektor Regionu Sprzedaży Żabka Polska sp. z o.o.

Sklep sieci Żabka jest pierwszym punktem na terenie zespołu staromiejskiego, który przeznacza część swojej przestrzeni  na działalność społeczną, jaką jest upowszechnianie sztuki w przestrzeni publicznej.

W dwóch witrynach sklepu, od strony ul. Szerokiej są prezentowane prace ze zbiorów Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu wraz z informacją o aktualnych działaniach Centrum, a w witrynie od ul. Mostowej – wydruki wierszy młodego pokolenia toruńskich poetów.

Wystawa w witrynach będzie aktualizowana co miesiąc. Jako pierwsze w witrynach pojawiły się:

1) dwie prace Thomasa Bayrle’a, współczesnego niemieckiego artysty, jednego z ojców niemieckiego Pop-Art`u -  "Buty" (1967 r.) oraz „Frankfurtczycy” (kolaż artystyczny, który powstał w latach 1980-2007);

2) wiersz Sebastiana Olki „Blok”. Autor stworzył także własną koncepcje typografii i graficznego przedstawienia wiersza.

- Mam nadzieję, że ten pomysł spodoba się przedsiębiorcom ze starówki i że inni, zwłaszcza ci, którzy mają puste witryny, przyłączą się do promowania sztuki w przestrzeni publicznejzachęca dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta Aleksandra Iżycka.

Pomysł na promocję dzieł przedstawicieli młodego pokolenia toruńskich artystów związany jest także z prowadzonym przez urząd miasta projektem Gen-Y City w ramach programu Urbact, którego zadaniem jest wspieranie przedsiębiorczości młodych ludzi w zakresie branż kreatywnych.

Data publikacji: 2017-03-30