Szkolnictwo zawodowe powraca | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Szkolnictwo zawodowe powraca

Miasto
Data publikacji: 20 maja 2016
Autor: Małgorzata Litwin
Zdjęcie do artykułu: Szkolnictwo zawodowe powraca

Jak powinno wyglądać odradzające się w naszym regionie szkolnictwo zawodowe? Dyskutowano o tym w Toruniu 20 maja 2016 r. na spotkaniu środowiska kujawsko-pomorskiej oświaty z Marzenną Drab, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Pobyt w Toruniu pani minister rozpoczęła od wizyty w CKU-Toruńskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego, gdzie spotkała się z zastępcą prezydenta Torunia Zbigniewem Fiderewiczem i toruńskimi doradcami metodycznymi. Drugim punktem programu była debata w Zespole Szkół Gastronomicznych. Podczas spotkania z dyrektorami toruńskich szkół zawodowych oraz przedstawicielami samorządu i kuratorium oświaty rozmawiano o aktualnym stanie szkolnictwa zawodowego w regionie i planach jego odbudowy. 

- Przywrócenie rangi szkolnictwa zawodowego jest jednym z priorytetów rządu w pracach nad zmianami w polskim systemie edukacji - zapewniła wiceminister Marzenna Drab. - Chcemy, by oferta edukacyjna polskich szkół była jak najlepiej dostosowana do potrzeb rynku pracy.

- Prace nad strategią rozwoju edukacji miasta Torunia są na ukończeniu. Szkolnictwo zawodowe jest jej ważnym elementemmówi Anna Łukaszewska dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia. - Wytyczyliśmy sobie takie kierunki pracy, jak: współpraca z pracodawcami, praktyki na rzeczywistych stanowiskach pracy, zwiększenie zainteresowania uczniów określonymi branżami zawodowymi oraz jak najwcześniejsze doradztwo edukacyjno-zawodowe. W ofercie edukacyjnej Torunia stawiamy na przedsiębiorczość i innowacyjność.

W Toruniu jest aktualnie 12 liceów, 8 techników, 6 zasadniczych szkół zawodowych i jedna szkoła specjalna, przysposabiająca do pracy. W liceach uczy się 4851 uczniów, w technikach 3289, a w szkołach zawodowych tylko 471. Miasto oferuje kształcenie w 32 zawodach, z czego aktualnie 8 jest deficytowych, 17 zrównoważonych (zapewnia potrzeby rynku), a 7 nadwyżkowych. Deficytowe w Toruniu zawody to: fryzjer i technik fryzjerski, elektryk, technik elektryk i elektronik, technik logistyk i technik spedytor oraz murarz-tynkarz. Większość, bo aż 24 zawody, można zdobyć w toruńskich technikach, tylko 7 - w szkołach zawodowych.

Miejską ofertę kształcenia zawodowego uzupełnia oferta niepubliczna: 5 techników, 3 zasadnicze szkoły zawodowe i 47 szkół policealnych.

- Szkoły zawodowe to nie jest gorszy wybór, to jest inny wybórpodkreśla Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik.Aktualnie w naszym województwie osoby z najniższym wykształceniem najłatwiej wchodzą na rynek pracy, a najtrudniej - osoby z wykształceniem wyższym, nawet z tytułem magisterskim. Nie wszyscy muszą kończyć studia.

Debata obyła się nieprzypadkowo w Zespole Szkół Gastronomicznych. To jedna z toruńskich szkół, która z powodzeniem kształci młodych ludzi w zawodach poszukiwanych na rynku pracy. Jaki poziom prezentują jej uczniowie, pani wiceminister Marzenna Drab miała się okazję przekonać podczas wieńczącego debatę poczęstunku. Otrzymała też w upominku kosz smakołyków, m.in. chleba wypieczonego przez uczniów tej szkoły.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...