Świętujemy nad Wisłą! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Świętujemy nad Wisłą!

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 14 sierpnia 2017
Autor: Małgorzata Litwin

- Od tego momentu jesteśmy wszyscy zapatrzeni w Wisłę, Królową Rzek Polskich, a jednocześnie miejsce, które Toruniowi zapewniło dostatek i chwałę przez setki lat. Niech żyje polska rzeka Wisła! – tymi słowami prezydent Torunia Michał Zaleski oficjalnie zainaugurował 14 sierpnia 2017 r. Festiwal Wisły w Toruniu.

To kulminacyjny punkt obchodów Roku Rzeki Wisły. W regionie impreza miała swój początek w sobotę, 12 sierpnia we Włocławku. W niedzielę przeniosła się do Ciechocinka, a w poniedziałek 14 sierpnia po południu żeglarze z Polski i zagranicy dopłynęli do Torunia. Pozostaną tutaj przez dwa dni, do wtorku 15 sierpnia. W tym czasie na Wiśle, na odcinku od mostu kolejowego do drogowego, można oglądać przeróżnej konstrukcji i wielkości statki i łodzie: szkuty, galary, dubasy, francuskie gabary i drakkary wikińskie. Są też łodzie i statki współczesne. Przypłynęły nimi do Torunia załogi z wielu miast położonych nad Wisłą, m.in.: z flisackiego Ulanowa, Chrzanowa, Włocławka, Ciechocinka i Dobrzynia nad Wisłą. Przybyli też żeglarze z Francji. 

- Z czego się bierze to ogromne zainteresowanie Wisłą? Przede wszystkim z jej naturalnego piękna - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Rzadko na nią spoglądamy, a to jest właśnie okazja, żeby spojrzeć na Wisłę, podziwiać jej naturalną urodę, zieleń i to wszystko, co się z rzeką wiąże. A wiąże się tak wiele, bo przecież był to kiedyś główny szlak transportowy Europy, miejsce, z którego rybacy czerpali pożywienie i bez którego nie sposób było prowadzić jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Zachowane w Toruniu spichrze są tego najlepszym dowodem. Dziękuję wszystkim, którzy przypłynęli do Torunia swoimi pięknymi łodziami, którzy pokazują nam, jak można odtworzyć to, co kiedyś służyło ludziom mieszkającym i pracującym nad Wisłą.

Jako pierwszych prezydent Torunia powitał na nabrzeżu żeglarzy z repliki wikińskiej łodzi „Świętosław”. Nie obyło się bez tradycyjnej wymiany upominków. Załoga z Ciechocinka przywiozła do Torunia w darze worki z solą. Z kolei Józef Rusiecki z Oddziału Miejskiego PTTK wręczył prezydentowi Michałowi Zaleskiemu odznakę „Pętli Toruńskiej” – nowego szlaku wiodącego z Torunia do Torunia drogą rzeczną: Wisłą, Nogatem, kanałami do Drwęcy i z powrotem Wisłą do Torunia. Przepłynięcie tego prawie 500-kilometrowego szklaku w ciągu jednej wyprawy pozwala zdobyć odznakę w stopniu złotym, pokonanie go w odcinkach – w stopniu srebrnym, zaś za wybitne działania promocyjne na rzecz szlaku przyznawana jest odznaka honorowa. Taką właśnie otrzymał prezydent Torunia za pomoc miasta w wydaniu przewodnika po „Pętli Toruńskiej”.

Z przybyłą licznie na bulwar publicznością przywitał się także Jean-Marc Benoit, zwany "Bibi", żeglarz francuski, który na przebycie szlakami wodnymi trasy z Francji do Torunia potrzebował miesiąca. Płynął na łódce z dwójką dzieci: 12-letnią córką Angel oraz 7-latkiem Mariusem. Po drodze pokonali blisko 200 śluz, m.in. w Holandii i Niemczech. W Bydgoszczy z powodu remontu śluzy ich łódź musiała być wyciągnięta z wody przez dźwig. Jednak do Torunia dopłynęli na czas.

To było naprawdę niesamowite odkrywać Polskę poprzez płynięcie łodziami - mówi Jean-Marc Benoit . - Będę zapraszał wszystkich z Europy, żeby tu przypłynęli, bo rzeczywiście jest co u Was oglądać.

Wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu stanęły stoiska promocyjne miast – uczestników festiwalu, a także kramy z tradycyjnym rzemiosłem i jadłem regionalnym, w tym potrawami rybackimi. Można dowiedzieć się, co przez wieki nad Wisłą gotowano, jak budowano łodzie, jak wyglądało rybołówstwo czy zabawy związane z wodą. Na scenie wiślanej przez dwa dni prezentować się będą zespoły szantowe, walczące o nagrodę główną w Przeglądzie Piosenki Żeglarskiej „Szkuta”. Atrakcjami drugiego dnia festiwalu będą m.in. parada statków, akcja przepływania Wisły pod okiem ratowników, próba bicia rekordu prędkości na łodzi „Morąg” oraz wieczorne widowisko „Światło - woda – dźwięk”, zakończone pokazem fajerwerków. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

- Dzisiaj Wisła ma swoje święto, bardzo się z tego cieszymy ale ważny jest cały Rok Rzeki Wisły i to, co po nim zostanie - mówi Robert Jankowski, sekretarz generalny komitetu obchodów Roku Rzeki Wisły. - Pokazujemy Wam tutaj piękne łodzie i bardzo wam tego życzymy, żeby było ich w Toruniu na Wiśle jak najwięcej, żebyście wasze miasto mogli oglądać od strony rzeki. Ten kraj żyje nad Wisłą, pamiętajmy o tym! To my jesteśmy obywatelami tej rzeki, to my mamy przywilej korzystania z niej. Dziś bawmy się i radujmy, a na co dzień dbajmy o nią i ją pielęgnujmy!

Tutaj program Festiwalu Rzeki Wisły

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mur odwzorowany w nawierzchni jezdni
    Drogi, Miasto
    Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
  • Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
    Miasto
    17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.