Świętojański Festiwal Organowy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Świętojański Festiwal Organowy

Kultura
Data publikacji: 23 maja 2014
Autor: Bartłomiej Oleszek

Muzyka kilku epok i artyści różnych pokoleń zagoszczą na 29. edycji Świętojańskiego Festiwalu Organowego. Coniedzielne koncerty rozpoczną się 25 maja i potrwają do 6 lipca.

Większość z siedmiu wieczorów to solowe popisy znakomitych organistów. Są wśród nich artyści znani i cenieni w środowisku, ale także utalentowani nowicjusze.

- Młode pokolenie ma bardzo dużo do zaoferowania, ale z trudem przebija się przez rynekstwierdza ks. Czesław Piotr Grajkowski, od ubiegłego roku odpowiedzialny za organizację festiwalu.Oczywiście mamy wspaniałych profesorów. Ale profesorów już słyszeliśmy, wiemy, jak grają. Młodzi nie tylko są utalentowani, bo studiują za granicą i tam zdobywają potężny warsztat, ale także chętniej sięgają po mniej osłuchane utwory.

Na festiwalu nie zabraknie więc wielkich dzieł organowych, z obowiązkowym Bachem na czele, ale pojawią się również utwory nowsze, mniej znane, a warte posłuchania.

Koncerty odbywać się będą w dwóch świątyniach. W katedrze p.w. świętych Janów dawny repertuar twórcy grać będą na organach barokowych, najstarszych tego typu na Pomorzu, zaś kompozycje nowsze wykonywane będą w Kościele Akademickim.

Podczas inauguracji publiczność słuchała Ireny Budryte-Kummer z Niemiec, która dała okazję do posłuchania utworów niezwykle rzadko wykonywanych na żywo. Drugim gościem z zagranicy będzie Stanislav Šurin ze Słowacji. Artysta specjalizuje się w muzyce barokowej, co wśród organistów wcale nie jest częste. Jego koncertu wysłuchać będzie można 8 czerwca. Barokowy instrument zabrzmi ponownie 22 czerwca, gdy zasiądzie przy nim dr Bartosz Jakubczak, wybitny muzyk koncertujący na całym świecie.

Ważnym wydarzeniem festiwalu będzie 15 czerwca Koncert symfoniczno-oratoryjny, podczas którego wykonana zostanie Msza Koronacyjna C-Dur Wolfganga Amadeusza Mozarta z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, dwóch chórów i solistów.

- Tym koncertem chciałem oddać cześć Ojcu Świętemu w związku z jego kanonizacjąpodkreśla ks. Grajkowski.

Utwory klasyków oraz kompozycje współczesne złożą się na koncerty toruńskiego organisty Marcina Łęckiego (1 czerwca) oraz Adama Tańskiego (6 lipca). Ten ostatni studiował w Niemczech i we Francji, stąd w repertuarze ma także najnowszą muzykę znad Sekwany. Z kolei 29 czerwca w kościele p.w. Ducha Świętego wystąpi Waldemar Krawiec. Zaprezentuje on utwory od Bacha, przez romantyków, po współczesne.

 

Program festiwalu

  • 25 maja – Irena Budryte-Kummer – kościół św. Ducha w Toruniu godz. 16.00. W programie utwory: A. Vivaldiego, J. S. Bacha, J. Naujalisa, M. K. Ciurlionisa, C. Franka, F. M. Bartholdy’ego
  • 1 czerwca – Marcin Łęcki – kościół św. Ducha w Toruniu godz. 16.00. W programie utwory: V. Lübecka, J. S. Bacha, F. M. Bartholdy’ego, M. Sawy, M. Nagela.
  • 8 czerwca – Stanislav Šurin – Katedra św. Janów w Toruniu godz. 19.00. W programie utwory: G. Frescobaldiego, D. Zipoli, P. P. Roškovský’ego, B. Marcellego, J. Ph. Kriegera, F. Schmidta, M. Schneider-Trnavský’ego, P. Ebena, J. Strejca, L. Janáčka.
  • 15 czerwca – Koncert symfoniczno-oratoryjny – Katedra św. Janów w Toruniu godz. 19.00 In memoriam janowi pawłowi ii z okazji kanonizacji: Wolfgang Amadeusz Mozart – Msza koronacyjna C-Dur KV 317, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Chór Akademicki UMK w Toruniu, Chór Inovroclaviensis Cantans z MDK im. J. Korczaka w Inowrocławiu, Elżbieta Stengert – Sopran, Patrycja Stróżyk – Alt, Rafał Grozdew – Tenor, Andrzej Nowakowski – Bas, Ks. Czesław Piotr Grajkowski - Dyrygent
  • 22 czerwca – Bartosz Jakubczak – Katedra św. Janów w Toruniu godz. 19.00. W programie utwory: M. Weckmanna, J. J. Frobergera , Tabulatura Jana z Lublina, J. Langlais’a, J. S. Bacha
  • 29 czerwca – Waldemar Krawiec – kościół św. Ducha w Toruniu godz. 16.00. W programie utwory: J. S. Bacha, G. B. Martiniego, M. Brosiga, Ch. H. Rincka, P. Ebena, Th. Duboisa
  • 6 lipca – Adam Tański – kościół św. Ducha w Toruniu godz. 16.00. W programie utwory: J. S. Bacha, W. A. Mozarta, C. Saint-Saënsa, L. Vierna, Ch. Tournemire’a

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Dodatkowe tramwaje na żużel
    Miasto, MZK
    Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...