Święto Piernika powraca | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Święto Piernika powraca

Kultura
Data publikacji: 28 sierpnia 2014
Autor: Małgorzata Litwin

Warsztaty, koncerty, jarmark i parada. 6-7 września 2014 r. zapraszamy do Torunia na Święto Piernika.

Impreza, współorganizowana przez miasto i producenta toruńskiego przysmaku oraz Muzeum Okręgowe, Muzeum Etnograficzne i Teatr Baj Pomorski, wraca po kilkuletniej przerwie i uczci przypadające w tym roku 250-lecie Fabryki Cukierniczej "Kopernik".

- Piernik to jedna z ikon Torunia, niezmiennie obecna, obok Mikołaja Kopernika i gotyku, w kampaniach promocyjnych miastamówi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz. - Wielowiekowa tradycja wypiekania toruńskich katarzynek oraz dotychczasowe, wspólne działania z Fabryką Cukierniczą „Kopernik”, jak Piernikowa Aleja Gwiazd, Piernikowe Miasteczko czy trwająca adaptacja budynku dawnej fabryki przy ul. Sukienniczej na Muzeum Piernika skłoniły nas do podjęcia rozmów o reaktywacji Święta Piernika. Chcemy, by Toruń stał się piernikową stolicą Europy.

Po raz pierwszy Święto Piernika będzie imprezą dwudniową, z powtarzającymi się punktami programu. Zabawa rozpoczynać się będzie każdego dnia o godz. 11.00 i trwać aż do późnego wieczora. Głównymi miejscami wydarzeń będą Rynek Staromiejski i Muzeum Etnograficzne. Wiele zaplanowanych atrakcji będzie miało charakter edukacyjny – nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych.

- Formuła Święta Piernika jest otwarta. Chcielibyśmy z tej cyklicznej imprezy zrobić spektakularne, duże wydarzenie, które przyciągnie do Torunia wielu turystów. Przy okazji chcemy przypomnieć, że Fabryka „Kopernik” jest najstarszą firmą cukierniczą w Polsce i jedną z najstarszych na świeciemówi Przemysław Myśliwy, prezes FC "Kopernik".

Muzeum Etnograficzne zaprasza w sobotę od godz. 11.00 na pokazy obróbki ziaren zbóż i domowych sposobów wyrobu mąki, ekspozycję wag, różnych sposobów ważenia oraz transportu surówców, pokazy pracy wiatraka i młyna wodnego, a także egzamin czeladniczy. Pszczelarze opowiedzą o hodowli pszczół, pozyskiwaniu i przechowywaniu miodu. Można będzie zobaczyć ekspozycję bartnictwa, różne typy uli i sprzęt pszczelarski oraz pokaz odlewania świec z wosku pszczelego, a na stoiskach handlowych - kupić miód, mąkę na pierniki i przyprawy, świece z wosku pszczelego, drewniane naczynia, plecionki ze słomy, naczynia bednarskie.

W sobotę po południu arena wydarzeń Święta Piernika przeniesie się na starówkę. O godz. 15.00 z Muzeum Etnograficznego wyruszy Piernikowa Parada z wiozącym zaczyn Królem Piernikowym, tancerzami, szczudlarzami i członkami Bractwa Kurkowego. W kolorowym pochodzie nie zabraknie flisaka, żabek i samego Mikołaja Kopernika. Parada przejdzie na Rynek Staromiejski, gdzie nastąpi uroczyste przekazanie Piernikowemu Królowi kluczy do bram miasta i Fabryki Cukierniczej Kopernik”. 

Na rynku stanie Piernikowy Jarmark, gdzie będzie można kupić korzenne ciastka oraz zapoznać się z tradycyjnymi rzemiosłami, nie tylko zresztą piernikarskimi. Zaplanowano pokazy czerpania papieru, garncarstwa, snycerstwa oraz dawnej mody. Młyn Wiedzy opowie na jarmarku o piernikowej chemii. Oczywiście będzie można uformować i wypiec własny piernik. Ze swoim dziełem warto przenieść się na dziedziniec ratusza, gdzie przygotowywane są warsztaty zdobienia pierników jadalnymi farbami. Będzie tam można również spróbować wykonać piernikową biżuterię i wziąć udział w tworzeniu księgi legend związanych z toruńskim ciastkiem. Gratką dla uczestników będą spotkania z piernikarzami i technologami z FC Kopernik, którzy uchyla rąbka tajemnicy dotyczącej powstawania słynnego toruńskiego przysmaku. Na scenie pod ratuszem „Mała Rewia” wytańczy piernikowe opowieści, usłyszymy Steve’a Nasha & dj-a Funktion oraz aktorów Baja Pomorskiego w filmowym repertuarze. Następnie na scenę wkroczy Toruńska Orkiestra Symfoniczna wraz z solistami. Po południu na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego będzie można posłuchać bajek, zaś wieczorem, w godz. 18.00-22.00 budynek zostanie nieodpłatnie udostępniony zwiedzającym na piernikową Noc w Muzeum.

W niedzielę od godzin południowych na Rynku Staromiejskim będzie można obejrzeć spektakle: „Szewczyk Dratewka”, „Przygody Gapiszona” i „Alicja w Krainie Czarów”. Święto Piernika włączy się też w Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Tego popołudnia odbędą się również pokazy tańca ulicznego, żonglerki, zaplanowano także szereg piernikowych konkursów. Wieczorem na scenie pojawi się muzyczna gwiazda – poruszający się między funkiem, reggae, R&B, hip-hopem i muzyką soul zespół Afromental. Nie tylko jednak na rynku pojawią się atrakcje. Na dziedzińcu ratusza w niedzielę przed południem skosztować będzie można kawy z piernikiem. Muzeum Okręgowe organizuje również grę miejską „Na tropie piernika”.

Wiele z zaplanowanych piernikowych atrakcji przygotowano z myślą o najmłodszych uczestnikach – na placach zabaw przy ul. Podmurnej i Żeglarskiej.

Sporo o korzennym wypieku można będzie dowiedzieć się z wystaw. Na ogrodzeniu dawnej fabryki pierników Gustawa Weese przy ul. Strumykowej, gdzie mieścić się ma oddział Muzeum Okręgowego w całości poświęcony pachnącemu symbolowi miasta, pokazana zostanie wystawa planszowa prezentująca historię piernikarstwa toruńskiego. Odwiedzającym pokazane zostaną również plany przyszłej ekspozycji. Z kolei na ul. Szerokiej przechodnie obejrzą wystawę Fabryki Cukierniczej „Kopernik” dokumentującą jej 250-letnią tradycję.

Święto Piernika w Toruniu w 2003 r.

Pierniki zaczęto wypiekać w Toruniu już w średniowieczu. Nasze miasto nie było jedynym ośrodkiem, w którym znano korzenne ciasto, ale są liczne dowody, że właśnie to przygotowywane przez tutejszych rzemieślników było szczególnie smaczne, a jego sława wykraczała poza granice Polski. Doceniali je królowie, w liście do przyjaciela wychwalał je Fryderyk Chopin, toruński przysmak uwielbiał też Jan Paweł II.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.