Święto Chełmińskiego Przedmieścia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Święto Chełmińskiego Przedmieścia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 września 2020
Autor: Magdalena Kujawa
plakat wydarzenia

Występy teatralne, akrobatyczne, zabawy terenowe, pokazy służb mundurowych, wystawa o historii Chełmionki czy zwiedzanie zabytkowej Wieży Ciśnień — to wszystko czeka na uczestników 3. Święta Chełmińskiego Przedmieścia. Odbędzie ono się 20 września 2020 r. w godz. 12.00-16.00 na placu przy Toruńskich Wodociągach oraz na terenie posesji „Willi z pasją” przy Centrum Aktywności Lokalnej.

Święto Chełmińskiego Przedmieścia realizowane jest w ramach toruńskiego Budżetu Obywatelskiego. Za organizację święta odpowiedzialna jest Lokalna Grupa Działania Dla Miasta Torunia, Rada Okręgu Chełmińskie Przedmieście, Toruńska Agenda Kulturalna, Centrum Aktywności Lokalnej „Willa z Pasją” oraz wiele innych podmiotów, które zapewnią doskonałą zabawę. Święto ma na celu integrację mieszkańców, wzmocnienie więzi z lokalnym środowiskiem oraz uwydatnienie historycznych i estetycznych cech starej zabudowy Chełmionki. Dla mieszkańców zaplanowano szereg zabaw, które z pewnością zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Z historią Chełmionki będzie można zapoznać się specjalnej wystawie o historii dzielnicy, a jej artystyczny charakter pokaże wystawa obrazów. Równie ciekawie zapowiada się także pokaz filmów o Chełmionce. Dużą atrakcją 3. Święta Chełmińskiego Przedmieścia będzie zwiedzanie zabytkowej Wieży Ciśnień i terenu wokół niej, który na co dzień jest niedostępny dla zwiedzających. Charakter, funkcje budynku i ciekawe historii z nim związane przybliży profesjonalny przewodnik. To pozycja obowiązkowa dla miłośników zabytków poprzemysłowych.

Uwaga! Przez wzgląd na wytyczne związane z COVID-19 na wycieczkę po Wieży Ciśnień obowiązywać będą wcześniejsze zapisy bezpośrednio w dzień wydarzenia przed wejściem do budynku Wieży. Zwiedzanie odbywać się będzie w czterech turach: o godz. 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00. Na każdą turę ilość miejsc jest ograniczona, obowiązuje zatem kolejność zgłoszeń.

Na terenie Toruńskich Wodociągów (ul. Św. Józefa 37-49) nie zabraknie także spotkania z policją i strażą pożarną, a dla ochotników przeprowadzone zostaną warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przez zespół wykwalifikowanych ratowników medycznych NZOZ Ratuj. Uczestnicy Święta spotkać będą mogli także zastęp harcerzy, który przeprowadzi szereg animacji i konkursów dla całych rodzin. Podczas wydarzenia swoje rękodzieło przedstawi Klub Serniora Supełek, a ciekawe warsztaty przeprowadzi filia nr 11 Książnicy Kopernikańskiej. Na miłośników muzyki czekać natomiast będzie nie lada gratka, czyli giełda winylowa. O muzyczne doznania podczas Święta Chełmińskiego Przedmieścia zadba DJ Martinez.

Podczas święta szczególnie dobrze bawić będą się najmłodsi uczestnicy. Duże emocje z pewnością wzbudzą kule Virtual Cinema, które przeniosą widzów do innej rzeczywistości. Przez całe wydarzenie nie zabraknie pokazów akrobatycznych, a także warsztatów cyrkowych czy nauki najprostszych cyrkowych trików. Na najmłodszych czekać będzie wykwalifikowany zespół animatorów. Malowanie twarzy, skręcanie balonów, bańki i inne zabawy to tylko część bogatej oferty animacyjnej.

Specjalnie dla dzieci wystąpią także aktorzy z Teatru Baj Pomorski, którzy zaprezentują spektakl „Przypadki doktora Bonifacego Trąbki”. Przedstawienie pozwoli na oswojenie się dzieci z wizytami u lekarza, które mogą być dla nich stresujące.

Nieopodal terenu Toruńskich Wodociągów, w Centrum Aktywności Lokalnej „Willa z Pasją” (ul. Grunwaldzka 38), odbywać się będą zabawy, gry i warsztaty rękodzieła. Wśród nich pojawi się także gra terenowa, w której śmiałkowie odkryją tajemnice Chełmionki, warsztaty paper plate loom dla tych młodszych, czy string art dla tych starszych uczestników. Ponadto w willi odbywać będą się specjalne pokazy multimedialne, które pozwolą jeszcze lepiej zapoznać się historią miejsca.

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.