Święto Bazyliki Katedralnej w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Święto Bazyliki Katedralnej w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 02 czerwca 2015
Autor: Bartłomiej Oleszek

W tym roku mija 80 lat od podniesienia przez Piusa XI toruńskiego kościoła św. św. Janów do rangi bazyliki mniejszej. Taki tytuł nadaje się świątyniom o wyjątkowych walorach zabytkowych, liturgicznych, duszpasterskich i pielgrzymkowych.

Z okazji rocznicy 6-14 czerwca 2015 r. odbędzie się święto najważniejszego z toruńskich kościołów pn. "Zobacz katedrę na nowo". W programie imprezy: uroczysta liturgia, koncerty, wystawy, wejście na wieżę, projekcje filmu 3D o historii katedry oraz zwiedzanie katedry z przewodnikami, w tym możliwość obejrzenia miejsc na co dzień niedostępnych. Wstęp wolny (na niektóre wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w kruchcie kościoła). 

PROGRAM :

6.06. (sobota)

  • godz. 18.00 Uroczysta msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Suskiego
  • godz. 19.30 Koncert papieski, wystąpi Schola Cantorum Thorunensis (kompozycje chóralne Sławomira Czarneckiego)
  • godz. 20.30 Otwarcie wystaw:

Gotycka kwatera ołtarzowa z 1480 roku. Historia, konserwacja, badania (Justyna Olszewska-Świetlik)
Kwatera, jeden z nielicznych zachowanych w Toruniu przykładów malarstwa tablicowego ze schyłku średniowiecza, poddana została gruntownej konserwacji (2013-2014), która przywróciła zabytkowi dawny blask. Dzięki temu, po latach, będzie ona ponownie eksponowane w katedrze. Na wystawie przedstawione zostaną wyniki najnowszych interdyscyplinarnych badań, odkrywających m.in. tajniki średniowiecznego warsztatu malarskiego i niewidzialną materię obrazu. 

Święci i świeccy w toruńskiej bazylice katedralnej (fotogramy Andrzeja R. Skowrońskiego, koncepcja Katarzyna Kluczwajd). Wizualna prezentacja ma zainspirować do refleksji, że święci byli kiedyś świeckimi. Do uzmysłowienia, jaką drogę musieli przebyć, aby przejść do świata świętych, a także – jaką drogą my sami dziś podążmy. To atrakcyjna estetycznie zachęta do wędrówki po kościele w poszukiwaniu wiedzy i nowych doznań, do kontemplacji dzieł sztuki sakralnej w relacji osobistej.

7.06. (niedziela)

  • godz. 19.30 Koncert z okazji Jubileuszu 50-lecia sakramentu kapłaństwa Biskupa Toruńskiego Andrzeja Suskiego

I Festiwal Artystycznych Interpretacji: Muzyczne Konstelacje

Część I: Antyfona „Attendite a falsis prophetis” do Magnificat na 7 niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, Kantyk „Magnificat anima mea Dominum”. Wykonawca: Schola Gregoriana WSD - Magister chori: ks. Czesław Grajkowski
Część II: Kompozycje XVI i XVII wieku. Wykonawca: Zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis (kier. art. Izabela Szyma-Wysocka)
Część III: John Rutter „Magnificat”.

Wykonawcy: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Chór Akademicki UMK (kier. art. Arkadiusz Kaczyński), Chór Inovroclaviensis Cantans (kier. art. Danuta Szyma), Elżbieta Stengert – sopran, ks. Czesław Piotr Grajkowski - dyrygent

13.06. (sobota)

  • godz. 11.00 msza św. jubileuszowa Ks. Biskupa Andrzeja Suskiego z okazji 50-lecia święceń kapłańskich

14.06. (niedziela)

  • godz. 19.00 Koncert organowy w ramach Świętojańskiego Festiwalu Organowego

Specjalne zwiedzanie bazyliki katedralnej

Znawcy historii i dziejów sztuki zaprezentują wybrane tematy dotyczące świątyni-jubilatki – pokażą, skomentują, odpowiedzą na pytania, wprowadzą w miejsca na co dzień niedostępne.

  • 8.06. (poniedziałek), godz. 19.00 prof. Waldemar Rozynkowski, Zarys dziejów parafii świętojańskiej – od średniowiecza po współczesność; Bartłomiej Łyczak, Tropem dawnego, barokowego ołtarza głównego z kościoła świętojańskiego 
  • 9.06. (wtorek), godz. 19.00 Marian Dorawa, Organy bazyliki katedralnej św. św. Janów
  • 10.06. (środa), godz. 19.00 Katarzyna Kluczwajd, Co kryje skarbiec kościoła świętojańskiego – wyroby złotnicze i inne (wejściówki dostępne w kruchcie kościoła w dn. 1-5.06.) 
  • 11.06. (czwartek), godz. 19.00 dr hab. Justyna Olszewska-Świetlik, prof. UMK, O gotyckiej kwaterze ołtarzowej z kościoła Świętojańskiego i jej najnowszej konserwacji
  • 11-12.06. (czwartek-piątek), godz. 19.00 dr inż. arch. Ulrich Schaaf, Więźba kościoła świętojańskiego i średniowieczny warsztat ciesielski (WEJŚCIÓWKI dostępne w kruchcie kościoła w dn. 1-5.06.)
  • 13.06. (sobota), godz. 19.00 Sławomir Majoch, Kto namalował w XIX w. największy obraz w kościele świętojańskim? 

Ponadto:

  • Konkurs „Od Pięknej Madonny Toruńskiej do Wielkiej Cecylii”, czyli o zabytkach różnych epok w bazylice katedralnej - idea „wędrówki z kluczem” adresowana jest do młodych, ale też całych rodzin. Konkursowej trasie poszukiwań wybranych zabytków, reprezentujących różne style i funkcje, towarzyszą podstawowe o nich informacje (konieczna jest umiejętność posługiwania się planem świątyni). Losowanie nagród (film o katedrze, książki) 13.06., Piwnica Pod Świętymi Janami (ul. Żeglarska 16), godz. 16.00.
  • Film Platforma Edukacyjna – Katedra Świętych Janów w Toruniu – wstęp wolny
  • Wejście na wieżę – wstęp wolny
  • Plener – Toruńskie Spacery Fotograficzne - katedra jako plener dla twórców ze Stowarzyszenia Toruńskie Spacery Fotograficzne, którzy uwiecznią świątynię w sposób osobisty, subiektywny, zabarwiony emocjonalnie

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.