Światowy Dzień Dzikiej Przyrody | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

Eko, Miasto
Data publikacji: 03 marca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Plakat Światowego Dnia Dzikiej Przyrody 2021

Dzisiaj 3 marca obchodzimy Światowy Dzień Dzikiej Przyrody. Tegorocznym hasłem przewodnim obchodów jest: „Lasy i środki do życia: Utrzymanie ludzi i planety”.

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody ustanowiony został podczas 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2013 r. Od 1 lipca 1975 r. 3 marca jest dniem, w którym podkreślamy rolę, jaką odgrywa dzika przyroda w naszym życiu. Sama data nie jest przypadkowa - to rocznica podpisania w Waszyngtonie Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem, stąd mówimy często o Konwencji Waszyngtońskiej CITES (ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora).

W bieżącym roku hasłem przewodnim obchodów jest: „Lasy i środki do życia: Utrzymanie ludzi i planety”, co pozwala na podkreślenie roli lasów, gatunków leśnych i usług ekosystemowych w utrzymywaniu setek milionów ludzi na całym świecie, zwłaszcza dla społeczności tubylczych i lokalnych, które historyczne są powiązane z obszarami zalesionymi i przylegającymi do lasów. Wprowadzenie Światowego Dnia Dzikiej Przyrody sprzyja także zwiększeniu świadomości na temat konieczności przeciwdziałania wszelkim przejawom przestępczości w stosunku do dzikiej przyrody. Sposobem zwalczania nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami i roślinami jest edukacja mieszkańców planety, która powinna spowodować zmniejszanie popytu na okazy i produkty z nich wytworzone. Dzień ten powinien uświadomić nam o konieczności wzmożenia walki z „przestępczością środowiskową”. Dzika przyroda jest wartością samą w sobie, ale nie można pomijać jej ważnej roli w procesach ekologicznych, puli genetycznej czy jej znaczenia społecznego, gospodarczego, naukowego, ale także wagi w kulturze, turystyce, czy rekreacji.


Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie Światowego Dnia Dzikiej Przyrody - kliknij tutaj, aby przejść do strony. 

Dodatkowe informacje na temat Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) dostępne są pod adresem: https://cites.org/eng

Wydarzenia z obchodów Światowego Dnia Dzikiej Przyrody 2021 będą transmitowane na żywo w serwisie YouTube 3 marca od godziny 14:00 czasu środkowoeuropejskiego (8:00 czasu wschodniego) i będzie dostępne dla publiczności bez rejestracji. Przejdź do strony z transmisją obchodów Światowego Dnia Dzikiej Przyrody.

Tekst: Wydział Środowiska i Ekologii UMT

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
    Miasto
    17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Mur odwzorowany w nawierzchni jezdni
    Drogi, Miasto
    Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.