Studenci UMK zaczęli rok | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Studenci UMK zaczęli rok

Miasto
Data publikacji: 01 października 2014
Autor: Małgorzata Litwin

Uniwersytet Mikołaja Kopernika zainaugurował 1 października rok akademicki 2014/2015.

Tradycyjnie 1 października rano społeczność akademicka UMK, prowadzona przez orkiestrę Garnizonu Toruń, poczet sztandarowy uczelni, rektora i senat oraz profesorów i doktorów w strojach reprezentacyjnych, zgromadziła się pod pomnikiem Kopernika, by złożyć kwiaty u stóp patrona uczelni . W uniwersyteckim pochodzie uczestniczyli też przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Michałem Zaleskim i przewodniczącym rady miasta Marianem Frąckiewiczem.

Ze starówki goście uroczystości udali się do auli UMK, ale tym razem nie jak zwykle autokarem, lecz tramwajem i to nowoczesnym swingiem, który tego dnia odbywał swój pierwszy przejazd na Bielany. W nowej aranżacji powitała ich również aula UMK, zmodernizowana przed nowym rokiem akademickim. Podczas uroczystości prof. Andrzej Jamiołkowski, fizyk, rektor uniwersytetu w latach 1993-1999 i 2005-2008, otrzymał wyróżnienie UMK "Convallaria Copernicana". Wykład inauguracyjny "Czy Uniwersytet powinien być innowacyjny?" wygłosił dr hab. Maciej Wojtkowski, prof. UMK. 

Inauguracje wydziałowe odbędą się 2 października, zaś 9 października o godz. 19.00 w Kościele Akademickim pw. Św. Ducha (ul. Piekary 24 w Toruniu) zostanie odprawiona Msza św. w intencji roku akademickiego 2014/2015.

UMK to dziś największa uczelnia Polski północnej pod względem potencjału naukowego, liczby oferowanych kierunków, form kształcenia oraz liczby studentów i absolwentów. Jest zaliczana do piątki najlepszych polskich uniwersytetów. Jej potencjał wzmocniła włączona w jej strukturę w 2004 r. Akademia Medyczna im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Obecnie uniwersytet ma 17 wydziałów, 12 z nich posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, a jedenaście - doktora habilitowanego. Oprócz tego działają jednostki międzywydziałowe i ogólnouczelniane, centra ogólnouniwersyteckie i zespoły interdyscyplinarne. Na 79 kierunkach studiuje 31 tys. studentów, uniwersytet jest też największym w regionie pracodawcą – zatrudnia 4400 osób.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
    Miasto, Sport
    „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.