Stary most będzie jak nowy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Stary most będzie jak nowy

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 04 listopada 2016
Autor: Sylwia Derengowska

Coraz bliżej do kompleksowego remontu mostu Piłsudskiego oraz przebudowy układu drogowego ul. Kujawskiej i placu Armii Krajowej w Toruniu. 4 listopada 2016 r. miasto podpisało z firmą TRASAL Sp. z o.o. umowę na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

- Most drogowy im. J. Piłsudskiego i plac Armii Krajowej leżą w ciągu alei św. Jana Pawła II i stanowią część drogi krajowej nr 15, natomiast ul. Kujawska jest drogą powiatową i jednocześnie dojazdem do dworca kolejowego Toruń Główny. Obydwa miejsca wymagają kompleksowej przebudowymówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Miasto od dawna przygotowuje się do tego zadania. W tym celu:

  • 30.06.2015 r. opracowano koncepcję powiązania projektowanej Trasy Staromostowej z istniejącym i projektowanym układem komunikacyjnym miasta oraz analizy ruchowe na centralnej sieci drogowej miasta
  • W sierpniu 2015 r. opracowano raport z okresowego, rozszerzonego przeglądu obiektu mostowego im. J. Piłsudskiego
  • W dniach 5-19.04.2016 r. przeprowadzono konsultacje społeczne w sprawie remontu mostu
  • 25.07.2016 r. ogłoszono postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej remontu i rozbudowy mostu Piłsudskiego w Toruniu wraz z rozbudową układu drogowego ul. Kujawskiej i placu Armii Krajowej
  • Przeprowadzono konsultacje dla zadania „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały Gen. Sikorskiego i al. św. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu  - BiT-City II”

Do przetargu stanęło pięć firm. Najkorzystniejszą ofertę złożył TRASAL Sp. z o.o. z Rzeszowa. Koszt opracowania dokumentacji projektowej wyniesie 674 040,00 zł.

Umowe ze strony miasta podpisał dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu Rafał Wiewiórski, a ze strony firmy TRASAL - prezes zarządu Przemysław Patruś.

Na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej wykonawca ma 18 miesięcy od daty podpisania umowy, a rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest nie później niż w marcu 2019 r.

- Przebudowa  mostu drogowego im. J. Piłsudskiego obejmie m.in. całkowitą wymianę nawierzchni jezdni i barier mostowych, podwyższenie balustrad, zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej elementów dolnych, wymianę płyty pomostu lub remont istniejącej (zakres będzie znany po wykonaniu badań przez wykonawcę, sprawdzenie i częściową wymianę oblicówki kamiennej przyczółków i filarów mostu mówi dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu Rafał Wiewiórski.

 Wykonany też zostanie remont lub przebudowa schodów kamiennych po stronie północno-wschodniej, powstaną schody dla obsługi po stronie południowej oraz zejścia dla pieszych do zamku Dybowskiego (z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych), odtworzone będą schody na Kępę Bazarową z ich dyslokacją w okolice traktu spacerowego po obu stronach mostu oraz dobudowane obustronne schody na Bulwar Filadelfijski. Te dwie ostatnie konstrukcje być może dodatkowo będą wyposażone w windy. Powstanie również taras widokowy, pełen monitoring wraz z urządzeniami pomiarowymi dla ruchu kołowego i rowerowego, nowe oświetlenie i iluminacja. Chodników na moście zostaną poszerzone do minimum 4,5 m, celem zapewnienia ruchu pieszego i rowerowego na każdym. Wykonawca prac opracuje także  co najmniej 3 warianty czasowej organizacji ruchu i projekt docelowej organizacji ruchu z uwzględnieniem włączenia w plac Rapackiego, plac Armii Krajowej i alei św. Jana Pawła II. Most zostanie połączony z al. św. Jana Pawła II od strony północnej na wysokości ul. Kopernika.

- Od razu wyjaśnię, że w tym zadaniu nie przewidziano tramwaju na moście. Byłoby to nieekonomiczne, gdyż planujemy duży projekt mający na celu usprawnienie komunikacji kolejowej, m.in. modernizacją linii i dodatkowymi przystankami, więc linia tramwajowa na moście drogowym byłaby dublowaniem tego projektudodaje prezydent Zaleski.

Na placu Armii Krajowej przebudowany zostanie układ drogowy. Powstanie nowy chodnik, droga rowerowa, oświetlenie i ewentualnie ciąg pieszo-rowerowy jako przejście bezkolizyjne na wysokości wiaduktu.  Połączenie do ul. Poznańskiej będzie zachowane. Plac zyska też zejście i zjazd dla rowerów oraz osób niepełnosprawnych z obu stron mostu w kierunku zamku Dybowskiego.

Na ul. Kujawskiej zostanie przebudowana jezdnia, chodniki, zatoki autobusowe. Powstanie infrastruktura dla rowerzystów, odwodnienie nawierzchni drogowych i nowe oświetlenie.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...