Zrób coś dobrego dla środowiska! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Środowisko

Zrób coś dobrego dla środowiska!

Ochrona zwierząt

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą . Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”.

Według definicji zawartej w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r., poz. 856) zwierzęta wolno żyjące to zwierzęta nieudomowione, żyjące w warunkach niezależnych od człowieka. Współistnieją w naszym środowisku. Często niezauważane, z dużym dystansem podchodzące do człowieka. Nie znaczy to jednak, że nie potrzebują naszej pomocy i wsparcia. Każdy z nas może pomóc.

Zatrzymaj się na moment i rozejrzyj wokół. Bardzo możliwe, że w Twoim otoczeniu znajdują się wolno żyjące koty. Są one stałym elementem ekosystemu miejskiego. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z ich dobroczynnego wpływu na nasze życie. Tymczasem ich obecność w znacznym stopniu zmniejsza liczebność gryzoni oraz eliminuje zagrożenie, jakie mogą dla nas stanowić. Teraz pomyśl, co Ty możesz zrobić dla nich.

Po pierwsze traktuj je w sposób humanitarny. Uwzględnij ich potrzeby w swoim otoczeniu oraz zapewnij opiekę i ochronę. Przede wszystkim nie działaj pochopnie. Decydując się na pomoc pamiętaj, aby była ona ciągła. Wszelkie działania uzgadniaj z sąsiadami, aby uniknąć konfliktowych sytuacji. Jeżeli masz możliwość uchyl okienko, np. w piwnicy czy pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli z różnych przyczyn nie możesz tego zrobić, dobrym rozwiązaniem będzie postawienie w zacisznym miejscu wolnostojącego domku dla kotów. Zapewnienie schronienia to najważniejsza rzecz, jaka jest im potrzebna. Okażmy im wdzięczność za to co dla nas robią, stwarzając możliwość egzystencji w naszym otoczeniu, zgodnie z ich potrzebami. Jeśli zdecydujesz się na dokarmianie kotów wolno żyjących pamiętaj, aby wytypować do tego jedno miejsce. Nie rozrzucaj jedzenia, nie pozwól na jego zaleganie, pozostałości uprzątnij. Zapewnij dostęp do wody. Pamiętaj, aby utrzymywać to miejsce w czystości. Co najważniejsze, nie przekarmiaj kotów!

Wydział Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia apeluje do mieszkańców miasta, zarządców budynków, administratorów nieruchomości, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych o czynny udział w opiece nad kotami wolno żyjącymi, zwanymi zwykle środowiskowymi.

Koty te nie są zwierzętami bezdomnymi, dlatego też nie można ich wyłapywać i kierować do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, lecz stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia.

Urząd Miasta Torunia, realizując obowiązek wynikający z art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, od 2012 roku opracowuje i realizuje Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, w którym wskazuje, że opieka nad kotami wolno żyjącymi realizowana jest we współpracy z organizacjami społecznymi zajmującymi się ochroną zwierząt poprzez prowadzenie akcji sterylizacji kotek, kastracji kocurów, dokarmiania kotów środowiskowych oraz zapewnianie miejsc schronienia, w tym zakup domków dla kotów.

Zadania te realizowane są m.in. przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu, Fundację „KOT - Koty Otoczne Troską” oraz Toruńskie Towarzystwo Ochrony Praw Zwierząt. W ramach podejmowanych działań wykonywana jest sterylizacja i kastracja kotów, ich dokarmianie, leczenie, odpchlenie oraz stawianie wolnostojących domków.

Mimo wszelkich starań, bez Państwa pomocy, nie jesteśmy w stanie zapewnić ochrony wszystkim potrzebującym kotom. Prowadzona sterylizacja, celem zmniejszenia ich populacji powoduje, że stają się one mniej odporne na warunki atmosferyczne. Stąd też tak ważne jest zapewnieni im schronienia.

Ważne: Zgodnie z art. 35 ustawy o ochronie zwierząt „Kto znęca się nad zwierzętami podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.Jeśli sprawca czynu działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Pamiętajmy, że zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Tak więc pomóż i TY!


Do pobrania: 


Ważne strony internetowe:

Najczęściej czytane aktualności

  • Odpowiedź ZPMT na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
    Miasto
    Odpowiedź Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewa Fiderewicza na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. podjęcia aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa położonych w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 1.
  • Mur odwzorowany w nawierzchni jezdni
    Drogi, Miasto
    Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
  • Kultura, Miasto
    22. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będzie przyświecało hasło OTWARTOŚĆ. To właśnie wokół niego przygotowano bogaty, różnorodny i atrakcyjny program Festiwalu, formy imprez i rozwiązania organizacyjne.
  • Na zdjęciu: zawodnicy - urzędnicy w niebieskich koszulkach stoją na boisku siatkarskim
    Miasto, Sport
    Od 11 do 14 kwietnia 2024 r. w Redzie odbywały się XXVI Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej, w których udział wzięła reprezentacja Urzędu Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Od 1 maja 2024 r. w Toruniu rusza 31. Festiwal Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • Na zdjęciu: ceglany okrągły budynek planetarium widziany spoza gałęzi krzewu magnolii
    Kultura, Miasto, Sport
    Wiosna zachwyca rozkwitającą przyrodą, a jeśli ktoś chce wpuścić zieleń do swojego domu, zachęcamy do udziału w dwudniowym Festiwalu Roślin w Arenie Toruń. Przed nami w ten weekend także koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty, np. w ramach wystaw w CSW.
  • Stowarzyszenie Pozytywnie Mocni rozpoczyna realizację programów rekomendowanych "Spójrz Inaczej" dla uczniów klas 1-3 oraz 4-6!
  • Koncert gitarowy Janusza Strobla i wręczenie "Thorunium" Annie Broniewicz uczciły 12 kwietnia 2024 r. jubileusz 30-lecia Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń".
  • W 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 81. rocznicę ujawnienia zbrodni na Placu 4 Czerwca otwarta została wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”. Wydarzenie miało miejsce 12 kwietnia 2024 r.
  • Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia.
  • Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
  • Na Bulwarze Filadelfijskim zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych, które już przeszły rejsy testowe na Wiśle.
  • Wiosna zachwyca rozkwitającą przyrodą, a jeśli ktoś chce wpuścić zieleń do swojego domu, zachęcamy do udziału w dwudniowym Festiwalu Roślin w Arenie Toruń. Przed nami w ten weekend także koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty, np. w ramach wystaw w CSW.
  • 11 kwietnia 2024 roku w Hotelu Filmar odbyła się uroczysta inauguracja nowej Grupy BNI Premium w Toruniu – jednej z największych inicjatyw biznesowych w północnej Polsce. Celem Grupy BNI Premium jest połączenie właścicieli dużych firm, by dzięki synergii i współpracy poszerzać działalność o nowe rynki zbytu, optymalizować procesy w firmach,...