Średnicowa trasą Raczkiewicza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Średnicowa trasą Raczkiewicza

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 18 stycznia 2018
Autor: Sylwia Mularczyk

18 stycznia 2018 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski wziął udział w uroczystym nadaniu nazwy Trasie Średnicowej Północnej. 

- Tej znaczącej trasie nadajemy dziś imię wyjątkowego człowieka, wpisanego w najlepsze przedwojenne tradycje Torunia. Czcimy Władysława Raczkiewicza jako jednego z najważniejszych działaczy państwowych, zasłużonego wojewody pomorskiego oraz prezydenta Rzeczypospolitej na uchodźstwie w czasie drugiej wojny światowej - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski podczas uroczystego nadania nazwy nowej trasie.

Pierwszy odcinek drogi (dokładnie 1424 metrów) powstał w półtora roku i kosztował ponad 40 mln zł. Połączył Szosę Chełmińską z ulicą Grudziądzką, a auta pojechały nim w maju 2014 roku. W dziesiątym roku obecności Polski i Torunia w Unii Europejskiej, był to jeden z przykładów najlepszego wykorzystania funduszy unijnych, nie tylko na skalę miasta, ale regionu i kraju (dofinansowanie z RPO przekroczyło 20 mln zł). Znacznie trudniejsza okazała się budowa odcinka drugiego (długości ponad 3 km), łączącego ulicę Grudziądzką z trasą mostową w osi ulicy Wschodniej. Ostatecznie powstał on równie szybko, ponieważ projekt zakończono we wrześniu 2015 roku kosztem ponad 111 mln zł. W najbliższych latach Trasa Średnicowa będzie rozbudowana do układu dwujezdniowego, tworząc w ten sposób pełen węzeł drogowy z planowaną Trasą Wschodnią.

- Wybraliśmy dla tej arterii piękną nazwę. Ona wskazuje na wartość służby publicznej, na zaangażowanie człowieka. Mam nadzieję, że ten podniosły patronat będzie sprzyjał kolejnym staraniom samorządu Torunia o rychłe powstanie Trasy Prezydenta Władysława Raczkiewicza na całej długości i w pełnych parametrach – powiedział prezydent Torunia.

Warto wiedzieć, że w ramach inwestycji powstała zupełnie nowa arteria komunikacyjna o długości ponad 3 km z jedną jezdnią południową i dwoma jezdniami między ulicą Dworcową i Chrobrego oraz w pobliżu skrzyżowań. Powstały obiekty inżynierskie:

- Estakada drogowa południowa (jezdnia, chodnik, droga dla rowerów) - 456,24 m,

- Estakada pieszo-rowerowa - 90,50 m,

- Przejazd pieszo-rowerowy pod nasypem - 46,00m.

Drogowcy wybudowali również całą niezbędną infrastrukturę towarzyszącą: chodniki, drogi rowerowe, zatoki autobusowe, oświetlenie i ekrany akustyczne. Oprócz tego zostały wykonane różnego rodzaju roboty branżowe związane z przebudową ciepłociągu, wodociągu, kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz sieci elektrycznej i telekomunikacyjnej.  W ramach II etapu inwestycji, przebudowano torowisko tramwajowe (w ciągu ul. M. Skłodowskiej-Curie).

Uroczystości towarzyszył występ młodzieży z Gimnazjum Nr 3 oraz Szkoły Podstawowej Nr 4 w Toruniu oraz otwarcie wystawy: „Historia, ludzie, miejsca – łączą. Władysław Raczkiewicz – Angers – SP nr 4 Toruń” zorganizowanej w budynku szkoły przy ulicy Żwirki i Wigury 49.  Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy prezydent Torunia Michał Zaleski udał się do SP nr 4.

Skutki finansowe związane z podjęciem uchwały nadania nowej nazwy Trasie Średnicowej Północnej ograniczono do kosztów wykonania i usytuowania tabliczek z nazwą.

Fot. Adam Zakrzewski

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.