Spotkanie na Staromiejskim | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Spotkanie na Staromiejskim

Miasto
Data publikacji: 06 marca 2018
Autor: Sylwia Mularczyk

Szóste spotkanie Prezydenta Zaleskiego z mieszkańcami Torunia zorganizowano 5 marca 2018 roku w Dworze Artusa na Rynku Staromiejskim. Mieszkańcy Osiedla Staromiejskiego dyskutowali między innymi na temat najważniejszych inwestycji drogowych,  zadań inwestycyjnych i zmian w funkcjonowaniu przestrzeni staromiejskiej.

Pierwsza część spotkania to już tradycyjnie dyżury przy stolikach. Mieszkańcy zainteresowani tematem dróg, komunikacji miejskiej, walki ze smogiem, czasu wolnego i edukacji czy bezpieczeństwa, mogli zadawać pytania przedstawicielom Miejskiego Zarządu Dróg, Wydziału Gospodarki Komunalnej, Wydziału Środowiska i Zieleni, a także Biura Rewitalizacji miasta.

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia nagród w konkursie plastycznym „Toruń opowiada o niepodległości”, w którym wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 24 oraz Butterfly School. Nagrody w kategorii klas IV-VI otrzymały Jolanta Siódmiak (SP 24) oraz Kalina Olszewska (Butterfly School), a wyróżnienia zdobyli Oskar Sasin (SP 24) oraz Julia Jasińska (Butterfly School). Nagrody i wyróżnienia wręczył laureatom prezydent Michał Zaleski. Prace uczniów można zobaczyć w galerii zdjęć umieszczonej pod tekstem.

Skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące budżetu miasta na rok 2018, następnie mieszkańcy obejrzeli filmy dotyczące najważniejszych miejskich inwestycji, także drogowych i kubaturowych, oraz programu lojalnościowego Moja Starówk@.

Prezentację dotyczącą inwestycji drogowych na terenie osiedla przedstawił dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg -  Rafał Wiewiórski, który mówił między innymi o remoncie ul. Zaszpitalnej, ul. Podmurnej (od ul. Szerokiej do ul. Mostowej), ul. Lelewela (chodniki, oświetlenie, nawierzchnia jezdni), oraz rewitalizacji ul. Św. Jakuba, a także opracowaniu koncepcji budowy parkingów przy ul. Grudziądzkiej i Placu Biskupa Chrapka,  projektowaniu przebudowy mostu im. Józefa Piłsudskiego oraz przebudowy układu torowo-drogowego (ul. Wały Generała Sikorskiego i Aleja Świętego Jana Pawła II).

Kilkanaście inwestycji remontowych przedstawił Maciej Kłysik z Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia. Mówiono miedzy innymi o termomodernizacji Centrum Kształcenia Ustawicznego, rewitalizacji terenu Alpinarium przy ul. Kopernika, a także remoncie toruńskiego Planetarium przy ul. Franciszkańskiej, pracach konserwatorskich i remoncie oficyny dawnego Pałacu Meissnera oraz adaptacji Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne (Muzeum Twierdzy Toruń), modernizacji budynku i pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Wielkie Garbary.

Marek Osowski z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji mówił o inwestycjach takich jak montaż siłowni zewnętrznej przy ulicy Głowackiego oraz kolejnej  na terenie Zespołu Szkół nr 10, a także budowie pomostu cumowniczego na Wiśle przy Bulwarze Filadelfijskim.

Zmiany w funkcjonowaniu przestrzeni staromiejskiej przedstawiła Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

PREZENTACJA

W części dyskusyjnej mieszkańcy pytali głównie o tematy związane z podłączeniem budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej. Prezydent Torunia Michał Zaleski przypomniał o środkach finansowych, jakie miasto przeznaczyło na ten rok w ramach dofinansowania do wymiany pieców i instalacji ciepłowniczych oraz systemie motywacyjnym, jeśli do dofinansowania zgłoszą się wszyscy mieszkańcy budynku, znajdującego się w obrębie tego osiedla. 

Mieszkańcy zgłosili również potrzebę wsparcia przedsiębiorców działających na terenie Rynku Nowomiejskiego. Zastępca prezydenta Torunia Andrzej Rakowicz zaprosił na spotkanie związane z prowadzeniem biznesu na terenie Osiedla Staromiejskiego, a Aleksandra Iżycka opowiedziała o działaniach prowadzonych w celu wspierania aktywności gospodarczej na Rynku Nowomiejskim ze strony miasta.

W trakcie spotkania dziećmi zajmowała się Straż Miejska.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • UMT na weekend majowy
    Miasto
    Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.