Spotkania z Małgorzatą Wojtaczką | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Spotkania z Małgorzatą Wojtaczką

Miasto, Sport
Data publikacji: 28 marca 2017
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
Spotkania z Małgorzatą Wojtaczką

W weekend, 31 marca i 1 kwietnia 2017 r., Małgorzata Wojtaczka - pierwsza Polka na Biegunie Południowym wygłosi prelekcję w Muzeum Podróżników im. Tonego Halika oraz podczas  Extreme Travel Festival Toruń.

Pierwsze spotkanie z Małgorzatą Wojtaczką odbędzie się w piątek, 31 marca 2017 o godz. 17:00 w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika oddział Muzeum Okręgowe w Toruniu. W sobotę, 1 kwietnia 2017 z Małgorzatą Wojtaczką będzie się można spotkać o godz. 10:40 w sali kinowej Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Małgorzata Wojtaczka to pasjonatka wypraw jaskiniowych oraz ekspedycji w rejony polarne: na Islandię, Spitsbergen i Antarktydę. Brała udział w odkrywaniu nowych jaskiń w górach Picos de Europa w Hiszpanii. Dotarła na dno najgłębszej jaskini w tym paśmie: Sistema del Hou de la Canal Parda, na głębokość – minus 903 m. Zdobyła, w warunkach zimowych, na nartach, szczyt Newtontoppen (1717 m n.p.m.), najwyższą górę Spitsbergenu, ciągnąc specjalne sanie (pulki) ze sprzętem wyprawowym i jedzeniem. Samotnie przeszła ponad 120 km przez największy płaskowyż Europy – Hardangerviddę w Norwegii. Cały czas na nartach i z pulkami. Doświadczona uczestniczka żeglarskich wypraw polarnych, podczas których opłynęła jachtami żaglowymi m.in. – Spitsbergen, Przylądek Horn i dotarła na Antarktydę. Zachwyca ją krajobraz i piękno surowej, polarnej przyrody Arktyki i Antarktydy.

Do jej hobby zalicza się kanioning, górskie trekkingi i podróże w niezwykłe, odległe od cywilizacji miejsca. Kilka lat temu „zachorowała” na Biegun Południowy, który na początku 2017 roku zdobyła jako pierwsza Polka. Podróż trwała 69 dni, podczas których podróżniczka przeszła ponad 1200 kilometrów, ciągnąc za sobą ponad 100 kilogramów ekwipunku.

W gronie sponsorów miasto Toruń było jedynym miastem wspierającym tą niesamowitą i pionierską na skalę polskich podróżniczek wyprawę.

Więcej informacji na temat samej wyprawy znajdą państwo na tej stronie: www.samotnienabiegun.pl.

Pierwsze spotkanie: z Małgorzatą Wojtaczką

31 marca 2017 o godz. 17:00

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika oddział Muzeum Okręgowe w Toruniu

ul. Franciszkańska 9/11

 

Drugie spotkanie:

1 kwietnia 2017 o godz. 10:40

Sala Kinowa Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

ul. Wały Generała Władysława Sikorskiego 13

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z pierwszą polką na biegunie południowym!

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.