Spór o Tormięs - będzie ciąg dalszy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Spór o Tormięs - będzie ciąg dalszy

Miasto
Data publikacji: 20 maja 2016
Autor: Paweł Piotrowicz
Temida, bogini sprawiedliwości i praw

Sąd Okręgowy w Toruniu uznał za bezzasadne roszczenie Jacka Sulikowskiego wobec miasta o wykup gruntów po dawnych zakładach mięsnych Tormięs. 20 maja 2016 r. zapadł wyrok w tej sprawie.

Sprawa sięga roku 2009, w którym na wniosek Jacka Sulikowskiego, właściciela nieruchomości po dawnym Tormięsie, rada miasta zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Rok później, w związku z niepowodzeniem swoich biznesowych planów związanych z nabytymi gruntami, Sulikowski wystosował żądanie do miasta o wykup nieruchomości, na podstawie przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (art.36 ust.1). Miasto odmówiło wówczas wykupu terenu kierując się tym, że zmiana planu zagospodarowania nastąpiła na wniosek właściciela gruntu. Sprawa znalazła swój finał w sądzie.

Sąd pierwszej instancji w 2012 roku uznał roszczenia Jacka i Renaty Sulikowskich za całkowicie bezzasadne. W wyniku apelacji złożonej przez powoda, sprawa wróciła jednak do Sądu Okręgowego w Toruniu. Jednocześnie wierzyciele Jacka Sulikowskiego prowadzili egzekucję z prawa użytkowania wieczystego gruntu po Tormięsie. W wyniku licytacji prawo to nabył jeden z inwestorów, który zamierza zagospodarować opuszczony teren.

W ponownym procesie sąd uznał, że miasto nie jest już zobowiązane do wykupienia nieruchomości. Jednocześnie zasądził 17 mln złotych odszkodowania na rzecz Sulikowskich z tytułu spadku wartości gruntu od 2010 r. do dnia wydania wyroku. Sulikowscy wnioskowali o blisko 35 mln złotych odszkodowania.

- Toruński samorząd uważa wszelkie roszczenia Państwa Sulikowskich za bezpodstawne – mówi wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz. - Władzom miasta od lat zależy na zagospodarowaniu terenu po dawnych zakładach mięsnych. Dlatego też w 2009 roku gmina przystała na propozycję prywatnego właściciela terenu dotyczącą zmiany planu zagospodarowania dla tego obszaru, w sposób umożliwiający realizację inwestycji budownictwa mieszkaniowego.

Prawo przewiduje przymusowy wykup gruntu przez gminę, gdy ta zmieni znacząco plan zagospodarowania. Ustawa nie precyzuje jednak sposobu postępowania w sytuacji, gdy zmiana planu następuje na wniosek właściciela terenu. Pan Jacek Sulikowski wykorzystał ten fakt formułując swoje roszczenia wobec gminy.

- Miasto nie zgadza się z wyrokiem sądu w części zasądzającej odszkodowanie na rzecz Sulikowskich – dodaje Zbigniew Fiderewicz. - Niezwłocznie po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku wniesiona zostanie apelacja do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.