Spektakl plenerowy „Basculoscopia” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Spektakl plenerowy „Basculoscopia”

Kultura
Data publikacji: 17 kwietnia 2014
Autor: Bartłomiej Oleszek

Zjawiskowe widowisko łączące elementy cyrku, muzyki, teatru i maszynerii, inspirowane światem snów i artystycznym potencjałem maszyn francuskiej grupy „Pipototal” będzie można zobaczyć dwukrotnie w Toruniu: w piątek (2 maja) i w sobotę (3 maja) o godzinie 21.00 na Placu Cyrkowym u zbiegu Szosy Lubickiej i ulicy Przy Skarpie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Centralnym elementem scenografii spektaklu jest Wielka Arka stworzona z metalu. Fabuła „Basculoscopii” opiera się na historii mieszkańców ocalonych z rozpadu świata, którzy muszą utrzymać maszynę w idealnym stanie gotowym do działania.

- Olbrzymi metalowy łuk, wykuty przez ludzi i ukształtowany przez czas… Grupa ocalałych, uchodźców na tej wyspie, z ostatniego bastionu tak zwanej „cywilizacji”. Ocalonych w świecie upadku, w którym historia ulega potrzebom chwili: aby przetrwać — i utrzymać machinę w ruchu. Każdy z mieszkańców łączy się z maszynerią — opętani jej cenną i zbyt rzadką energią — z wyjątkiem ostatniego z przybyłych, stanowiącego małe nasienie zwątpienia. Czy będziemy mieli odwagę zmienić nasze nawyki…? — pytają autorzy spektaklu z francuskiej grupy „Pipototal”.

Artyści tworzą urzekający, oniryczny świat, w którym potężna wyrzeźbiona struktura zostaje ożywiona. W miarę rozwoju historii, maszyna będzie coraz bardziej eksponowana, staje się coraz bardziej mobilna i pełna niespodzianek.

- Fizyczny język opracowany przez akrobatów służy pośredniej narracji. Ciało staje się symbolem, połączone z ruchomą rzeźbą i dźwiękiem, w świecie, w którym opór jest koniecznością. Sztuka cyrkowa jest absorbowana przez historięwyjaśnia Amandine Lemaire z grupy „Pipototal”.

Francuska grupa „Pipototal” została założona w 1989 roku przez Philippe’a Geffroya, aktora, wynalazcę i konstruktora. Artyści tworzą przedstawienia uliczne, nawiązujące do twórczości Leonarda da Vinci.

Spektakl plenerowy „Basculoscopia” zostanie zaprezentowany w godzinach od 21.00 do 22.00 na Placu Cyrkowym, u zbiegu Szosy Lubickiej i ulicy Przy Skarpie w piątek (2 maja) i w sobotę (3 maja). Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • MZK - diamentowy lider
    Miasto, MZK
    Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.