Spalarnia dla regionu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Spalarnia dla regionu

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 27 listopada 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Spalarnia w Bydgoszczy, utylizująca też termicznie odpady z Torunia, gotowa. 26 listopada 2015 r. odbyło się uroczyste zakończenie budowy obiektu. 

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla bydgosko-toruńskiego obszaru metropolitalnego to jedna z największych tego typu inwestycji w Polsce. Odpady komunalne, przywożone z gmin objętych projektem, będą utylizowane z odzyskiem ciepła oraz energii elektrycznej. Technologia termoutylizacji (przekształcania odpadów) zastosowana w ZTPOK zakłada uzyskanie maksymalnie 13 MW mocy elektrycznej lub przy maksymalnej produkcji ciepła 27,7 MW, wytwarzanie 9,2 MW energii elektrycznej.

Budowa spalarni ruszyła 30 września 2013 r. i trwała 2 lata. Wykonawcami zadania były firmy Astaldi oraz Termomeccanica Ecologia. Inwestycja była współfinansowana ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ze środków Funduszu Spójności. Całkowity koszt projektu wyniósł ponad 522 mln zł, w tym kwota unijnego wsparcia przeszło 255 mln zł.

W ramach projektu w Bydgoszczy wybudowano Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, a w Toruniu - stację przeładunkową odbioru odpadów. Tę ostatnią oddano do użytku już na początku br. Ponadto zakres rzeczowy przedsięwzięcia objął jeszcze budowę kompostowni o wydajności 4 000 Mg/rok ( w Bydgoszczy) oraz sieci przesyłowej , tj. wyprowadzenie energii cieplnej i elektrycznej z ZTPOK wraz z całą infrastrukturą.

Po uroczystym przecięciu wstęgi była okazja do zwiedzania obiektu

Zasięg projektu objął:

  • Bydgoszcz i gminy: Solec Kujawski, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Sicienko, Mrocza
  • Toruń i gminy: Lubicz, Łubianka, Łysomice, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka, Czernikowo, Obrowo

Powstanie ZTPOK w naszym regionie zapewni wypełnienie unijnych zobowiązań w zakresie odzysku surowców i redukcji składowania odpadów na składowiskach oraz pozwoli uniknąć ewentualnych kar za niewywiązanie się ze zobowiązań wynikających z akcesji Polski do UE.

Działania na rzecz powstania spalarni rozpoczęły się już w 2008 r. i były poprzedzone listami intencyjnymi partnerów przedsięwzięcia, ustaleniami dotyczącymi podziału zadań oraz opracowaniami dotyczącymi celowości i opłacalności budowy. Ostatecznie 29 października 2009 r. w Bydgoszczy zostało zawarte porozumienie w sprawie budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla bydgosko-toruńskiego obszaru metropolitalnego. Gmina Miasta Toruń gwarantowała w nim dostarczenie strumienia odpadów do spalarni w określonych w umowie ilościach, a Miasto Bydgoszcz zobowiązało się ten strumień odpadów odebrać i unieszkodliwiać. Realizacją przedsięwzięcia zajął się Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy.

Zgodnie z porozumieniem Toruń zobowiązał się do przekazywania do spalarni odpadów w następującej ilości: 48,1 tys. Mg odpadów komunalnych w roku 2013 r., 48,88 tys. Mg w roku 2014 r., 49,4 tys. Mg w roku 2015 r., 55,5 tys. Mg w roku 2016 r., 58,3 tys. Mg w roku 2029 r. i 60 tys. Mg rocznie od 2030 r. Obecnie prowadzone są ze stroną bydgoską rozmowy dotyczące aktualizacji zapisów tego porozumienia, w tym w zakresie ilości przekazywanych przez stronę toruńską do termicznego przekształcenia oraz ustalenia finalnego kosztu ich zagospodarowania.

Warto dodać, że toruńskie odpady już od jesieni br. trafiają do spalarni w Bydgoszczy. Są przekazywane przez MPO na potrzeby rozruchu instalacji.

Zdjęcie lotnicze wykonała firma FotoDronPro, pozostałe: UM Bydgoszcz

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...