Śmieci trafią pod ziemię | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Śmieci trafią pod ziemię

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 05 listopada 2014
Autor: Sylwia Derengowska

Na Rynku Nowomiejskim w Toruniu zamontowano pierwsze podziemne pojemniki na śmieci. Trwa montaż dwóch kolejnych zestawów – na Rynku Staromiejskim i na ul. Podmurnej. 

- Podziemne pojemniki są doskonałą alternatywą dla tradycyjnego systemu gromadzenia odpadów komunalnych. Zwłaszcza na starówce, gdzie – z powodu zwartej zabudowy –czasem nie ma po prostu gdzie postawić kontenerów. A jeśli nawet jest miejsce, to śmietniki nie pasują do zabytkowej zabudowy. Za to kioski wrzutowe doskonale wtapiają się w miejska architekturęmówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Dlatego w ubiegłym roku w Toruniu miasto zadecydowało o wybudowaniu takich zestawów pojemników dostosowanych do segregacji odpadów . Wstępnie wybrano 13 lokalizacji i poddano je konsultacjom społecznym.

Ostatecznie mieszkańcy Torunia zadecydowali, że podziemne śmietniki zostaną zamontowane na Rynku Nowomiejskim, Rynku Staromiejskim i ul. Podmurnej.  Pierwszy jest już gotowy. Kolejne zostaną oddane do użytku pod koniec listopada. To pilotażowy program. Jeśli się sprawdzi, pojemniki zostaną zamontowane w kolejnych lokalizacjach.

Każdy zestaw składa się z pojemnika na odpady zmieszane o pojemności 5 m3, pojemnika na odpady suche (poj. 5 m3) oraz pojemnika na szkło (poj. 3m3). Pojemnik jest elementem ruchomym, wyciąganym  z silosu i opróżnianym przy pomocy samochodu wyposażonego w dźwig  z systemem do podnoszenia i opróżniania. Wygląd naziemnej części śmietników, tzw. kiosków wrzutowych, uzyskał akceptację Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Pojemniki przeznaczone są dla posesji zamieszkałych. Mieszkańcy, którzy będą z nich korzystać, otrzymają bezpłatne karty czipowe otwierające bębny pojemników.

- Nowy system odbioru odpadów ze starówki ma wiele zalet. Zamiast śmietników widać estetyczne kioski wrzutowe, odpady nie zalegają w pojemnikach, są „niewidoczne” - gromadzone pod ziemią, nie ma też uciążliwego zapachu, gdyż dzięki stałej temperaturze ziemi wynoszącej od 10 do 15°C proces fermentacji i rozkładu zostaje spowolniony również podczas miesięcy letnich. Nie ma także insektów i gryzoni. Odpady nie zostaną rozsypane przez wiatr, zwierzęta, itp. gdyż są  szczelnie zamknięte w betonowym silosiewyjaśnia prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu Piotr Rozwadowski.  

Za dostawę i montaż pojemników wraz z elektronicznym systemem kontroli dostępu odpowiada firma Polskie Pojemniki Sp. z o.o. z Krakowa.

Okres przejściowy, czyli możliwość korzystania z dotychczasowego systemu pojemnikowo-workowego oraz z podziemnych pojemników na odpady, potrwa do
31 stycznia 2015 r.

Koszt budowy trzech pilotażowych podziemnych pojemników to 380 tysięcy złotych.

Pilotaż w cyfrach:

Lokalizacja pojemników podziemnych

ZABUDOWA ZAMIESZKAŁA

Ilość złożonych deklaracji

Ilość osób

Ilość gospodarstw domowych

Ilość pojemników do wycofania

 Średnia ilość wydawanych miesięcznie 30-litrowych worków

na odpady zmieszane

na szkło

na odpady suche

Rynek Nowomiejski

18

236

110

15

268

    70

   150

Rynek Staromiejski

15

197

81

15

402

50

120

Ul. Podmurna

24

143

70

13

468

50

120

 

RAZEM

 

57

576

261

43

1138

170

390

Łącznie ilość likwidowanych worków:

1698

 

Warto przypomnieć, że budowa podziemnych pojemników - jako alternatywy dla tradycyjnego systemu gromadzenia odpadów komunalnych - jest jednym z założeń „Programu działań społeczno-gospodarczych dla zespołu staromiejskiego w Toruniu”. Zawiera on 50 zadań dotyczących spraw społecznych, gospodarczych, porządku i bezpieczeństwa oraz ładu przestrzennego. Dokument jest kontynuacją i uzupełnieniem działań już podejmowanych w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Torunia na lata 2007-2015. Umożliwia przygotowanie i wdrażanie konkretnych działań w długofalowej perspektywie, ale nie będzie dokumentem zamkniętym - zakłada się bieżące dostosowywanie jego zapisów do nowych wymagań i ich aktualizację w miarę potrzeb.

Prezentacja nt. podziemnych pojemników na odpady

Ulotka nt. podziemnych pojemników na odpady

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.