Słowiki w odnowionej katedrze | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Słowiki w odnowionej katedrze

Miasto
Data publikacji: 06 października 2013
Autor: Małgorzata Litwin

Zakończył się największy w historii toruńskiej katedry śś. Janów Chrzciciela i Ewangelisty program renowacji. Uczciły to koncert „Poznańskich Słowików”, uroczysta msza oraz sesja w Dworze Artusa.

Po trwających kilkanaście lat pracach toruńska katedra, najstarszy kościół w Toruniu - miejsce chrztu Mikołaja Kopernika - ma całkowicie odnowione elewacje, wymieniony dach oraz odrestaurowane wnętrze, w którym przywrócono blask freskom, ołtarzom i sklepieniom. Bez wątpienia był to największy w historii obiektu program konserwatorsko-restauratorski, od 2010 r. realizowany z udziałem funduszy unijnych z programu "Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO" (9,3 mln zł).  W ciągu minionych 13 lat renowacja gotyckiego zabytku pochłonęła łącznie około 40 mln zł, na które prócz środków unijnych złożyły się dotacje miasta, województwa oraz fundusze własne diecezji i parafii świętojańskiej. O ogromie wykonanych robót świadczą liczby: odnowiono 6600 m kw. elewacji, 6900 m kw. ścian i sklepień, 1500 m kw. polichromii, 4 kaplice, a w nich 360 m kw. elementów drewnianych, w tym snycerskich i rzeźbiarskich oraz 240 mkw. polichromii i złoceń i 19 obrazów. Niektóre z odnowionych elementów wyposażenia, po oczyszczeniu lub usunięciu przemalowań, całkowicie zmieniły wygląd.

O szczegółach przeprowadzonych w kościele prac konserwatorsko-restauratorskich była mowa 5 października 2013 r. na sesji popularno-naukowej w Dworze Artusa pt. "Katedra diecezji toruńskiej - historia i współczesność". W obecności parlamentarzystów, marszałka, wojewody, prezydenta Torunia i wielu gości z całej Polski nagrodzono osoby zasłużone dla renowacji katedry i dokumentacji przeprowadzonych prac.

Prezydent Torunia Michał Zaleski nagrodził parafię katedralną śś. Janów Statuetką Herbu Torunia, a statuetkami Anioła: ks. proboszcza Marka Rumińskiego, Małgorzatę Dobrzyńską-Musielę - prezes toruńskiej firmy Restauro - głównego realizatora prac na elewacji i we wnętrzu katedry, a także dr hab. Jadwigę Łukaszewicz i dr arch. Lucynę Czyżniewską - członkinie Rady Konserwatorskiej katedry. Ksiądz proboszcz Marek Rumiński, który przez kilkanaście lat organizował i nadzorował program odnowy kościoła oraz zabiegał o fundusze na ten cel, został też uhonorowany przez senatorów Jana Wyrowińskiego i Michała Wojtczaka Medalem Senatu RP, a także najwyższym odznaczeniem marszałka województwa „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano Pomeraniensis”.

Medal Za Zasługi dla Diecezji Toruńskiej, nadany przez Biskupa Toruńskiego, otrzymali: prof. Elżbieta Pilecka - historyk sztuki, badaczka dziejów katedry, Joanna Ziemlewicz - konserwator ołtarzy katedralnych, Katarzyna Kluczwajd - historyk sztuki, muzealnik, autorka i redaktorka publikacji dotyczących toruńskich świątyń, w tym najnowszego dzieła poświęconego katedrze, oraz Andrzej Skowroński - fotograf dokumentujący prace konserwatorskie i wnętrza wielu toruńskich zabytków.

Po zakończonych pracach katedra śś. Janów została uroczyście poświęcona i otworzyła swoje podwoje dla zwiedzających. To ważne w dziejach Torunia i kościoła wydarzenie uczciły: dźwięk dzwonu Tuba Dei, który odzywa się tylko kilka razy w roku, uroczysta Msza święta, koncert Chóru Chłopięcego i Męskiego "Poznańskie Słowiki" oraz nocne zwiedzanie odnowionego zabytku, w tym prezentacja odrestaurowanych organów romantycznych, wejście na wieżę wraz z projekcją filmu 3D o katedrze i zejście do krypty w podziemiach. Mieszkańcy i turyści mieli też okazję po raz pierwszy zobaczyć nowy element wystroju świątyni – ufundowany przez kanoników diecezjalnych ołtarz Jana Pawła II projektu Andrzeja Ryczka, z obrazem toruńskiej malarki Ewy Miki.

Z okazji zakończenia prac w kościele została wydana praca zbiorowa pt. "Opus temporis. Toruńskiej katedry historia najnowsza. Prace konserwatorskie i restauratorskie w latach 2000-2013". Bogato ilustrowane dzieło (521 zdjęć), jest udokumentowaniem i podsumowaniem prac w katedrze, adresowanym do szerokiego grona odbiorców.


Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.