Siostrzane miasta Angers i Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Siostrzane miasta Angers i Toruń

Biznes, Miasto
Data publikacji: 03 listopada 2016
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
Siostrzane miasta Angers i Toruń

Prezydent Torunia Michał Zaleski i zastępca mera Angers Michelle Moreau odsłonili 3 listopada 2016 r. tablicę partnerskiego miasta Torunia – Angers. Tablica zawisła na budynku głównym Urzędu Miasta Torunia przy Wałach gen. Sikorskiego 8.

- Dziękuję za przyjazd do Torunia i potwierdzenie tego, co stało się w kwietniu w uchwale Rady Miasta Torunia o woli współpracy obydwu miast, czyli zawiązaniu partnerstwa między Angers we Francji a Toruniem w Polsce mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Pamiętajmy o tym, że Toruń ma kolejnego partnera. Nasi przyjaciele mówią, że miasto siostrzane, a więc Angers i Toruń to miasta bliskie sobie.

Tablica na budynku głównym Urzędu Miasta Torunia przy Wałach gen. Sikorskiego 8, tuż obok dziesięciu wcześniejszych miast współpracujących z Toruniem.

- Już od wczoraj wieczora po naszych rozmowach widać, że tych wspólnych projektów jest wiele i mam nadzieję, że ten wzajemny entuzjazm będzie nas motywował do stworzenia czegoś pięknego i nowego. Podobnie jak my, przykładacie Państwo ogromną rolę do tradycji, kultury, renowacji waszych zabytków, ale jednocześnie zwracacie się ku przyszłości, ku innowacjom, tak aby to, co możemy zaproponować naszym mieszkańcom, jak najbardziej im służyło – powiedziała mer Angers Michelle Moreau. - Ta wymiana i nasze partnerstwo będzie służyło również wymianie dobrych praktyk pomiędzy naszymi dwoma miastami. Będzie to kontynuacja prowadzenia wymiany uczniów szkół z naszych miast oraz wymiana w ramach festiwali organizowanych w Angers i Toruniu, i na przykład, ponieważ dobry nastrój powstaje zazwyczaj wokół stołu i tego co wspólnie spożywamy, to sądzę, że taki wyrób jak pierniki, z którego znany jest Toruń, będzie mógł być prezentowany i sprzedawany na jarmarkach bożonarodzeniowych, które są organizowane w naszym mieście.

Delegacja na czele z zastępcą mera Angers Michelle Moreau przybyła do Torunia wieczorem, 2 listopada 2016 r. W jej składzie są jeszcze zastępca dyrektora ds. zarządzania zasobami ludzkimi, warunkami pracy i kontaktami międzynarodowymi Benoit Pilet oraz pracownik wydziału kontaktów międzynarodowych Bruno Gourdon. Pozostaną oni w Toruniu do piątku, 4 listopada.

Nasi francuscy partnerzy w czwartek, 3 listopada zwiedzili z przewodnikiem Toruń oraz poznali tajniki wypieku pierników w Muzeum Toruńskiego Piernika. Następnie spotkali się z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. W planach mają jeszcze spotkanie z przedstawicielami Towarzystwa Miast Partnerskich Torunia.

Warto wiedzieć, że umowę w sprawie partnerstwa Torunia i francuskiego Angers podpisano 9 maja 2016 r. Z francuskim partnerem zamierzamy współpracować m.in. w dziedzinach: edukacji i wymiany młodzieży, kultury i turystyki, ochrony środowiska oraz edukacji ekologicznej. 

Angers leży w zachodniej Francji, nad brzegiem rzeki Maine, kilka kilometrów od Loary. Do Torunia jest stamtąd 1758 km. Oba miasta są historyczne, uniwersyteckie, są dawnymi portami rzecznymi, mają wspaniałe zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zbliżoną liczbę ludności. Dodatkowo w Angers jest bardzo aktywne środowisko polonijne, działa Stowarzyszenie Polsko-Angerskie. To spuścizna po fakcie, że od października 1939 do czerwca 1940 w Angers mieściła się siedziba Polskiego Rządu na Uchodźstwie.

Także Toruń jest już obecny w historii francuskiego miasta - w 1985 r. została podpisana umowa dotycząca współpracy UMK i jednego z dwóch tamtejszych uniwersytetów. W jej ramach prowadzona jest wymiana kadry naukowej oraz studentów Socratesa, a także nadawane są podwójne doktoraty. Ożywione kontakty Torunia i Angers trwają od 2007 roku, m.in.  wymiana edukacyjna prowadzona przez toruńskie Gimnazjum Dwujęzyczne nr 4 i Gimnazjum nr 3.

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Na zdjęciu: ceglany budynek Urzędu Miasta Torunia, w tle błękitne niebo
    Miasto
    W okresie wokół Świąt Wielkanocnych następują zmiany w organizacji i czasie pracy w Urzędzie Miasta Torunia.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...