Sezon na dwa kółka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sezon na dwa kółka

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 08 kwietnia 2014
Autor: Sylwia Derengowska

W Toruniu systematycznie rozbudowywana jest infrastruktura rowerowa. Obecnie rowerzyści mogą korzystać z około 82 kilometrów dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych. Będzie ich jeszcze więcej.

W 2014 r. w ramach realizacji „Programu rozwoju komunikacji rowerowej na lata 2007-2015” wybudowany zostanie fragment drogi rowerowej po wschodniej stronie ulicy Grudziądzkiej na odcinku pomiędzy ul. Bażyńskich a ul. Kościuszki. Obecnie trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy dla tego zdania. W najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg w formule „projektuj i buduj” na wyłonienie wykonawcy dla budowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Strugi Toruńskiej – etap II. Dzięki temu fragmentowi będzie można dojechać krótszą trasą z osiedla Rubinkowo do ul. Bukowej. Latem zostanie rozpisany przetarg na budowę drogi rowerowej po północnej stronie Szosy Lubickiej na odcinku pomiędzy ul. Dziewulskiego a ul. Jamontta.

Powstaną także nowe miejsca parkingowe dla rowerzystów. Lokalizacje dla części z nich wskażą mieszkańcy. Akcję MZD planuje przeprowadzić w maju.  Obecnie trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy projektu zadaszonego parkingu dla jednośladów, który powstanie na Rynku Nowomiejskim, w miejscu istniejących stojaków. Wygląd parkingu będzie musiał uzyskać zgodę Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków i Biura Toruńskiego Centrum Miasta. Dodatkowo projektant będzie musiał zaprojektować typową wiatę dla rowerów mieszczącą 10 bezpiecznych i wygodnych stojaków rowerowych. Wiaty te będą montowane w Toruniu w zależności od zapotrzebowania. Termin składania ofert na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla zadaszonych parkingów rowerowych wyznaczono na 9 kwietnia 2014 r.

Infrastruktura dla rowerzystów budowana jest także w ramach większych inwestycji drogowych.  Drogi rowerowe powstaną w ramach budowanego obecnie fragmentu Trasy Średnicowej Północnej pomiędzy Szosą Chełmińska a ul. Grudziądzką, w ramach budowy ul. Dworcowej i węzła Kościuszki oraz przy przebudowie ul. Rudackiej. 

- W tym roku planujemy też remont drewnianego mostka na rzece Drwęcy w Kaszczorku, który służy ruchowi pieszemu i rowerowemu. Przetarg na przeprowadzenie prac zostanie rozpisany w kwietniu, po podpisaniu porozumienia pomiędzy Gminą Miasta Toruń a Gminą Lubiczmówi rzecznik prasowy  Miejskiego Zarządu Dróg w Torunia Agnieszka Kobus-Pęńsko.

Elementy infrastruktury rowerowej zawierają tez projekty związane z rozwojem komunikacji tramwajowej oraz przebudową dworców kolejowych.  Ze względu na fakt, iż po jednej z najstarszych ścieżek rowerowych w Toruniu, wyznaczonej po północnej stronie ul. Gagarina, wytyczono trasę tramwaju prowadzącego na UMK , droga rowerowa zostanie wybudowana po południowej stronie ulicy, na odcinku pomiędzy ul. Sienkiewicza a Szosą Okrężną. Z kolei w ciągu zmodernizowanej alei Solidarności wyznaczony będzie kontrapas rowerowy, dzięki któremu rowerzyści będą mogli jechać  od strony starówki w kierunku północnym do Szosy Chełmińskiej. Poruszając się w przeciwnym kierunku rowerzyści będą korzystać z jezdni al. Solidarności na zasadach ogólnych.

W ramach przebudowy kolejowego Dworca Głównego powstanie zadaszona i monitorowana wiata na 90 rowerów oraz fragment drogi dla rowerów od strony ul. Kujawskiej. Zadaszony i monitorowany parking na kilkadziesiąt rowerów powstanie także przy Dworcu Toruń Miasto. Do tego dworca zostaną poprowadzone drogi rowerowe od strony ul. Warszawskiej i placu Pokoju Toruńskiego. Ponadto w ramach modernizacji ul. Wały Gen. Sikorskiego, Szumana i Warszawskiej na dużych fragmentach wyznaczone zostaną pasy rowerowe.

 

 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.