Rozpoczęły się regaty

Budżet partycypacyjny 2018 - głosowanie

Czterokrotne uderzenie w dzwon jachtowy zainaugurowało 52. Długodystansowe Regaty na Wiśle. Impreza odbywa się 1-4 czerwca 2017 r.

To najstarsze długodystansowe regaty na królowej polskich rzek - na trasie z Torunia do Bydgoszczy ścigano się już w 1936 r. Jednak dopiero teraz, w Roku Rzeki Wisły 2017, główne trofeum - Puchar Wisły ufundowany przez Ligę Morską i Rzeczną - nabiera szczególnego blasku. 56-kilometrowa trasa regat wiedzie z Włocławka przez Toruń, Solec Kujawski do Bydgoszczy.

W piątek, 2 czerwca jachty zacumowały na Przystani Toruń, gdzie żeglarzy przywitał prezydent Michał Zaleski. Po oficjalnym otwarciu regat odbyła się biesiada żeglarska z szantami, połączona ze zlotem Food Trucków. Wśród gości uroczystości byli wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau i prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

- Nasze żeglarskie spotkania na Wiśle to jest właśnie najlepsze zagospodarowanie rzeki - za tą wypowiedź Andrzej Podhalański, prezes Toruńskiego Okręgowe Związku Żeglarskiego zebrał gromkie brawa żeglarskiej braci.

W sobotę, 3 czerwca na Wiśle zmierzą się przedstawiciele samorządów. Barwy Torunia reprezentował będzie prezydent Michał Zaleski, dla którego żeglarstwo to wielka pasja. Start załóg zaplanowano z Przystani Toruń o godz. 11.30. Meta znajduje się w stanicy wodnej WOPR "Salina" w Solcu Kujawskim.

4 czerwca, załogi wypłyną na ostatni etap regat do Bydgoszczy. Meta będzie na 772 kilometrze Wisły, przed Brdyujściem. Na tym odcinku, w dodatkowej imprezie "Regaty w Brdyujściu", zmierzy się żeglarska młodzież w klasach OPT i Cadet.

Zakończenie regat tego samego dnia w porcie Yacht Klubu Polskiego w Bydgoszczy. Tam nastąpi ogłoszenie wyników i nagrodzenie uczestników. Wówczas zostanie wylosowana główna nagroda finansowa - bon o wartości 2.000 zł do wykorzystania w sklepie żeglarskim. Puchar Wisły Ligii Morskiej i Rzecznej, będący wyjątkowo cenną nagrodą, otrzyma ten żeglarz albo ta załoga, która w najkrótszym czasie pokona wszystkie trzy etapy regat. Warto wiedzieć, że dotychczasowy rekord tradycyjnej trasy Toruń - Bydgoszcz wynosi 2 godziny i 16 minut. Należy do załogi Jacek Daszkiewicz i Ryszard Stachowiak, która wygrała w 1996 na katamaranie własnej konstrukcji. Zdobyć Puchar Wisły w Roku Rzeki Wisły 2017 to jest dopiero coś! Puchary czekają na również na trzy pierwsze jednostki w poszczególnych klasach, a każdy uczestnik otrzyma dyplom ukończenia regat.

Data publikacji: 2017-06-02