Rozpoczęły się Dni Szelążkowe w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rozpoczęły się Dni Szelążkowe w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 lutego 2018
Autor: Małgorzata Litwin

W Toruniu rozpoczęły się Dni Szelążkowe, związane z postacią Sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka, duchownego zaangażowanego w działalność antykomunistyczną.

23 stycznia 2018 r.  w kościele św. Jakuba odbyła się ekshumacja, rekognicja i przeniesienie szczątków biskupa Szelążka z krypty do nawy bocznej kościoła św. Jakuba. Szczątki te zostały złożone w sarkofagu, wykonanym w tym celu przez toruńskiego artystę Tadeusza Wojtasika. Przeniesienie szczątków jest związane z trwającymi od 2010 r. staraniami o beatyfikację bpa Szelążka. Zainicjował je bp toruński Andrzej Suski, który na prośbę sióstr terezjanek (bp Szelążek był założycielem tego zgromadzenia) powołał komisję do zgromadzenia materiałów historycznych potrzebnych do procesu beatyfikacyjnego. W 2013 r. komisja ta zakończyła swoją pracę i uroczycie otwarto proces beatyfikacyjny na poziomie diecezji toruńskiej, który trwał do 2016 roku. Przeniesienie szczątków bpa Szelążka z krypty kościoła św. Jakuba do sarkofagu służy ich zabezpieczeniu, gdyż z chwilą beatyfikacji stają się relikwiami i mogą być w kościele przedmiotem kultu.

W piątek, 9 lutego 2018 r. minęła 68. rocznica śmierci Sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka. Z tej okazji w diecezji toruńskiej odbywają się Dni Szelążkowe, upamiętniające postać zasłużonego duchownego. Zainaugurowała je sesja naukowa w Centrum Dialogu przy pl. W. Frelichowskiego, przybliżająca postać, miejsca i czasy, w których działał bp Szelążek. W spotkaniu wzięły udział m.in. krewne bpa Szelążka, a także grupa teatralna z ukraińskiego Łucka.

- To wielka radość i zaszczyt dla Torunia, że doczesne szczątki Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka spoczęły w naszym mieściemówił podczas sesji naukowej prezydent Torunia Michał Zaleski. - Przypomnę również związki duchownego z ukraińskim Łuckiem, gdzie przez wiele lat posługiwał ks biskup Piotr Szelążek, a które to miasto jest od 2008 r. partnerskim miastem Torunia.

Podczas spotkania została zaprezentowana nowa książka  prof. Waldemara Rozynkowskiego „Biskup Adolf Piotr Szelążek w Zamku Bierzgłowskim (1946-1950). Na uczestników piątkowego spotkania czekała też miła niespodzianka od sióstr terezjanek. Osoby szczególnie zaangażowane w proces beatyfikacyjny i upamiętnienie założyciela zgromadzenia, wśród nich prezydent Torunia, zostały obdarowane sękaczami – słodkim specjałem wypiekanym na Podlasiu na szczególne okazje.

Co nas jeszcze czeka podczas Dni Szelążkowych? PLAKAT

  • 10 lutego (sobota) - przedstawienie i koncert ku czci bp. Adolfa Piotra Szelążka; Ratusz Staromiejski w Toruniu, Sala Mieszczańska, godz. 18:30,
  • 11 lutego (niedziela) - Msza św. o łaskę beatyfikacji bp. Szelążka w kościele pw. św. Jakuba w Toruniu, godz. 13:00. Eucharystii przewodniczyć będzie biskup senior Andrzej Suski.

Biskup Adolf Piotr Szelążek urodził się w 1865 r. w Stoczku Łukowskim na Podlasiu, a w  1888 r. przyjął w katedrze płockiej święcenia kapłańskie. W  1925 r. papież Pius XI mianował go ordynariuszem diecezji łuckiej na Wołyniu. Na początku II wojny światowej Łuck i cała diecezja zostały zajęte przez wojska radzieckie. Nowa władza sowiecka wyrzuciła biskupa z jego siedziby, zamknęła kurię i seminarium duchowne. Biskup Szelążek stał się symbolem sprzeciwu wobec nowej sytuacji politycznej oraz państwowej na Wołyniu. Pomimo nakazu, nie opuścił swojej diecezji. Został aresztowany i więziony w Łucku oraz w Kijowie. W przeprowadzonym procesie zażądano dla niego kary śmierci. Po intensywnych staraniach wspieranych przez Stolicę Apostolską w 1946 r. biskup Szelążek został zwolniony z więzienia i deportowany do Polski. Osiadł w Zamku Bierzgłowskim, który stał się siedzibą prowizorycznej łuckiej kurii diecezjalnej. Tam zmarł w 1950 roku - 13 lutego został pochowany w Toruniu w krypcie kościoła św. Jakuba pod prezbiterium. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył Prymas Polski Stefan Wyszyński.

Organizację Dni Szelążkowych wsparło finansowo Miasto Toruń.

Fot. Małgorzata Litwin



Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.