Rozmowa o kosmowizjach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rozmowa o kosmowizjach

Sport, Kultura
Data publikacji: 19 marca 2010
Autor: admin_vobacom

Świat jest cudowny. Ludzie tego często nie dostrzegają, bo patrzą na niego ze zbyt bliska – udowadniał ks.  prof. Juan Luis Lorda z Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie podczas piątego wykładu z cyklu Dysput Nawarryjskich w Toruniu.

Wykład jednego z najpopularniejszych i cenionych współczesnych teologów, publicystów i wykładowców hiszpańskich - "Ile istnieje kosmowizji, czy tylko chrześcijańska?" - odbył się w Toruniu wieczorem 18 marca 2010 r. w Collegium Maximum UMK. Był częścią kilkudniowego pobytu ks. Luisa Lordy w Toruniu i naszym regionie. Poza wykładem miał on okazję spotkać się m.in. ze studentami teologii z UMK, był również gościem w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej oraz w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Przywołanym przez ks. profesora kontekstem jego wizyty w Toruniu były wspólne starania Torunia i Pampeluny o zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r., których częścią – zgodnie z zamysłem organizatorów – są również Dysputy Nawarryjskie. Słuchaczem toruńskiego wykładu ks. prof. Lordy był m.in. wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz, który przekazał wykładowcy zestaw toruńskich pierników oraz album promocyjny o naszym mieście.

Wykład został wygłoszony po hiszpańsku i był tłumaczony na język polski. Wstęp dla wszystkich zainteresowanych – jak na wszystkie wykłady nawarryjskie – był wolny. W ramach wykładu słuchacze mogli kupić książki ks. prof. Lordy, wydane w limitowanej edycji z okazji Dysput Nawarryjskich: Być chrześcijaninem oraz Moralność - sztuka życia.

O wykładzie

Toruński wykład ks. prof. Lordy dotyczył problematyki teologicznej i filozoficznej, ale przywoływał również konteksty bliskie fizyce, biologii czy matematyce. Był poświęcony czterem podstawowym kosmowizjom obecnym w kulturze Zachodu: materializmowi, naturalizmowi witalistycznemu, panteizmowi duchowemu oraz personalizmowi chrześcijańskiemu. - Jeśli rozszerzylibyśmy naszą analizę na cały świat, musielibyśmy wziąć pod uwagę także inne kosmowizje, zwłaszcza te, które bazują na islamie, choć mimo to w dużej części zależą one od objawienia judeochrześcijańskiego. Ograniczyliśmy się jednak do tego, co ważne i aktualne w naszej kulturze – zaznaczył ks. Lorda. Zauważył, że dwie pierwsze kosmowizje przedstawiane są dzisiaj jako ekspresje naukowości, natomiast kolejne dwie mają charakter religijny: pierwsza jest nieosobowa, druga zaś osobowa.
I tak w kosmowizji materialistycznej punktem wyjścia są partykuły subatomowe, które wchodzą w skład atomów i molekuł, tak jak to opisuje fizyka. Materialiści  postrzegają wszystko z perspektywy niektórych własności materii. Niewątpliwie są bliscy prawdy, twierdząc, że wszystko to, co jest widzialne, jest złożone z tego samego. Natomiast stają się redukcjonistami, gdy uważają, że cała rzeczywistość jest tylko skomplikowanym złożeniem materialnym – ocenił prof. Lorda. Druga kosmowizja jest natomiast bardzo stara, bo zawsze obecna w historii ludzkości. Jej punkt odniesienia to fenomen życia, zwłaszcza impulsów życiowych. Postrzega świat jako coś żywego i znajdującego się w ruchu – sprecyzował wykładowca. Dodał, że niewątpliwie różne witalizmy wyrażają wiele prawd: jedność natury, żywiołowość sił naturalnych i ważność tajemnicy ewolucji. Są jednak redukcjonistyczne, gdy twierdzą, że we wszechświecie istnieją jedynie ślepe siły witalne.  Obie kosmowizje profesor nazwał "smutnymi", bo przecież są one nieludzkie. Obok nich istnieje inny sposób, bardzo starożytny, postrzegania wszechświata, który pochodzi od religii wschodnich. Jest obecny w hinduizmie i w sposób niemal filozoficzny charakteryzuje buddyzm i taoizm. Podstawowym doświadczeniem związanych z nimi kosmowizji jest penetracja głębokiej świadomości. Natomiast czwarta koncepcja - kosmowizja chrześcijańska - nie bazuje bezpośrednio na doświadczeniu, lecz na objawieniu Boga, które się dokonuje. Pozostaje głęboko spójna z wszechświatem osobowym, który uznajemy za jeden z największych skarbów Zachodu. Powinno się ją przedstawiać jako pełnię tego, co w innych miejscach jest jedynie cząstkowe. Chrześcijaństwo jako wiara religijna jest zdolne do przyjęcia tego, co prawdziwe w innych kosmowizjach i innych częściowych wizjach rzeczywistości – podsumował wykładowca.

Dysputy Nawarryjskie

Jest to inicjatywa środowisk uniwersyteckich z Torunia i Pampeluny. Pomysłodawcami wydarzenia są ze strony hiszpańskiej  rektor Uniwersytetu Nawarry profesor Angel Jose Gomez Montoro i konsul honorowy RP w Pampelunie Angel Tellechea Goyena, a ze strony polskiej ks. dr Piotr Roszak ze Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Nawarry, mecenas kontaktów polsko-hiszpańskich Piotr Paweł Orłowski oraz dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni Agnieszka Brzezińska. Toruńskie Dysputy odbywają się pod wspólnym patronatem honorowym rektorów Uniwersytetu Nawarry profesor Angela Jose Gomeza Montoro oraz UMK prof. Andrzeja Radzimińskiego, a także marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i księdza biskupa Andrzeja Suskiego.

Ks. prof. Juan Luis Lorda

Profesor teologii dogmatycznej i filozofii (antropologia i etyka) Uniwersytetu Nawarryjskiego w Pampelunie, ale również inżynier przemysłowy; znany publicysta i eseista hiszpański; członek grupy badawczej "Nauka, rozum, wiara" (CRYF), członek Rady Katechetycznej przy Konferencji Episkopatu Hiszpanii. Często publikuje w wielu znakomitych dziennikach i czasopismach hiszpańskich poświęconych kulturze; wielokrotnie gościł z wykładami w wielu krajach całego świata. Posiada na swym koncie liczne i tłumaczone na wiele języków publikacje z zakresu personalizmu i filozofii chrześcijańskiej. Na język polski zostały przetłumaczone: Moralność – sztuka życia (Fronda 1999), Być chrześcijaninem (Apostolicum, 2005).

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
    Miasto
    17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Mapa pokrycia Torunia planami miejscowymi.
    Miasto
    Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.