Rewitalizacja z duchem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rewitalizacja z duchem

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 04 lutego 2016
Autor: Małgorzata Litwin
Zdjęcie do artykułu: Rewitalizacja z duchem

Dobiega końca rewitalizacja obiektów toruńskiej Fundacji Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych.

Zasłużony toruński ośrodek rehabilitacyjny, znany z niekonwencjonalnej terapii ruchowej osób niepełnosprawnych, od 2011 r. przechodzi kompleksową modernizację przy wsparciu funduszy unijnych i miejskich. Prace były konieczne ze względu na zły stan techniczny zabudowań, rosnące zapotrzebowanie na różnego rodzaju formy terapii i powiększająca się liczbę podopiecznych fundacji. Zadanie objęło rewitalizację budynku historycznego, przebudowę stajni i budowę krytej ujeżdżalni oraz zagospodarowanie terenu wokół nich.

Remont historycznego budynku głównego, przeprowadzony w oparciu o zalecenia Miejskiego Konserwatora Zabytków, pozwolił zachować charakter i piękne detale snycerskie drewnianej elewacji. Budynek został zabezpieczony termoizolacyjne i przeciwpożarowo. Po remoncie mieszczą się w nim sale terapeutyczne, szatnie, sanitariaty i pomieszczenia biurowe: gabinet lekarski, świetlica, sala spotkań, zaplecze socjalne oraz archiwum i magazyny.

Zupełnie zmieniła oblicze stajnia. Powstała ona w obrysie dotychczasowego budynku , ale przy zmianie układu funkcjonalnego pomieszczeń. Mieści 20 wygodnych stanowisk dla koni, siodlarnię, paszarnię, warsztaty i magazyny oraz szatnie, sanitariaty i pomieszczenia socjalne dla pracowników stajni i wolontariuszy.

Fundacja dysponuje też obecnie przestronną areną do hipoterapii, ze ścianką wspinaczkową i trybunami dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Budynek powstał w miejscu dawnej wiaty garażowej. Prócz areny mieści gabinet do kinezyterapii, sanitariaty, szatnie, magazyn oraz pomieszczenie socjalne. Zamontowany w nim system pomp ciepła z kolektorami pionowymi zapewnia ekonomiczne ogrzewanie wszystkim zabudowaniom Fundacji.

Ostatnim etapem prac będzie zagospodarowanie terenów wokół budynków: wymiana ogrodzenia, remont zniszczonej nawierzchni dziedzińców, przebudowa traktów i dróg komunikacyjnych oraz nowe nasadzenia zieleni.

Całkowity koszt projekt pn. "Rewitalizacja obiektów ośrodka rehabilitacyjnego oraz zagospodarowanie terenu Fundacji Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych" to ponad 10 mln zł, z czego 6 mln to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Miasto wsparło prace w ośrodku kwotą ponad 4 mln zł w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Torunia na lata 2007-2015.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.