Rewitalizacja w parku na Bydgoskim | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rewitalizacja w parku na Bydgoskim

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 27 czerwca 2013
Autor: Sylwia Derengowska

Nowe drzewa i trawniki, grille, ławki i alejki – w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu kolejny etap rewitalizacji.

Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu jest największym w Toruniu zieleńcem typu krajobrazowego. Jest to zarazem jeden z pierwszych w Polsce parków stworzonych na cele publiczne. Jego teren jest objęty ochroną konserwatorską, a w 1997 r. został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Część zabytkowa zajmuje powierzchnię ok. 25 ha.

Początki powstania parku sięgają 1817 roku, gdy wykonano pierwsze nasadzenia i zagospodarowanie terenu przy cegielni. W początkowej fazie, układ przestrzenny zawierał elementy zgeometryzowane : owalne lub okrągłe klomby i baseny a także prostoliniowe aleje obsadzone szpalerami drzew. Obecnie zachowana forma ukształtowania parku pochodzi z końca lat 20-tych XX wieku. Wtedy park nabrał cech o charakterze krajobrazowym, wykorzystującym niektóre istniejące detale urządzenia oraz naturalne walory terenu, takie jak bogate urzeźbienie i dorodny drzewostan.

Park na Bydgoskim jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych torunian. Dzięki funduszom unijnym przechodzi gruntowną odnowę. By spełnić oczekiwania mieszkańców, w roku 2011, a więc przed opracowaniem projektu rewitalizacji, przeprowadzono konsultacje społeczne. Od tego czasu powstały nowoczesne place zabaw, amfiteatr i boisko. Zmodernizowano również fontannę, grotę i kaskadę.

Teraz miasto ogłosiło dwa kolejne przetargi na dalsze prace. Pierwszy na kontynuację robót renowacyjnych terenów zieleni. Obejmuje on m.in. usunięcie samosiewów, karczowanie suchych, zdeformowanych lub nadmiernie zagęszczonych krzewów,  założenie trawnika parkowego na błoniach nadwiślańskich i posadzenie nowych drzew oraz krzewów. Na błoniach nad Martówką powstaną także dwa grille i drewniane ławy. Oferty należy składać do 2 lipca 2013 r. do godziny 10:00 w Urzędzie Miasta Torunia – Wydział Środowiska i Zieleni ul. Wały Gen. Sikorskiego 12.

Drugi przetarg ogłoszono na wykonanie prac budowlanych związanych z rozbiórką starej i budową nowej nawierzchni alejek, które jeszcze nie były remontowane. Oferty można składać do 11 lipca 2013 r. do godziny 9:00 w Urzędzie Miasta Torunia – Wydział Inwestycji i Remontów , Toruń, ul. Wały gen. Sikorskiego 10.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • UMT na weekend majowy
    Miasto
    Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.