Radio dla wolnej Europy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Radio dla wolnej Europy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 grudnia 2014
Autor: Małgorzata Litwin

15-16 grudnia 2014 r. w Toruniu goszczą dziennikarze Radia Wolna Europa.

Okazją jest dwudniowa konferencja pn. "Radio Wolna Europa - jako mecenas kultury, nauki i sztuki polskiej", zorganizowana przez Archiwum Emigracji UMK i Komisję Kultury i Środków Przekazu Senatu RP w Warszawie. Wydarzenie, odbywające się w Centrum Sztuki Współczesnej, podsumowuje kończący się 2014 - Rok Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W otwarciu konferencji wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski. 

Gośćmi spotkania są dziennikarze Radia Wolna Europa, którego polska sekcja nadawała w latach 1952-1994 z Monachium audycje informacyjne oraz bloki programowe o tematyce politycznej, ekonomicznej, rolniczej, historycznej i kulturalnej. Celem Rozgłośni Polskiej w Monachium było przekazywanie do Polski prawdziwych, nieocenzurowanych przez komunistyczne władze informacji o sytuacji kraju i ujawnianie nieprawości reżimu komunistycznego.

W pierwszym dniu toruńskiej konferencji został wyświetlony film biograficzny poświęcony Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu, wieloletniemu dyrektorowi i twórcy prestiżu Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium. Reżyserką filmu jest Jolanta Chojecka (autorka gościła na projekcji). W Centrum Sztuki Współczesnej została też otwarta wystawa "Na Antenie", prezentująca czasopisma oraz pamiątki z czasów działalności radia.

W dalszej części konferencji zaplanowano spotkania z dziennikarzami RWE, prezentacje książek, a także przedstawienie Teatru Nowego z Krakowa - monodram w wykonaniu Jana Marchwińskiego pt. „Mówi Radio Wolna Europa”, który zostanie wystawiony 15 grudnia o godz. 17.00 w Teatrze Impresaryjnym przy ul. Żeglarskiej 8.

W drugim dniu konferencji, 16 grudnia zaplanowano w CSW od godz. 9.00 dwie sesje referatowe:

I sesja:

  • Konrad Tatarowski – Ludzie kultury w RWE
  • Zofia Helman – Roman Palester
  • Anna Mieszkowska – Marian Hemar i londyńskie kabarety
  • Zdzisław Kudelski – Gustaw Herling-Grudziński, Jan Nowak i RWE
  • Emil Pasierski – Czesław Miłosz i Jan Nowak-Jeziorański – protokół rozbieżności

II sesja:

  • Rafał Moczkodan – „Na Antenie”
  • Wacław Lewandowski – Tadeusz Nowakowski – autor programów
  • Krzysztof A. Dorosz – T. Nowakowski, reporter Papieża
  • Joanna Krasnodębska – Hilary – malarz w RWE
  • Stanisław Salmonowicz – Tadeusz Żenczykowski i historycy
  • Mirosław A. Supruniuk – Ludzie kultury, nauki i sztuki z RWE w zasobie AE

W okresie PRL Radio Wolna Europa, finansowane przez rząd amerykański, było - mimo systematycznego zagłuszania przez służbę bezpieczeństwa - najczęściej słuchanym radiem zagranicznym. Dzięki temu odegrało istotną rolę w demokratycznych przemianach w Polsce. Z Rozgłośnią Polską RWE kontaktowało się wiele osób mieszkających w Polsce, przekazując materiały zza "żelaznej kurtyny", mimo częstych szykan ze strony władz komunistycznych, m.in. Władysław Bartoszewski, Stanisław Salmonowicz, Józef Szaniawski. Od 1990 r. radio rozpoczęło oficjalną działalność w Warszawie, którą zakończyło w czerwcu 1994 r. Dyrektorami Rozgłośni Polskiej RWE w Monachium byli: Jan Nowak-Jeziorański (1952-1976), Zygmunt Michałowski (1976-1982), Zdzisław Najder (1982-1987), Marek Łatyński (1987-1989) i Piotr Mroczyk (1989-1994).

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • UMT na weekend majowy
    Miasto
    Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.