Przystań Sportów Wodnych otwarta [wideo] | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przystań Sportów Wodnych otwarta [wideo]

Inwestycje, Miasto, Sport
Data publikacji: 16 grudnia 2016
Autor: Sylwia Derengowska
Nowy budynek Przystani Sportów Wodnych w Toruniu

Jedna z najlepszych baz wioślarskich w Polsce powstała w Toruniu.  16 grudnia 2016 r. otwarto Przystań Sportów Wodnych. Uroczystość była również okazją uczczenia 70-lecia działalności Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Patrzymy z podziwem na działalność AZS-u oraz na ludzi, którzy w kolejnych dekadach zapewniali swojemu klubowi lata świetności jako zawodnicy, trenerzy czy działacze. Wpływali na dobre imię swojej uczelni, dbali o jej renomę, spełniali swoje studenckie i sportowe marzenia, rozsławiali też Toruń w kraju i na świecie – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Toruń zatem oddaje dziś całemu środowisku AZS-u należne honory i przekazuje mu słowa uznania. Czynię to w imieniu mieszkańców naszego miasta wobec pana prezesa Henryka Boś ze współpracownikami i zawodnikami klubu. Myślę z szacunkiem o wszystkich osobach, które przewinęły się przez to sportowe 70-lecie. Wiele z nich to niezapomniane gwiazdy polskiego i toruńskiego sportu. Gratuluję Państwu tworzenia tej sportowej legendy i dziękuję za niezastąpione wpływanie na rozwój sportu w naszym Toruniu.

W trakcie uroczystości Akademicki Związek Sportowy UMK w Toruniu przyznał medale z okazji 70-lecia. Jednym z laureatów był prezydent Torunia Michał Zaleski.

W budynku przystani sportów wodnych przy ul. Popiełuszki będzie się mieściła baza treningowej Szkoły Mistrzostwa Sportowego i AZS UMK. Wioślarze mają tu do dyspozycji specjalny basen treningowy, dziesięć ergometrów do ćwiczeń oraz nowoczesną siłownie, wyposażoną specjalnie na ich pootrzeby i zawierającą atlas, sztangi i zestawy dociągające. Przystań posiada również treningowe wózki wioślarskie oraz dodatkowy sprzęt niezbędny dla wodniaków: odbijacze, kamizelki ratunkowe 100N, pagaje koła ratunkowe oraz wózek pod łódź RIB. Na stanie Toruńskiej Przystani jest również jacht DZ z silnikiem, dziesięć jachtów PUCK wraz z ożaglowaniem i pięć dodatkowych silników. Dodatkowo znalazł się tu również ponton z silnikiem.

Nowa przystań to obiekt wielofunkcyjnym, wolnostojący, o nowoczesnej, rozczłonkowanej bryle bez podpiwniczenia. W części parterowej znajdą się hangary na łodzie wioślarskie i żeglarskie oraz szkutnie do naprawy sprzętu. Na parterze mieści się także ogólnodostępna marina z pomieszczeniami socjalno-sanitarnymi dla turystów, m.in. kuchnią i prysznicami, z których będą mogli skorzystać żeglarze i wioślarze pływający Wisłą.

Druga część budynku jest trzykondygnacyjna i pomieści biura, zaplecze sanitarne i szatniowe dla uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz pomieszczenia towarzyszące: sale odnowy biologicznej, zespół siłowni i ergometrów oraz salę konferencyjno – szkoleniową dla 60 osób wraz z zapleczem. W poziomie parteru we wschodniej części budynku trzykondygnacyjnego zostanie zaadaptowana istniejąca niecka basenu wioślarskiego.

Budynek jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych - dojścia piesze ukształtowane są w sposób umożliwiający dostęp osobom poruszającym się na wózkach z poziomu terenu. Wszystkie pomieszczenia projektowane są bez progów, a do pomieszczeń znajdujących się na I i II piętrze można wjechać windą. Przy obiekcie zaprojektowano też parking na 31 miejsc.

W sprawie Przystani Sportów Wodnych, 26 marca 2014 roku, podpisano umowę użyczenia, której przedmiotem było przekazanie nieruchomości przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w bezpłatne użyczenie na okres 25 lat Gminie Miasta Toruń.

W lipcu 2015 roku Gmina Miasta Toruń podpisała umowę z wykonawcą inwestycji firmą PREFABET Białe Błota. Koszt inwestycji - 10 mln zł brutto – był w połowie sfinansowany przez miasto, a w połowie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, które zakwalifikowało to zadanie do Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu i przyznało Toruniowi na jego realizację 5 mln zł.

Warto wiedzieć, że projekt Przystani Sportów Wodnych w Toruniu otrzymał wyróżnienie w kategorii „Sportowa architektura regionu 2016” w konkursie Budowniczy Polskiego Sportu. Nagroda została przyznana podczas uroczystej gali Sportowej Polski, która odbyła się 15 listopada 2016 r. w Pałacu Zamoyskich w Warszawie.

Obejrzyj film z tego wydarzenia

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.